Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Akik fantáziáltak egy olyan...

Akik fantáziáltak egy olyan alternatív evolúción, hogy megmaradnak a dinoszauruszok, és a kis Theropoda dínókból (mint pl. Troodon) fejlődött volna ki egy szuperintelligens faj, miért csak emberszerű testalkattal tudták elképzelni?

Figyelt kérdés
A tudomány mai állása szerint az ilyen dínók, mint pl. Velociraptor, Oviraptor, Deinonychus, Troodon, Ornithomimus, tehát a kis és közepes ragadozó, mindenevő krétakori Theropodák valószínűleg tollasak voltak, és legalább a fajok egy része ugyanúgy a saját testhőjével keltette ki a tojásait, mint a madarak. És az emberi testalkat nem éppen megfelelő a kotláshoz, tehát eléggé valószínűtlen, hogy a "dinoszaurusz-emberek" ugyanolyan felépítésűek lennének, mint az "emlős-emberek", tehát mint mi, mert akkor nehezen tudnának szaporodni, ha nem tudják kikelteni a tojásaikat. (néhány vízimadár alkata csak annyiban emberszerű, hogy felegyenesedett a tartásuk, de a felépítésük nem olyan, és ők rövid lábúak, míg a kétlábú dinoszauruszok alkata a futómadarakéhoz, ill. a tyúkalkatúakéhoz hasonlított)

2016. szept. 5. 22:55
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez merőben az ő fantáziátlanságukat mutatja. Még a sci-fi írók is ilyenek sokszor, az intelligens fajok humanoidok, pedig miért is lenne ez így? A földön is van egy csomó viszonylag intelligens faj, de az ember, a disznó, a delfin, a holló és a polip viszonylag kevéssé hasonlít egymásra, főleg az utóbbi kettő lóg ki a sorból :)


Biztos van pár érv arra, hogy miért az emberszerűség a jó, de azért szerintem ez nem annyira kötelező érvényű dolog akkor sem, ha a szuperintelligens fajnak valamiért képesnek kell lennie kifinomult eszközhasználatra s effélékre. Ami nem tudom, miért lenne igaz. Az embernél megvolt a haszna sok mindennek (tűz- és eszközhasználat, szembefordítható hüvelyujj, kommunikáció, írástudás), de miért ne lehetne fejlett civilizáció ezek némelyike nélkül?


Nagyon laikus vagyok, csak pár kósza gondolatot írtam le.


A szaporodásnál azért jól jött az elevenszülés, nem véletlenül haladt erre az evolúció... Attól még el tudom képzelni, hogy megmarad a tojásrakás, egy egyre intelligensebb faj amúgyis jobban tud vigyázni a kicsinyekre, főleg, ha az ember útját járva elkezd egyre biztonságosabb környezetet létrehozni olyan szempontból, hogy a szaporulat nagy része megmaradjon.

2016. szept. 5. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
27%

Mert hasonló anatómia mellett az olyan emberi tulajdonságok mint pl a szembefordítható hüvelykujj az eszközhasználathoz, vagy a felegyenesedett járás a kezek felszabadulásához, nélkülözhetetlenek, hogy bármilyen alapszintű civilizációt létrehozzon az élőlény.

Legalábbis itt nálunk. Ha eleve teljesen más irányt vett volna az evolúció, mondjuk a végtagjaink csápszerűek lennének, akkor ugye értelemszerűen nem lenne kérdés a hüvelykujj. De a dinoszauriszok idejére már bőven determinált volt, hogy fejlett civilizáció létrehozása csak humanoid testalkattal lehetséges.


Példának ott vannak a delfinek. Lehet hogy intelligensek a maguk módján, de ha nincs végtagjuk amivel eszközt használjanak, vagy építsenek, akkor hogyan építenének emberi szintű társadalmat?

