Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » MIit gondolsz a fekete lyukakr...

MIit gondolsz a fekete lyukakról egyáltalán mik azok?

Figyelt kérdés
Kérlek ne mondjátok hogy googlzem ki mert 7.-es vagyok és nem értem azokat a tudományos szövegeket de annyira érdekel bár lehet ,h. nem az nén 7.-es agyamnak való.Előre is köszi!
2010. ápr. 19. 16:32
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
*én
2010. ápr. 19. 16:33
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Milliószor átbeszéltük már. A fekete lyuk egy olyan csillagászati objektum, aminek a felszínére vonatkoztatott szökési sebessége nagyobb a fénysebességnél.


maci

2010. ápr. 19. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
háááááááááááát..........köszi
2010. ápr. 19. 16:58
 4/11 anonim ***** válasza:
Hiába mondom el, úgysem értenéd, kivéve, ha tudod mi az az akkréciós korong, vagy jet, sajnos alapismeretek kellenek ahhoz is, hogy megértsd a fekete lyuk fogalmát.(eseményhorizont, szökési sebesség stb... a szingularitásba pedig nem szívesen menne bele senki, hogy magyarázgassa )
2010. ápr. 19. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Én azért mégis megpróbálnám elmagyarázni, hogy micsoda is egy fekete lyuk. Nos gondolom arról már olvastál, hogy a fekete lyukak szupernóva-robbanással jönnek létre. Minden csillag életében egy fontos egyensúly játszik szerepet létezésében. Ugye van a gravitációs mező, ami ősszehúzná az egész csillagot egyetlen ponttá, és van a magjában létrejövő fúziós reakció, ami inkább szétrobbantaná az egészet( lásd hidrogénbomba) Ha a két erő egyenlő akkor a csillag egyben marad. Azonban minden csillag "elégeti" egy idő után az összes "üzemanyagát", azaz a hidrogént. Ekkor minden csillag átáll egy másik reakcióra(az eddig keletkezett héliumot használja fel a további működéshez) Azonban, ha a csillag tömege elég nagy volt, akkor a reakció még tovább folytatódik és létrejön egy körülbelül 20 km-es vasmag a középpontban, ami már nem tud energiát termelni és az egyensúly megbomlott. A csillag hatalmas tömegű külső rétege hatalmas erővel zuhan a magra, olyan hatalmas erővel, hogy az még kisebb átmérőjű lesz. Ha elég nagy volt csillag tömege, akkor egy olyan test jött létre, amiből még a fény se tud kiszabadulni. Hatalmas gravitációs erejének köszönhetően mindent beszippant ami a környezetében található. Remélem meg tudta érteni nagyjából, hogy miről van szó. :D
2010. ápr. 19. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem szippant az be semmit, egyszerűen csak erős a gravitációja, mint egy csillagnak, a Napnak is erős gravitációja van mégsem szippant be bennünket, egy fekete lyuk körül is simán lehet keringeni (így fedezték fel őket gyakorlatban, kettős rendszerekből)
2010. ápr. 19. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
nagyon szpen köszönöm nektek naggyából értettem mit írtatok
2010. ápr. 19. 19:34
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit bővebben:


Azt ugye tudod hogy a Földön mindennek súlya van. Ez a súly a Föld tömegvonzásából adódik. A Holdon ez az erő kisebb, mert a tömege jóval kisebb a Földének (kb 1:81 a tömegarányuk) Ezért ott a gravitációs erő jóvalkisebb, mintegy hatoda a Földének. A Nap már jóval nagyobb tömegű égitest, ott ez az erő, könnyen el lehet képzelni, még nagyobb. Na most, minden égitestnek van egy olyan jellemzője, amit szökési sebességnek hívnak. Ezt úgy képzeld el, hogy egy követ egyre nagyobb sebességgel függőlegesen felfelé eldobunk. A kő, ahogy egyre nagyobb sebességgel dobjuk fel, egyre magasabbra repül. Könnyen belátható, hogy van egy határ, aminél ha gyorsabban dobom el, a kő nem fog visszaesni hanem elhagyja a Földet. Ez a határsebesség a szökési sebesség. Jellemzően az égitest tömegétől függ. Ez a sebesség a Holdon: 2.380 m/s (kettőezer-háromszáznyolcvan. A pontot a tagolás miatt tettem csak oda, és a többi számhoz is!). Tehát minden olyan test, ami felfelé ilyen sebességgel távolodik a Hold felszínétől, oda nem fog visszaesni. Ez a sebesség a Föld esetében: 11.190 m/s, a Nap esetén pedig : 617.540 m/s.

No a fekete lyuknak akkora a tömege, hogy ez a sebesség 299.792.458 m/s (azaz a fénysebesség). Ezeket az égitesteket maga a fény sem képes elhagyni, ezért kívülről közvetlenül nem is figyelhetőek meg, hiszen nem érkezhet róla fény a szemünkbe avagy a műszereinkbe.


remélem így már érted.


maci

2010. ápr. 19. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Még annyit, hogy a Hold vonzása azért hatoda a Földének (és nem 80-szor kisebb), mert a Hold maga kisebb: tehát közelebb vagy a középpontjához és alattad van az összes anyag.


A fekete lyuk valaha szupernova volt, még régebben pedig egy óriáscsillag: akkor még vígan sugárzott. Amikor fekete lyuk lett belőle, a robbanásban kidobta a tömegének minimum a felét - mégse sugároz többé. Miért?

Azért, mert a maradék anyag összesűrűsödött egészen picire! És csak akkor nem tudsz eltávolodni tőle, ha közel mész!

Ha keringesz körülötte olyan távolságban, mint valaha az egyik bolygója - akkor az idők végeztéig keringhetsz, nem fogsz beleesni. Még csak gyorsan se kell menned.

A fekete lyuk csak azért tud ilyen erősen vonzani, mert ennyire közel lehet menni a középpontjához.

2010. ápr. 19. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Fekete lyuk is "sugároz" lsd. Hawking-sugárzás, de fiúk szerintem már így is túlbonyolítottuk szegénynek... :D
2010. ápr. 19. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!