Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért fagy rá a szélvédőre a...

Miért fagy rá a szélvédőre a -35 fokos fagyáspontú ablakmosó folyadék?

Figyelt kérdés

Mégis hogy a fenébe képes néha ráfagyni az ablakra akár mínusz egy-két fokban is? Ahogy elindulok, és kap egy kis menetszelet, már terjeszkednek is a jégvirágok. Ráspriccelek/törlök mégegyszer, ugyanez.


Értem én, hogy gyakran kamu a -35 fokos jelzés a folyadékon, na de hogy -1-2 fokban ne működjön? Nyilván valami érdekes jelenségről van itt szó. A páratartalomnak gondolom lehet köze hozzá, mert van hogy -10 fokban is teljesen jó.


Szóval milyen jelenségnek köszönhetően tud egy kis menetszél -1 fokban megfagyasztani egy sokkal alacsonyabb fagyáspontú folyadékot?



2016. márc. 3. 19:26
 1/8 anonim ***** válasza:
29%
Mert sok benne a víz, tehát pancsolva van.
2016. márc. 3. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 sadam87 ***** válasza:
100%

Ha mész az autóval a menetszél miatt gyorsan párolog a folyadék. Mivel a párolgás endoterm folyamat, hűti a folyadékot, így a hőmérséklete jóval a környezeté alatt lehet. (És mivel a párolgás sebessége függ a levegő páratartalmától, valóban ez is jelentősen befolyásolhatja.)

Az ember is eléggé fázni szokott, ha vizesen szeles helyre megy (még ha egyébkét meleg is van).

2016. márc. 3. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nem, nem ezért. Lehet hogy nem a címkén szereplő -35°C, de nem is -2°C a fagyáspontja ennek a löttynek. Ha annyi lenne, akkor belefagyott volna a tartályba, és ablakmosó csövekbe a -10°C alatti napokon. Pontosan ezért kérdezem, mert nem ilyen egyszerű a válasz, csak nem tudom, hogy mi az.
2016. márc. 3. 20:06
 4/8 A kérdező kommentje:
Az előző az elsőnek ment. #2: Na, ez már sokkal hihetőbb, ez lesz az, köszi. Eddig nem tudtam, hogy a párolgás a környezet hőmérséklete alá tudja hűteni a folyadékot. Azt hittem, hogy csak gyorsabban éri el azt.
2016. márc. 3. 20:10
 5/8 anonim ***** válasza:
96%
Ha letörlöd, akkor már nincs ott, tehát nem ő fagy oda, hanem a levegőben levő nem fagyálló folyadék gőze (= vízpára).
2016. márc. 3. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%

Ebben a cikkben van egy leírás a jelenségről.


[link]

2016. márc. 3. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Így már világos. Köszönöm a válaszaitokat!
2016. márc. 3. 23:02
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

A fagyálló azért fagyálló, hogy a tartályban ne fagyjon meg. Ha hidegben is ki tudod spriccelni, akkor nem fagyott meg.


Az, hogy a szélvédőn aztán mi történik, az már más kérdés. Ahogy fentebb írták, a keverék szétesik, párologni kezd, stb, irreális elvárás, hogy ne fagyjon meg. Ezt csak akkor várhatnád, ha vagy nem keveérkből állna, vagy a keverék minden komponensének alacsony lenne a fagyáspontja. De mivel az alapvető összetveő a víz, ezt nemigen lehet kivitelezni.

2016. márc. 4. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!