Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Biztosító-társaságos zseni,...

Biztosító-társaságos zseni, van valami videód, képed, ami pontosan tükrözi a naprendszer nagyságát, és az objektumok méretarányos távolságát?

Figyelt kérdés

Feltételezem nem így néz ki méretarányosan kicsinyítve a naprendszerünk.


[link]



A nap átmérője 1 392 684 km

Földtől mért távolság: 149 600 000 km


Ha logikusan végéig gondoljuk akkor a fenn linkelt kép szinte 100%, hogy kamu.


Várom válaszod cimbora. :)


2016. márc. 22. 18:33
 1/10 anonim ***** válasza:
Nem kamu, csak nem az a célja, hogy minden szempontból a helyes arányokat szemléltesse. Ez csak a méreteket szemlélteti. Egyébként meg nem lehet olyan képet készíteni, ami mind a méreteket, mind a távolságokat láthatóan szemlélteti, mert azon egyszerűen nem lehetne mindent látni.
2016. márc. 22. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 sadam87 ***** válasza:
100%

Ezen a honlapon elég jól látszanak a méretarányok.

[link]

2016. márc. 22. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkettőtök válaszát. Ment a like.

2. válaszoló, akkor ezek szerint ez a videó reálisan mutatja be a távolságot?


[link]

2016. márc. 22. 20:11
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

#3, igen.


Képzelj el stadiont, abban egy focipályát. A középkezdésnél használt folt közepére tegyél le egy focilabdát, aminek átmérője kb. 22,5 cm. Ez lesz a Nap.


Ha teljesen méretarányosan akarnád ehhez viszonyítva megjeleníteni az objektumok méretét ÉS a köztük lévő távolságot is, akkor nehéz dolgod lesz. A Merkúr ugyanis a focilabda méretű Naphoz képest mindössze háromnegyed mm átmérőjű, mint egy apróbb mákszem. Ellenben csaknem 9 méter távolságban kering a focilabdától, vagyis közel az oldalvonal távolságában. A Vénusz csak valamivel több mint duplája átmérőjű, tehát mint egy mustármag, azonban már ennek is a két kapunál húzódik a pályája. A Föld ebben a méretarányban mint egy pici borsszem, és kábé a lelátó közepénél kering. A Jupiter pedig, mint a Naprendszer legnagyobb bolygója mindössze cseresznye méretű, de a focipályától már kb. 150 méteres távolságban kering.


No ezek miatt nem igazán lehetséges olyan képet készíteni a Naprendszerről, amelyen az égitestek mérete és egymástól való távolsága is méretarányos egyszerre. Illetve lehet, de azon akkor vagy nem látszik semmi, vagy qva sokat kell gyalogolni az egyik bolygótól a másikig :)

2016. márc. 22. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Már-már vicc, hogy mennyire érted ezeket a dolgokat. Hihetetlen! :)

Köszönöm válaszod! :)


Felmerül bennem az a kérdés, ha ilyen távol vagyunk a naptól, akkor egyáltalán hogy a fenébe érezhetjük annak hőjét. Hisz, ha egy 23 cm-es kis kohót fűtünk, ami durván 2200C, még ha a nap felszíne 5000C-fokos, akkor se éreznénk semmit, ha 60-70 méterre vagyunk tőle, nem? Ez hogy lehetséges?



Ebből a részből kiderült, hogy brutális ereje van a mi napunknak, ugyanis nem csak fényt és meleget ad nekünk, hanem óv is.


https://www.youtube.com/watch?v=u9XdofMnbKM

2016. márc. 22. 21:26
 6/10 anonim ***** válasza:

A felszíni hőmérséklete valóban "csak" kb. 5000 fokos, de:


- Egyrészt ezt irdatlan nagy felületen sugározza ki. Egy jó analógia: az erdőtüzeknek pl. nem magasabb a hőmérséklete kb. 1000 foknál, mégsem tudod megközelíteni őket 100 méternél közelebb, mert szétsül tőle az arcod meg rád olvad a dzseki. Ha az a házi kohó nem kb. negyed négyzetméteren, hanem mondjuk egy bevásárlóközpontnyi felületen sugározná ki azt a 2200 fokot, akkor lehet hogy még fél kilométernyire is meggyulladna minden éghető dolog.


