Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek létezik párhuzamos...

Szerintetek létezik párhuzamos univerzum?

Figyelt kérdés

Hali! Van egy elég érdekes kérdésem. Vajon létezhet párhuzamos u.? Ott vajon (ha lenne) hogy müködne az élet, ha én itt szegény vagyok akkor ott gazdag? :D Lehet hogy kicsit túl sok sci-fit nézek, de már régóta furdalja az oldalamat a kíváncsiság.

+ egy apró kérdés: Olyan (szerintetek!!!) van hogy leesik valami a földre (pl: radír) és nem találjuk sehol, akkor az lehetséges hogy "át ment egy másik univerzumba?" xDDDD

Kicsit 'hülye' kérdések, de kíváncsiak vagyok más véleményére is. :D



2016. nov. 24. 09:53
1 2
 1/11 2*Sü ***** válasza:
100%

A kérdés inkább filozófiai kérdés jelenleg, mint tudományos. Mivel a párhuzamos univerzumnak pont az a lényege, hogy minden szempontból független a mienktől, így információ nem cserélődhet a két univerzum között – különben egy közös univerzumot alkotnának –, így a létezését sem bizonyítani, sem cáfolni nem lehet, innentől kezdve lényegtelen, hogy létezik-e. Illetve ha van olyan jelenség, ami mégis összekötné a két univerzumot – és így egy közös univerzumnak tekinthető a kettő –, akkor a jelenséget kell megvizsgálni.


A legtöbb elképzelés szerint végtelen számú párhuzamos univerzum létezhet. De ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy bármilyen eset előfordulhat. Egy matematikai példa: alkossunk egy számot 1-esekből és 0-ákból. 1 0 1 00 1 000 1 0000 1 00000, stb… Végtelen számú minta megtalálható benne, még sincs olyan minta, amiben két darab 1-es áll egymás mellett. Vagy prímszámból is végtelen sok van, még sincs olyan 2-nél nagyobb prímszám, ami páros. Valószínű a párhuzamos univerzumokra is vonatkoznak törvények, amik bizonyos eshetőségeket kizárnak.


> ha én itt szegény vagyok akkor ott gazdag


Egyrészt koránt sem biztos, hogy lenne olyan párhuzamos univerzum, amiben lenne egy olyan ember, aki pontosan ugyanolyan lenne, mint te, csak éppen gazdag. Eleve mivel gazdag lenne, mások lennének az emlékei, élményei, más lenne a világképe, gondolkodása, bizonyos dolgokat átélt volna, amit te nem, és bizonyos dolgokat nem élt volna át, amit te igen.


Másik oldalról az nem „te” lennél, hanem valaki más. Te az vagy, akivel a tudatod azonosítja magát. Ha szembe találkoznál mégis ezzel az alteregóddal, akkor nem éreznéd azonosnak magad vele, nem tudnád mit gondol, mit érez, mit fog válaszolni, stb… Tehát az „gazdag lennék” kifejezés nem jó. Ő „gazdag lenne”, de ugyanúgy idegen neked, mint bármilyen másik ember, még akkor is, ha történetesen ugyanúgy nézne ki, mint te.


> Olyan (szerintetek!!!) van hogy leesik valami a földre (pl: radír) és nem találjuk sehol, akkor az lehetséges hogy "át ment egy másik univerzumba?"


Nincs. Van olyan dolog, ami látszólag elveszni látszik, de idővel mégis előkerül. Egy költözés során lehet ilyeneket találni, rég elveszettnek hitt dolgokat. De lehet előbb is megtalálja valaki, elteszi, vagy kidobja, csak éppen nem tudsz róla.


> Kicsit 'hülye' kérdések, de kíváncsiak vagyok más véleményére is.


Nem hülye kérdés, azt azért túlzás lenne mondani, de meglehetősen naiv elképzelésed van a párhuzamos univerzumokról. Illetve ez nem annyira természettudományos kérdés, ahogy utaltam rá. Kísérletileg nem igazolt, nem cáfolt, és nincs is rá jelenleg még elméleti ötletünk sem, hogy hogyan lehetne a létezésüket bizonyítani, vagy cáfolni. Ilyen módon a tudomány számára tárgyalhatatlan kérdés, maximum mint hipotézis merülhet fel, amiből egyszer talán még lehet tudomány, de korántsem biztos.

