Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Középszintű érettségi feladatt...

Középszintű érettségi feladattal kapcsolatos? (vektoros)

Figyelt kérdés

Adott 3 pont: A(-2; 1) B(9; -3) C(-3; 6)


Ugye pl. a BC egy vektort "alkot". De hogy kell kiszámolni? Ebben az esetben: BC(-3-9; 6-(-3)) ?

Én eddig úgy tudtam, hogy így kell.


DE a feladat nem ezt írja (megoldókulcs; érettségi): [link]


A 13, b MÁSODIK megoldásánál látni, hogy a BC vektort úgy számolta ki, ahogyan én, DE!

Az az előtti (ELSŐ MEGOLDÁS) résznél írja, hogy például az AB vektornál nem kivonta egymásból a koordinátákat, hanem összeadta (ez az Fab részből derül ki).


Most akkor hogy van? Pl van 2 pontom: x(x1; x2) és y(y1;y2)


Akkor, ha az a feladat pl, hogy adjam meg ezt a "szakaszt", akkor mit kell csinálnom?

XY(y1-x1; x2-y2) ??


VAGY:


XY(y1+x1; x2+y2) ??


Segítsetek kérlek..



2016. ápr. 16. 20:02
 1/6 A kérdező kommentje:

Remélem érthetően fogalmaztam.


Egyébként szeretem a matekot, értem is (pár esettől eltekintve), de ez most nagyon nem megy.

Remélem valamit összekevertem, csökkenne az önbizalmam, ha "csak" hülyeségemből kifolyólag nem megy.

2016. ápr. 16. 20:04
 2/6 anonim ***** válasza:
A megoldásból csak sejteni lehet a kérdést, de nem látok benne vektorokat. Felezőpont koordinátáit számolja, az más.
2016. ápr. 16. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Most már tényleg nem értem!!!


A feladat C részében írja, hogy a CB(12; -9) illetve CA(1; -7). Ez ugye úgy következik, hogy a CB-nél a B első tagját KIVONOM a C első tagjából, a másodiknál ugyanez.


Na de akkor a javítóknak hogyan jött AB vektorra az, hogy AB(7; -4)???? A fent említett koordinátákkal ez nem jön ki... AB(11; -4) lenne a helyes, ha ugyanúgy oldották meg, mint a CB illetve CA esetnél, nem??


Már tényleg káosz van a fejemben.

2016. ápr. 16. 21:11
 4/6 A kérdező kommentje:

Igazából nem fontos a kérdés, csak az, hogy most milyen módszert kell használni akkor, amikor két pontból vektort csinálok... Lehet rosszul használom a kifejezéseket, sajnálom, de amire gondolok:


Pl.: adott a fenti A és B pont, és hogy lesz belőle AB.

Kivonás, összeadás? mitől függ?

2016. ápr. 16. 21:12
 5/6 anonim ***** válasza:

Na, itt van az, hogy tudni kellene értelmezni a megoldókulcsban írtakat... Sehol egy darab vektor nincs, végig a szakaszok felezőpontját írja, annak a koordinátáit pedig úgy kell kiszámolni, hogy összeadod az első koordinátákat, majd osztod 2-vel, ezzel megkapod az x koordinátát, az y-hoz a második koordinátákkal kell ugyanezt eljátszani.


Az AB vektort úgy kell kiszámolni, hogy a B koordinátáiból KIVONOD az A vektor koordinátáit (és mindig az utóbbiból kell kivonni az előbbit).


Viszont egy jó tanács: a matek megértése közel sem ott kezdődik, hogy tudunk képleteket használni, hanem ha valamilyen (egyszerűbb) számításban nem vagyunk biztosak, akkor gondolati úton le tudjuk vezetni, próbáld meg kitalálni, hogy miért kell így számolni.

2016. ápr. 16. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Tapasztalatom szerint az egyik leggyakoribb hiba ebben a témakörben, hogy az emberek fejében a pontok és a vektorok összemosódnak és szerepet cserélnek, mert mind a kettőnek vannak koordinátái, és hasonlóan néznek ki leírva. Ez van akkor, ha valaki em érti meg a fogalmakat, csak a formát nézi.
2016. ápr. 17. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!