Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Melyik volt szerintetek az...

Melyik volt szerintetek az emberiség történetének az eddigi legszebb korszaka?

Figyelt kérdés

2016. márc. 20. 10:31
1 2 3
 1/25 A kérdező kommentje:
Szerintem az ókori Görögország története a legszebb! :)
2016. márc. 20. 10:33
 2/25 anonim ***** válasza:
90%

Csak éppen irtották egymást a városállamok. A koraszülött, vagy nem megfelelő gyerekeket kirakták az erdőbe, és évszázadokon keresztül hadban álltak a perzsákkal.


Ha minden egyes kor életét megélhetnéd, akkor rájönnél, hogy a jelenlegi a legjobb.


Régebben ha beteg voltál, nem tudtál normális orvoshoz fordulni, mert gyógymódnak koponyalékelést írt volna fel. Na jó, talán a fizikai érüléseket valamennyire tudták gyógyítani. Ráadásul nem volt autó, mindenhová piszok sokáig tartott az út, nem volt elektromosság, kb. a legjobb helyeken is havonta 1x fürödtek, és lépten-nyomon leprásokba futott az ember. Arról nem beszélve, hogy ha 1-2 ember rád fogta, hogy loptál, akkor elbúcsúzhattál az életedtől. te nem tudod elképzelni, hogy milyen volt akkor, de ha 1 hetet le kéne élned az akkori korban, akkor visszasírnád a jelenlegit.

2016. márc. 20. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:
Nem a középkorról beszélsz? Meg mostanában nincs háború mi? pl: Iszlám állam. Ilyen brutális szervezet még a világtörténelemben nem volt!
2016. márc. 20. 12:20
 4/25 anonim ***** válasza:
95%

1. Az ókor talán még rosszabb volt mint a középkor, de mindenképp hiba lenne azt hinni, hogy a középkor rosszabb volt.


2. Az iszlám állam egy kisebb terrorszervezet, ahhoz képest, hogy régebben mekkora mészárlások voltak. Egész népeket mészároltak le. Ráadásul elég volt egy kisebb éghajlatváltozás, és egy teljes nép kipusztult, vagy elvándorolni kényszerült.

2016. márc. 20. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
97%
Általában mindig az újabb a jobb, mert az a fejlettebb technikailag, erkölcsileg, jogilag, minden szempontból. Persze lokális anomáliák mindig vannak.
2016. márc. 20. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
98%

Az iszlám állam manapság? Nézz utána hogy pár száz éve mit műveltek Európában, akár csak a magyar történelemben, ahhoz képest szinte semmiség ami ma folyik! Ne mondd hogy a három részre szakadt országban szívesebben éltél volna, mint ma!

A legszebb amúgy teljesen szubjektív, ki mit tart szépnek... de azért gondolkozz el azon, hogy manapság akár egy középosztálybeli ember is jobb életkörülmények között él, mint azok az ókori görög uralkodók.

2016. márc. 20. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
76%

A #2-es hozzászóló véleményével csak annyiban értek egyet, hogy nekünk tényleg rossz lenne visszamenni a történelem akármelyik korszakába.


Viszont nekik ott és akkor egyáltalán nem jelentett gondot, hogy nem tudtak autóval közlekedni, hiszen azt sem tudták, hogy mi az az autó. Azt akarom ezzel mondani, hogy relatív, hogy mi a rossz. Nekünk elképzelhetetlen és végtelenül rossznak tűnik, hogy pl. az ókorban nem volt szemüveg, nem volt fogorvos, nem volt villamos, repülő, autó, okostelefon és mindenütt leprásokba futott az ember, az átlagéletkor meg 35 év volt - de ez az akkori embereknek teljesen természetes volt. Máshogy viszonyultak a dolgokhoz, akinek elromlott a szeme, annak elromlott, aki leprás lett, az leprás lett, akinek fájt a foga, annak fájt a foga - úgyis csak 35 évig éltek átlagban. És a halálhoz is másképp viszonyultak, teljesen természetes dolognak tartották, és nem féltek tőle, mint mi. Ma az van, hogy a halál az valami elszeparált dolog a kórházban. Meghal valakid, és hűtőházba kerül, felboncolják stb., és te erről semmit nem tudsz, csak kifizeted a temetkezési vállalkozót, látod a koporsót a sírba kerülni és kész. Tehát egy intézményesült dolog, ami a mindennapi élettől távol van. Az akkori emberek viszont együtt éltek a halállal, az apjukat, anyjukat ők mosdatták meg, amikor azok meghaltak, ők öltöztették fel őket és ők rakták a sírba... Mindennapos dolog volt ez, és együtt éltek vele. Ezért van az, hogy korokat nem lehet összehasonlítani, a mai korunkhoz képest el sem tudjuk képzelni, hogy az ókorban vagy a középkorban hogy éltek, de ők ott teljesen természetesnek vettek mindent, és nem panaszkodtak érte. Természetes volt, hogy ha elmentek egyik városból a másikba, az 3 nap volt gyalog és a szabad ég alatt aludtak. Csak mi, a 21. században sírunk, hogy milyen rossz lehetett nekik autó nélkül, de ezen ők akkor egyáltalán nem sírtak, teljesen természetes volt nekik.