2016. szept. 5. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
69%
De mi van, ha nem akarnak emberi mintájú civilizációt? Ha én pl. delfin vagy holló lennék, és élnék az intelligens delfin vagy holló társadalomban, nem vágynék okostelefonokra, autókra, vagy fagyasztott halrudacskára. A legnagyobb különbség az ember és az állatok között, hogy az ember az egyetlen faj, ami a folyamatos "fejlődésével" visszafordíthatatlanul (legalábbis az emberiség ideje alatt) pusztítja a Földet, az összes növény és állatfajt, és főleg saját magát.
2016. szept. 5. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
A válasz egyszerű: nem csak úgy tudták elképzelni. A Lost Eden című klasszikus játékban a dínók többsége saját testformáját megtartva volt intelligens, és vett részt egy birodalom építésében. Biztosan vannak regények is hasonló témában.
2016. szept. 6. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
A felszabadult kezek (a két lábon járás miatt) adottak voltak, és a szembefordítható hüvelykujj is kifejlődhetett volna (a 3 vagy 4 ujj közül a szélsőből) és a madarak is képesek fejlett hangképzésre (a dínók hangképzése inkább a madarakéhoz hasonlíthatott valószínűleg, nem az emlősökére (tehát ha így volt, akkor nem voltak hangszálaik, hanem a légcső kettéágazásánál alakult ki a hangképző szerv)) tehát lett volna esély a tagolt beszéd kialakulására. És valamivel egyenesebbé is válhatott volna a testtartás, de teljesen emberszerűnek ábrázolták őket, ami nem csak a szaporodás miatt nem hiteles, hanem pl. emiatt teljes talppal ábrázolták, pedig a Theropoda dínók ujjonjárók voltak, mint a madarak. Az emlősök azt "választották", hogy az anya testében fejlődik ki a magzat, a fejlettebb hüllők (krokodil-dínó-madár-ág) pedig a masszívabb, keményebb tojáshéjt fejlesztették ki. Az elevenszülésnek is van hátránya, pl. lassabban mozog, és sebezhetőbb lesz az anya a plusz súly miatt, és ha valami baj van a magzattal, akkor akár az anya is belehalhat. (amúgy kétszer annyi madárfaj van, mint emlősfaj, tehát nem feltétlenül sikertelen az elevenszülés helyett a meszes héjú tojás) Nem feltétlenül van jobb megoldás egy problémára az evolúcióban (itt: fejlődő embrió védelme), csak más megoldás. Nálunk a hosszú, erős kar a fánlakó életmódnak is köszönhető, a kétlábú dínóknak meg erre nem volt szükségük (de azért mozgékony mellső végtag az lehetett sok fajnál).
2016. szept. 6. 00:08
 6/19 anonim ***** válasza:
72%

De delfinként el sem jutnál odáig hogy valaha felfogd mi az hogy okostelefon. Gyakorlatilag az agyunk együtt fejlődött az eszközeinkkel. Ha nem tudtunk volna botokat használni, sosem jött volna egy ember aki továbbgondolta a dolgot, és megalkotja az első kihegyezett végű lándzsát, majd kőhegyű lándzsát, dárdát, íjat és nyilat, stb.

Ha van egy eszköz amit az ember fejleszthet, az irtózatos húzóerő az intelligencia fejlődése szempontjából, hiszen a szelekció pont abba az irányba fog hatni, hogy az egyre okosabb és egyrekreatívabb egyedek éljenek túl, akik képesek mindig egy fokkal felülmúlni az elődeik által használt eszközöket.

Ellenben ha nincs mivel eszközt használni, eleve ki sem alakul ez a szelekciós húzóerő.

2016. szept. 6. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
(az előző válaszhoz kiegészítés: a hosszú, erős kar ér az erőteljes felsőtest)
2016. szept. 6. 00:11
 8/19 A kérdező kommentje:
A Troodonhoz, Oviraptorhoz, stb. hasonló dinoszauruszoknak viszont lehetett volna lehetőségük arra, hogy kialakuljon az eszközhasználat, mert a mozgékony (vagy legalább is potenciálisan kifinomultabb mozgások végzésére alkalmassá válásra megfelő) mellső végtag adott volt (és másra úgyse lehetett volna használni, mint védekezésre, tárgyak mozgatására, udvarlásnál násztánchoz kelléknek, mert járásra alkalmatlan volt). De bizonyos dolgokban biztosan más utat jártak volna be, pl. szerintem a ruhaviselés nem alakult volna ki náluk, mert nem lettek volna külső nemi szervek (u.i. kloáka lett volna csak, és belső nemi szervek), ill. a nőstényeknél mellek (előemésztett táplálékot kaptak volna az utódok, másrészt meg az emlő és a tejtermelés csak az emlősöknek és a közvetlen őseiknek a sajátsága), amit a sérülésektől, hidegtől védeni kéne (szerintem ezeknek a védelme is szerepet játszott a ruhaviselés kialakulásában).
2016. szept. 6. 00:26
 9/19 anonim ***** válasza:
Én meg azt nem értem, hogy miért nem történhet meg, hogy élet jön létre víz nélkül? Hogy esetleg nem szénalapú élőlények is létezhetnek?
2016. szept. 6. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:
Az lehet a magyarázata a szénalapú életnek, hogy a szén az atomszerkezete miatt sokféle, és kimondottan nagyméretű, de stabil molekuláknak lehet alkotórésze. A víz meg jó oldószer, és viszonylag állandó közeget biztosít (földi körülmények között), illetve a víz, és az alkotórészei (hidrogén, oxigén) is sokféle kémiai reakcióban vehetnek részt. Az élet kialakulásához meg óriási méretű stabil molekulák, és a különböző, sokféle funkcióra alkalmas vegyületek nagyon széles skálája, és egy viszonylag állandó közeg szükséges.
2016. szept. 6. 09:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!