2016. nov. 24. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Mojjo ***** válasza:
100%

@1:

"A legtöbb elképzelés szerint végtelen számú párhuzamos univerzum létezhet."


Milyen elképzelések? Sci-fi? Filozófia? Ezó? Mert a természettudomány ezzel nem igen foglalkozik. Persze, ott is felmerül néha, de mivel, ha feltesszük, hogy a párhuzamos világok semmilyen módon nem hatnak egymásra - és te IS feltetted -, akkor létük se nem igazolható se nemncáfolható, így semmiképp nem tekinthető a kérdés tudományosnak.

2016. nov. 24. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Az előttem szólóhoz csatlakoznék. Az emberi tudomány a megismerhető valóságot tanulmányozza. Ennek érdekében modelleket alkot a vizsgálatok könnyebbítése céljából, a gondolatmeneteknek lehet ilyen kósza szála, amit fölösleges időtöltés komolyan venni (mint az első válaszban leírt megismerhetetlent). Éppen ezért ilyen emberi kérdés nem tarthat számot közérdeklődésre a fantáziavilágon kívül.
2016. nov. 24. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Wadmalac ***** válasza:
71%

A dolog annyira hipotetikus, hogy én 50-50%-ot adok neki. Vagy van, vagy nincs.

Szórakoztató sci-fi téma lehet, de ha belegondolsz, nem lehet súlyozni, mi lenne nekünk jobb, ha lenne, vagy ha nem.

Így még szimpátia okból, szubjektíven hinni benne sem biztos, hogy megokolható (legalábbis "de jó lenne, ha lenne" alapon).


"+ egy apró kérdés: Olyan (szerintetek!!!) van hogy leesik valami a földre (pl: radír) és nem találjuk sehol, akkor az lehetséges hogy "át ment egy másik univerzumba?" xDDDD"

Van olyan sci-fi, ami erről szól. De jelenleg, ha még arra sincs válasz, hogy léteznek párh. univerzumok ,vagy nem, szerinted mennyire válaszolható meg a kérdésed? Maradjunk annyiban, hogy a cimenziót váltó radírod még valószínűtlenebb, mint a multiverzum, sőt mint a még valószínűtlenebb párhuzamos (tehát majdnem ugyanilyen) univerzumok.


"Kicsit 'hülye' kérdések, de kíváncsiak vagyok más véleményére is. :D"


Ez szíved joga, csak sajnos azoknak a véleményeknek nem sok tudományos tartalma lehet így.

2016. nov. 24. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 2*Sü ***** válasza:
100%

@Mojjo: > Milyen elképzelések? Sci-fi? Filozófia? Ezó?


Igen, nagyjából. Illetve az elméleti fizika néhány hipotézis esetén azért mint afféle filozófiai kikanyarodás foglalkozik a témával. De ahogy én is írtam, te is írtad, falszifikálhatatlan dologról van szó, így nem tartozik a tudomány asztalára.

2016. nov. 24. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Eleve a "párhuzamos univerzum" kifejezés számomra mindig is oximoronnak tűnt. Ha a mi világunk és egy másik között van szerkezeti összefüggés, akkor ugyanannak az univerzumnak a részei (pl. egy 4 dimenziós térben 3 dimenziós "síkok"). Ha másik univerzum, nincs szerkezeti összefüggés, összerendezettség, tehát párhuzamosságról beszélni értelmetlen.


"ha én itt szegény vagyok akkor ott gazdag" - tehát ilyen Sliders-szerű párhuzamos létekre gondolsz? Ha ilyesmi létezhet, akkor szerintem valahogy úgy működik, mint mondjuk egy 3D-s gömb 2D-s "szeletei". A "szomszédos" sík majdnem olyan, mint a miénk, és minél távolabb megyünk, annál nagyobb a különbség, míg végül egy nekem megfeleltethető entitást már nem is fogunk találni.

