Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Gyorsabb lehet a fény sebesség...

Gyorsabb lehet a fény sebességénél a fekete lyuk forgó szívó hatása? Vagy nem sok eltérés van közötte?

Figyelt kérdés

Csak,mert,ha gyorsabb el képzelhető,hogy az anyagot össze tömörítve kilövi 2x 3x-os sebességgel valahová,mint ahogy be került. Nem tudhatjuk hová,de esetleg lehetséges lenne.

Tudjuk, azt,hogy a fényt is el nyeli,de elképzelhető,hogy gyorsabb a fénynél a szívó, vonzó hatása?



2011. okt. 3. 10:41
1 2 3 4 5
 1/44 anonim ***** válasza:
20%
amúgy pont most röppent fel egy hír a napokban (nem tudom, hogy igaz-e, lehet hoax is), hogy lehet, hogy találtak a fénynél gyorsabban mozgó részecskéket
2011. okt. 3. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/44 Smartguy86 ***** válasza:
2011. okt. 3. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/44 anonim ***** válasza:
100%

Nem valószínű. A relativitáselmélet szerint tömeggel bíró részecske nem lépheti át a fénysebességet, egyszerűen azért, mert a fénysebesség eléréséhez végtelen nagy energiára lenne szükség - és bármilyen nagy is egy fekete lyuk, bizony véges energiája van.


Ha valakinek eszébe jutna a relativitáselméletet kétségbe vonni, szólok, hogy azt az elmúlt 100 évben többször, KÍSÉRLETILEG is alátámasztották, úgyhogy a legcsekélyebb okunk sincs feltételezni, hogy ne lenne igaz.


Amiről az első válaszoló írt, az egy olyan kísérlet volt, ahol a kísérletet végzők szerint is nagyobb a mérési hiba, mintsem hogy bármit is alapozni lehetne erre a kísérletre. Kb. az a helyzet, hogy egy 10% pontosságú méréssel mértek egy olyan sebességértéket, amely 3%-kal nagyobb a fénysebességnél... Ez persze nagyon jó főcím az újságokban, de azért egy tudományos értékű bizonyításhoz édeskevés.


Pedro

2011. okt. 3. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/44 A kérdező kommentje:

szia : (pedro egyszer régen írtam egy kérdést, azt hiszem akkor is te válaszoltál:D te mindenütt jártas vagy?:D)


vagy más is pedro nevet használ,és össze keverlek valakivel??:S Na mind1 végül is engem csak a fekete lyuk érdekel.

2011. okt. 3. 14:01
 5/44 anonim ***** válasza:
100%
Ha úgy érted a kérdést, hogy zuhanhat-e valami fénysebességnél gyorsabban egy fekete lyukba, akkor jelen tudásunk alapján nem. A fénysebességhez végtelen nagy erő kellene, a fekete lyuk gravitációja pedig nagyon nagy, de véges.
2011. okt. 3. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/44 A kérdező kommentje:
fekete lyuk sebességére,erejére gondoltam,és a fény sebességre mármint van e különbség minimálisan a 2 sebesség között röviden.
2011. okt. 3. 15:01
 7/44 anonim ***** válasza:
81%

Szia kérdező :-)


Valószínűleg akkor is én lehettem, tudtommal más nem használja a Pedro nevet. És igen, sok minden érdekel. Műszaki diplomám van, a természettudományok egy részével jó barátságban élek. Természetesen nem tudok mindent, sőt, adott esetben tévedni is szoktam. De azért próbálom szinten tartani magam, érdekelnek az újabb és újabb vívmányok, igyekszem tájékozódni.


Örülök, ha válaszaimmal segíthettem neked.


Pedro

2011. okt. 3. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/44 anonim ***** válasza:
19%

Van benne valami.

Én úgy vagyok ezekkel a dolgokkal hogy inkább elgondolkodok rajta mint sablonok közé zárjam magam.. Gondolok itt arra (Nemlehet ,azt NEM lehet, Mert Nemlehet. , A fizikaaa..)