Ezért nem értek egyet a #2-es válaszolóval.


És lehet, hogy ha idejönne egy ókori görög ember, ebbe a modern világba, lehet, hogy hányna az egésztől, és undorodna tőle. Pont azért, mert itt autóba kell ülni...

2016. márc. 20. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
94%

"Viszont nekik ott és akkor egyáltalán nem jelentett gondot, hogy nem tudtak autóval közlekedni, hiszen azt sem tudták, hogy mi az az autó. Azt akarom ezzel mondani, hogy relatív, hogy mi a rossz. Nekünk elképzelhetetlen és végtelenül rossznak tűnik, hogy pl. az ókorban nem volt szemüveg, nem volt fogorvos, nem volt villamos, repülő, autó, okostelefon és mindenütt leprásokba futott az ember, az átlagéletkor meg 35 év volt - de ez az akkori embereknek teljesen természetes volt."


Igen, ez igaz, hogy nekik természetes volt, mivel nem is ismerték ezeket a dolgokat. De a kérdező a jelen szemszögéből nézi, és most arról volt szó, hogyha választani kéne, akkor melyik korban élnénk. Én szívesen visszamennék a múltba, megnézni, milyen volt ott, de maximum kirándulás jelleggel, nem életvitelszerűen.

Ezek a technikai dolgok, amiket felsorolsz, pont, hogy megkönnyítik az életünket. Kezdjük az autóval. Én a fővárostól 40 km-re élek. Innen vonattal egy óra alatt be tudok érni, ami pont jó a napi ingázáshoz. Középkori eszközökkel ez 1-2 napos út lenne, tehát nemhogy délutánonként nem járhatnék haza, de még hétvégéken sem. Laktam albérletben egyetemi tanulmányok miatt, de legalább a hétvégéket itthon töltöttem. Ez vonat és busz nélkül lehetetlenség lett volna. Ugyanígy, ha sok dolgot kell hazahozni, azért mégis csak jobb az az autó, amibe beül az ember, kényelmesen érte megy, majd bepakolja a csomagtartóba. Ez nem jóléti sovinizmus, hanem alapvető szükséglet, hogy a nagy távolságokat legyőzzük. Gondolj bele, hogy ha nem volna autó, busz, vonat, hány ismerősödet nem is ismerhetnéd, mivel a távolságok miatt soha nem is találkoztatok volna. Lehet, hogy reggelente kényelmetlen álldogálni egy MÁV-vonaton, de még mindig ezerszer jobb, mint egy lovaskocsin fagyoskodva döcögni a téli hidegben.


Vagy például a szemüveg kérdése. Nekem például elengedhetetlen dolog. Ha ez nem lenne, nem is látnék normálisan. És ez csak egy eszköz, de elengedhetetlen a normális élethez. Elég rossz volna nélküle.


De ott a fogászat is példa. Azért még mindig jobb elmenni egy rendelőbe, és kivárni a sorod, mintha hónapokig fáj egy lyukas fog. És legalább a kezelésnél kapsz érzéstelenítőt, nem pedig lekötöznek téged, és neked esnek egy fogóval...


Szerintem a mai kor nagyon sok olyan dolgot adott az embereknek, amik hozzájárultak, hogy normálisabb körülmények között éljünk ezen a bolygón. Ezeket a vívmányokat nem lehet feleslegesnek nevezni.