2016. nov. 24. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 2*Sü ***** válasza:
100%

> Eleve a "párhuzamos univerzum" kifejezés számomra mindig is oximoronnak tűnt.


Itt nem matematikai egzaktságú párhuzamosról beszélünk, csak annyi marad meg a párhuzamosság fogalmából, hogy a két „sík” nem metszi egymást, nincsenek közös pontjai (eseményei). Bár lehet jobb kifejezés lenne a független Univerzum fogalma, bár néhány elképzelésben ez sem jó leírás, de ott a párhuzamos sem.

2016. nov. 25. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

""ha én itt szegény vagyok akkor ott gazdag" - tehát ilyen Sliders-szerű párhuzamos létekre gondolsz? Ha ilyesmi létezhet, akkor szerintem valahogy úgy működik, mint mondjuk egy 3D-s gömb 2D-s "szeletei". "


Én az ilyen, hasonló "tartalmú" párhuzamos univerzumokat egyetlen dologgal tudom összekapcsolni, azzal a hipotézissel, hogy a világ valóságfolyama minden "döntési pontnál", mondjuk azt, hogy minden schrödingeri szuperpozíció-összeomlásnál az összeomlási végvariációk darabszámának megfelelő darab valóság-ágra válik szét, természetesen mindig az aktuális szomszédos két "réteg" egyezik a legjobban.

Ezzel a tört dimenziószámú valóságfolyammal sokaknak az a baja, hogy ellentétesnek tartják az energiamegmaradással, pedig az csupán egy, a mi 3 tér- és 1 idődimenziós világunkra alkalmazható premissza, még csak nem is általános törvény.


Tulajdonképpen az ILYEN párhuzamos valóságok létezését nem tudjuk cáfolni, akár még létezhetnek is. De mivel bizonyíték sincs rá, igazából nem is utal rá semmi, mai fizikánkban nem töm be semmilyen hiányt, továbbra is teljesen hipotetikus.

Sok sci-fi elélvezkedik vele.

2016. nov. 25. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Farkas999 ***** válasza:
Párhuzamos univerzumok nem tudjuk, hogy léteznek-e. Hogy több univerzum lenne az lehetséges, sőt valószínű, hogy a tér más részein is kialakulhattak univerzumok. Ez a multiverzum koncepciója. Valószínűleg erre sem fog az emberiség egy jó darabig, vagy talán soha, választ kapni. A mi univerzumunk méretét 80-90 milliárd fényév átmérőjűre becsülik. Ennek sem láthatjuk csak kb. 1/6-át. Hogy azon túl mi van, talán soha nem tudjuk meg.
2016. nov. 25. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Mojjo ***** válasza:
84%

@9:

"sőt valószínű, hogy a tér más részein is kialakulhattak univerzumok."


He? A tér más részein univerzumok? Te a kaotikus infláció modelljét kavartad meg a fejedben, vagy ezt hogy? És miért is valószínű? Hogyan rendelsz ehhez hozzá egy valószínűséget?


"A mi univerzumunk méretét 80-90 milliárd fényév átmérőjűre becsülik. Ennek sem láthatjuk csak kb. 1/6-át."


Nem. Az univerzum _belátható_ része az, ami kb 90 milliárd fényév átmérőjű. Eddig látunk el. És azt nem tudjuk, hogy azon túl mekkora. Még azt sem, hogy véges-e, vagy végtelen.

Gondolom, az az 1/6-od onnan jött, hogy úgy gondolod, max 13,8 milliárd fényévre láthatunk el, triviális okokból. De egyrészt ez sugár, nem átmérő. Másrészt kevered a valós és a látszólagos távolságokat.

Képzeld el, hogy van egy objektum, amit tőlünk 13 milliárd fényév távolságra látunk. Ez azt jelenti, hogy a fény 13 milliárd éve indult el onnan tőlünk. Igen, onnan. 13 milliárd fényév távolságból. De azóta tágult az univerzum. Ennek a tágulásnak a figyelembevételével pedig az jön ki, hogy ez az objektum jelenleg mintegy cca 44-45 milliárd fényévre van tőlünk.

2016. nov. 25. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!