Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az arany tényleg oldható más...

Az arany tényleg oldható más savakkal is nem csak királyvízzel? Persze csak akkor ha az aranyréteg rendkívül vékony mikron vastagságot értek ez alatt. Az iskolában ilyet nem említettek.

Figyelt kérdés

2016. ápr. 9. 15:49
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Kálium-cianid oldat levegő jelenlétében feloldja, ezt használják ki az összetört ércből történő kioldásnál, mint pl. a verespataki aranybányánál.
2016. ápr. 9. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Nekem sikerült sósav(37%) és hidrogén peroxid(3%) 1:1-es keverékével is.Még annyit kérdeznék hogy az Urea más néven karbamid és a natrium metabiszulfit más néven piroszulfit?

köszönöm

2016. ápr. 9. 19:33
 3/14 anonim ***** válasza:

Az aranyos kérdéshez:

[link]

2016. ápr. 9. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 EagleHUN ***** válasza:
Ez az eddigi legjobb aranyos cikk amit olvastam. Nagyon érdekes dolgokat írtak benne.
2016. ápr. 9. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Ez tényleg nagyon érdekes volt.Hihetetlen hogy hány féle képen lehet aranyat oldani...

Annyit kérdeznék még hogy a királyvízben oldott aranyat mivel tudom újra kicsapatni?A királyvizet először semlegesíteni kell.Arra gondoltam hogy ioncserélt vizet adok hozzá hogy egy kicsit "felhígítsam" az oldatot,majd Ureát adok hozzá elvileg ezzel is lehet semlegesíteni.Majd ezek után elvileg a nátrium metabiszulfit(más néven piroszulfit)képes kicsapatni az oldott állapotban lévő aranyat.Ez a módszer bevállhat?Közbe nem kell melegíteni vagy ilyesmi?Milyen más módszert tudtok még amivel ezt az eredményt el tudom érni?

Köszönöm

2016. ápr. 9. 21:05
 6/14 anonim ***** válasza:

Én egy kicsit csökkenteném az oldat savasságát (de nem túlságosan), olyan 3-as, 4-es pH környékére (nem tudom, hogy a hidroxidok bezavarhatnak-e, lehet, hogy nyugodtan lehet tovább is), majd redukálószerrel csapatnám ki az aranyat. (erősebb oxidálószer az ezüstionoknál, ezért ki lehetne próbálni egy aranytüköpróbát :))

Redukáláshoz én cinket ajánlanék, az sok esetben bejön.

2016. ápr. 9. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
De persze bármilyen fém jó. (mivel az arany "előkelő" helyet foglal el a redukálósorban)(mivel nem túl redukáló hatású, sőt, nagyon erős oxidálószer) (amikor aranyat írok, a kationjaira és a komplexeire gondolok)
2016. ápr. 9. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

az általam leírt módszert a neten láttam.Tehát az se jó ha nagyon lecsökkentem a savasságát a királyvíznek?Honnan tudom mikor lesz a ph szint megfelelő?

https://www.youtube.com/watch?v=rM87TEZXCfg


itt a video amiről beszélek. Itt ureával semlegesíti a királyvizet és nátrium metabiszulfittal csapatja ki az aranyat.Én ezt a módszert alkalmaztam.Királyvízbe arany felold (100ml királyvizet használtam) majd ehhez öntöttem kb 150ml ioncserélt vizet és így lett kb 300ml oldatom.Majd ehhez adtam 3-4 kis kanál ureát majd úgy 10 perccel később miután az urea kellően feloldódott hozzáadtam 3-4 kiskanál nátrium metabiszulfitot a sárgás oldat elkezdett átlátszó oldattá alakulni de kicsapódott aranyat nem láttam benne.Mit rontottam el?Azt hozzá teszem hogy elég csekély mennyiségű aranyat oldottam fel,lehet ezért nem láttam kicsapódott aranyat az oldatban?Valamit csinált vele a szulfit mert a vizeletsárga oldat színtelen lett..Valaki tudna nekem segíteni?Beraktam a linket legyetek szívesek nézzétek meg.


köszönöm

Zsolt

2016. ápr. 9. 21:55
 9/14 anonim ***** válasza:

Két dolog lehetséges:

Lehet nem sikerült aranyat feloldanod a keverékedben (mert nem nagyon hiszem, hogy 5%-os hidrogén peroxid képes lenne oxidálni az aranyat, még ennyire savas oldatban sem) és csak valamifajta szennyezés színét láttad.

Vagy az arany talán nano vagy kolloid részecskék formájában vált ki. A kolloid könnyen megvizsgálható, ha átvilágítasz rajta erős fényű zseblámpával látszik a fény útja? (ideálisan lézerrel kéne, de az nincs mindenkinek otthon) De ez se túl valószínű.

Vannak cikkben ötletek, érdemes megpróbálni őket, de ne csodálkozz ha esetleg nem sikerülne, elég tömény oldatokat használtak ezekhez a kísérletekhez, lehet, hogy te nem tudsz ilyet beszerezni.

De azért hajrá, én szurkolok!

2016. ápr. 9. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Ja, bocs nem láttam, hogy királyvízben oldottad, azt hittem H2O2-vel.

Ez estben első lehetőség elvileg kilőve.

2016. ápr. 9. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!