2016. márc. 20. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
77%
Én úgy fogalmaznék hogy minden kornak megvan a maga előnye, meg hátránya is. Például, ha már felhozták az autót: hosszabb volt az utazás ideje, de nem volt ilyen mértékű környezetszennyezés a kipufogógázok miatt, és persze az autó létéből adódó balesetek sem voltak. Ma jobb az orvoslás, de sok civilizációs betegség nem létezett. Előnyök és hátrányok minden korban vannak.
2016. márc. 20. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
70%

#8. Félreérted, amit írtam. Én nem azt mondtam, hogy a modern technika vívmányai azok rossz dolgok. :D Én azt mondtam, hogy ezek, amik számunkra jó dolgok, és mi nem tudnánk nélkülük élni - a régi korok emberei számára nem voltak meg, ezért ők tudtak nélkülük élni, ÉS NEM ÉREZTÉK A HIÁNYUKAT, MERT NEM IS VOLT EZEKRŐL FOGALMUK. A ma embere érezné az autó hiányát, mert a ma embere ingázik a munkahelye és a lakóhelye között (mint te), de a középkorban ilyen ingázások nem léteztek. Volt olyan ember, aki életében nem hagyta el a szülőfaluját! Légyszi, ne adj a számba olyan dolgot, amit nem mondtam, az érvelésed az teljesen felesleges, amikkel kapcsolatban érvelsz, azokból én vitattam semmit.


Pont arról szól a válaszom, hogy nem lehet összehasonlítani a korokat, te pl. rögtön elkezdtél a saját életeddel példálózni, és ilyen szavakat használsz, hogy "ingázás", "albérlet" stb., ami pl. a középkorban egyáltalán nem létezett az akkori ember számára. Tehát a te életedet lehet, hogy megkönnyíti az autó, és a modern technika vívmányai (és az enyémet is), de a középkori emberhez ennek mi köze van?


Az ember amúgy olyan, hogy amíg nem ismerte a tüzet, nagyon jól megvolt a nyers hússal is. Nem érezte undorítónak, mert egyszerűen ez volt a természetes számára, nem ismerte a sült hús fogalmát, azaz nem undorodott a nyerstől. Te már undorodsz a nyers hústól, és nem tudnád megenni, mert te úgy szocializálódsz, hogy a nyers dolgok nem finomak, ehetetlenek. És az ember amikor felfedezte a tüzet, és elkezdte sütni a húst, onnantól kezdve már nem is ette meg a nyershúst.


Kb. ilyen az autó és a villany dolga is. Amíg az ember nem ismerte ezeknek a fogalmait, nagyon jól megvolt nélkülük, és nem hiányolta őket, mert egyszerűen nem tudta elképzelni, hogy ezek létezhetnek. Neked lehet, hogy jók ezek a dolgok, és nem tudnád elképzelni nélkülük az életed, de a középkor embere nagyon jól megvolt nélkülük is. 500 év múlva lehet, hogy kitalálják a teleportálást, és 1 másodperc alatt tudsz Budapestről Debrecenbe utazni, és az akkor ember el se tudja majd képzelni az életét teleportálás nélkül, és sajnálni fog minket, hogy milyen rossz volt nekünk, hogy 2 óra volt Budapestről Debrecenbe eljutni vonattal, úr isten, de rossz volt nekünk. De neked eszedbe sem jut, hogy ez milyen rossz, hiszen te nem ismered a teleportálás fogalmát...


Na, szóval érted, hogy mire akarok kilyukadni, ennél jobban nem tudom elmagyarázni....


Amúgy meg pont ezért az a válaszom a kérdező kérdésére is, hogy nincs ilyen, hogy "melyik kor a legszebb", mert minden kornak megvan a maga szépsége, és nem lehet őket összehasonlítani, mert mindenki csak a saját kora alapján nézi az elmúlt korokat, azaz csak összehasonlítjuk, és persze, hogy innen, 2016-ból a középkor vagy az ókor rossznak tűnik...


Ez a szöveg, hogy "szívesen kipróbálnám a régi korokat, de csak mint utazó" nekem kicsit álszent, mert benne van, hogy dehogy akarsz te ott élni, vagyis neked a saját korod a legszebb. Ami természetes is, és nincs benne semmi rossz.

2016. márc. 21. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!