A fizikát mi hoztuk éltre emberek. Nem a fizika hozott létre semmit sem. Mi emberek figyeltünk meg dolgokat és hozzárendeltük a fizikát hogy számolni lehessen vele. Rengeteg dolog lehet még amiről halvány sejtelmünk sincs.

Miért ne lehetne olyan anyag ami gyorsabb a fénynél?!

A feketelyukakról se tudunk pl szinte semmit.

De ha belegondolunk annak idelyén a földet mikor egy teknősbéka tartotta a hátán és a világ peremén szörnyek éltek a víz meg az ég pereménél lefolyt a semmibbe ha akkor éltél volna és azt mondod lesz olyan a jövőben hogy elektromos áram ami láthatatlan és világít meg gépeket hajt. Nem azt mondták volna hogy (NEEM LEHET NEEM LEHET) ! Hanem elégettek volna sima soron mert démon szállt meg!

:P :P :P :P :P

Inkább gondolkozzatok hülyeségen hátha kisül valami belőle mint elfogadjátok azt hogy Neem leheet!.

Csak így történik számottevő haladás.

2011. okt. 3. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/44 anonim ***** válasza:
93%

Amit a fekete lyuk "beszív", az két csoportra osztható.

1. tömeggel bíró dolgok,

2. tömeg nélküli dolgok.


Az első csoportra teljesen vonatkozik a relativitáselmélet, ezek tehát nem érhetik el a fénysebességet. Ide tartoznak az általunk ismert nyugalmi tömeggel bíró elemi részecskékből felépülő anyagok, a foton, stb...


A második csoport tulajdonképpen az energia, amely elektromágneses sugárzás formájában létezik. Érdekes dolog, hiszen tudjuk, hogy az elektromágneses sugárzás hol hullámként, hol részecskeként viselkedik, ráadásul ezt még maga a megfigyelés ténye is tudja befolyásolni...


Azt már tudjuk, hogy a távoli csillagok sugárzása (nem csak a látható spektrumban) elhajlik a gravitációs térben, azaz tömeggel bíró részecskeként viselkedik. Ugyanígy viselkedik a sugárzás a fekete lyukak környezetében is, ezért jelenleg úgy véljük, hogy ez sem lépheti át, sőt nem is érheti el a fénysebességet.


Emiatt (is) az az elfogadott nézet, hogy a fekete lyukból semmi nem tud kijutni. (A Hawking-sugárzás ennek LÁTSZÓLAG ellentmond, de vegyük figyelembe, hogy ott a sugárzás az eseményhorizonton KÍVÜL keletkezik.)


Pedro

2011. okt. 3. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/44 anonim ***** válasza:
81%

teaman


"Rengeteg dolog lehet még amiről halvány sejtelmünk sincs."

Ez így van. Viszont rengeteg dolog van, amit már bebizonyítottunk.


"Miért ne lehetne olyan anyag ami gyorsabb a fénynél?!"

Ha egyszer majd talán megérted a relativitáselméletet, akkor majd rájössz.

[link]


"A feketelyukakról se tudunk pl szinte semmit."

Dehogynem! Többet, mint gondolnád! Olvas el Stephen Hawking könyvei közül néhányat!


"Inkább gondolkozzatok hülyeségen hátha kisül valami belőle mint elfogadjátok azt hogy Neem leheet!."

Bizonyos mértékig igazad van. A kételkedés EGY BIZONYOS ÉSSZERŰ HATÁRIG nagyon jó dolog.


De olyanokban fölösleges kételkedni, amiről TUDJUK, hogy igaz. Például fölösleges abban kételkedni, hogy az alma leesik ha elengedem, hiszen számtalan kísérlet bizonyítja, hogy így van. Ugyanígy sokkal bonyolultabb dolgokban is fölösleges kételkedni, ha az BIZONYÍTOTT. És ezen nem változtat semmit, hogy képesek vagyunk-e azt megérteni, vagy nem...


Pedro

2011. okt. 3. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!