Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha eltörünk egy neoncsővet...

Ha eltörünk egy neoncsővet akkor a belső foszfor bevonata nem gyúlékony? A benne lévő higany gőz ártalmas az embere mikor eltörik?

Figyelt kérdés

2016. jún. 4. 20:36
 1/7 anonim ***** válasza:
Tudomásom szerin a fehér bevonat nem foszfor, a higanygőz pedig ártamas.
2016. jún. 4. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

[link]

Ha jól értem, akkor foszforsók felelnek a floureszcenciaért, ezek általában nem gyúlékonyak.


A higanygőzzel kapcsolatban megerősítem az előttem szólót. (Mondjuk tekintve, hogy milyen alacsony nyomáson működik, nem hiszem, hogy ártalmasabb, mintha összetörsz egy higanyos lázmérőt a szobában. De ezt csak zárójelben mondom, és ettől függetlenül tessék szellőztetni, ha véletlen eltörik egy. Lehet, hogy egy kis kénpor sem árt. Meg lehetőleg ne törjük össze.)


Egyéb kiegészítések:

Még azzal érdemes vigyázni, hogy ezekben a csövekben a gáz nyomása igen alacsony, így könnyen szétrobbanhatnak, ha valahol eltörnek.

Másrészt a fénycsövek nem egyeznek a neoncsövekkel. A neoncsövek szép narancssárgán égnek, és amennyire én tudom, nem nagyon van bennük higany. A mostanság világításra használt fénycsövek mennek argon és higany keverékével.

2016. jún. 4. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi
2016. jún. 5. 00:10
 4/7 EagleHUN ***** válasza:

Na először is tisztázzuk, a Neoncső és a fénycső nem ugyan az csak hasonló, működésükben viszont jelentősen eltérnek. A neoncsőben ugyanis nincsen izzószál és fűtött katód míg a fénycsőben van ilyen! Másrészt a neoncsőben nemesgázok vannak például Neon, melyek a saját elektronpályáiknak megfelelő hullámhosszú (és ezzel színű) fényt bocsájtanak ki, vagyis (fényporra) átalakításra nincsen szükség!

A fénycsőben kizárólag UV sugárzás keletkezik ezt kell átalakítani látható fénnyé fényporral. Ráadásul a fénypor nem lehet homogén anyag mert a világító testtől a teljes fehér fény spektrumot várjuk el, nem csak 1-1 frekvencián való kibocsájtást!

Így fényport és higanygőzt kifejezetten a fénycsövek tartalmaznak! A Neoncső nem!

A fénypor ráadásul nem feltétlenül tartalmaz foszfort sem.

Ha mégis az vegyületében van jelen. Viszont csak az elemi foszfor gyúlékony, abból is csak a "fehér" nek nevezett változat.

2016. jún. 5. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 EagleHUN ***** válasza:
2016. jún. 5. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 EagleHUN ***** válasza:
És igen a fénycsőben lévő higanygőz ártalmas!
2016. jún. 5. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Szirty ***** válasza:

Ha nem működő fénycsövet törsz össze, abban nincs higanygőz (legfeljebb nagyon kevés) a higany ki van csapódva.

A működő fénycsőben van higanygőz, ha azt töröd össze a gyorsan megnövő nyomás és a lecsökkenő hőmérséklet miatt azonnal kicsapódik.


Ezért valószínűleg nem sokkal ártalmasabb, mint a szobahőmérsékletű higany.

2016. jún. 5. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!