- A Nap nem csak hőmérsékleti tartományban sugároz, hanem sok más módon is. Pl. óriási hőmennyiséget ad le UV és röntgen tartományban, ami a házi kohóra nem jellemző (bár 2200 foknál már azért UV is számottevő menyiségben keletkezik). Ezen kívül pedig óriási tömegben, nagy sebességű (vagyis magas hőmérsékletű) protonáradatot is zúdít a Naprendszerbe, amely a Földnek és az azt körülvevő mágneses buroknak ütközve elég jelentős energiamennyiséget ad le.

2016. márc. 22. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Ismételten áradozom mérhetetlen tudásod előtt. :D


A kommented első szakaszát sajnos éreztem is. Egy tarlóföld véletlen meggyulladt, amin kb. 15 cm-es magasságú szalma volt. Szinte semmi... Mégis ahogy égett nem lehetett 10-15 méternél közelebb menni mert pörkölte a pofámat. Szóval van némi realitás a példádban. :D


Kémiából mindig harmatgyenge voltam, így azokra vonatkozó dolgokat inkább hagyom, és nem is kívánok erre reagálni, mert nem tudok mit. :D

Természetesen ment a zöld. :)

2016. márc. 23. 18:15
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Ezek az utóbbi magyarázatok azért nem teljesen kóserek, sőt valójában teljesen tévesek.


A kérdés pont arra vonatkozott, hogy hogyan lehetséges az, hogy egy adott méretű (23 cm-es), adott hőmérsékletű test adott távolságból ekkora hőérzetet keltsen. Tehát pont a test látószöge az, amit nem szabad változtatnunk a magyarázatban. A 100 méter távolságban lévő erdőtűz vagy pláza esetén ez a látószög nagyon durván meg van növelve, lineárisan gyakorlatilag 180 fokra, míg a focipályán lévő kis kazán a lelátóról csak töredék foknyi szöget fed le.


Ha egy sugárzó gömbre felírjuk a sugárzás erősségét a tőle való távolság függvényében, az valahogy agy néz ki:


P = 4*Pi*szigma*T^4*(r/R)^2 (Stefan-Boltzmann törvény)


ahol P az 1 m^2-re jutó teljesítmény

szigma a Stefan-Boltzmann állandó

T a hőmérséklet Kelvinben

r a sugárzó gömb sugara

R a testtől mért távolság.


Itt az r/R nem más, mint a test látószöge abból a pontból, ahol állunk (legyen ez alfa). Tehát:


P = 4*Pi*szigma*T^4*(alfa)^2


Vagyis az általunk tapasztalt hősugárzás a hőmérsékleten kívül csak attól függ, hogy mekkora szög alatt látjuk a sugárzó gömböt, az mekkora felületet takar ki a teljes éggömbből. Ez alapján a lelátón ülve a 23 cm-es, 6000 fokos kis kazán sugárzását pont olyan erősnek éreznénk, mint a Napét.


Miért nehéz ezt mégis elképzelni? Azért, mert nem nagyon szoktunk találkozni 6000 fokos hőmérséklettel. Amit el tudunk képzelni, az valóban olyan 1000, maximum 2000 fok (de inkább csak max 1500). Pedig a törvényből látszik, mennyire erősen függ a sugárzás a hőmérséklettől. Egy 6000 fokos test például 81-szer erősebben sugároz, mint egy 2000 fokos, mert (6000/2000)^4 = 3^4 = 81.

2016. márc. 23. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
No lám, én sem tudhatok mindent jól, szóval nem jár nekem az "istenítés" :) De legalább ma is tanultam valamit :) Thanks #8!
2016. márc. 23. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Na végre van időm írni is, mert elolvasni elolvastam a válaszod kedves 8-as válaszoló, amire természetesen ment is a lájk.


Érdekes jelenség, hogy ugyanakkora testből alig 3x nagyobb felszíni hővel 81x erősebb a sugárzás. Ez számomra felfoghatatlan és egyben ámulatba ejtő. :) Fantasztikus magyarázat, és valahol ez talán a leglogikusabb is. :)

Köszönöm.



Zsenikém, ha ennél okosabb lennél, akkor már a médiában hasonlítgatnának Steven Hawking-hoz. :P

2016. márc. 25. 21:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!