Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tényleg végtelen az univerzum?...

Tényleg végtelen az univerzum? Létezik, hogy valaminek sosincs vége? És tényleg csak a Földön van élet?

Figyelt kérdés

Azon gondolkodtam, hogy lehet, hogy tőlünk nagyon nagyon sok fényévnyire van egy hasonló bolygó, ami talán nagyobb is és ott is vannak élőlények, ott is van oxigén és víz és minden, ami az élethez kell. Csak annyira messze van, hogy sosem jutunk el oda és sosem tudjuk ezt meg.

A másik, hogy én a kis emberi elmémmel képtelen vagyok felfogni, hogy valami végtelen, sosincs vége.

Ti mit gondoltok erről az egészről? Gondolkoztatok már ezen? Mi a ti elképzelésetek?



2013. nov. 24. 12:00
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
14%
Nem végtelen. Ezt még Marx meg Engels találta ki a kommunizmusban, akkor verték bele az emberek fejébe, de már akkor se volt megalapozott, ma meg kifejezetten megdőlt.
2013. nov. 24. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
89%

Én úgy vélem nekünk pl. oxigén kell de létezhet élölény akit megöl az oxigén, de ammóniát meg pl gond nélkül hasznosít. Nézöpont kérdése hogy kinek mi az életfeltétel. :D


Én sem tudom elképzelni, de lehet hogy nincs vége az Univerzumnak-és kezdete sincs.

2013. nov. 24. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
85%

Csak azért végtelen, mert a tér görbülete miatt gömb alakú, és ha elindulsz valahonnan és mész valamerre, sosem éred el a végét, max. visszajutsz a kiindulási pontba.

Élet biztosan van máshol is, de arra kicsi az esély, hogy 2 létforma térben és időben találkozhasson egymással.

2013. nov. 24. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Állítólag az Univerzum tágul, amúgy a határait nem tudjuk ellenőrizni, mert kéne hozzá rengeteg üzemanyag, meg idő is mondjuk, mert egyik pontja nagyon messze lehet a másiktól, szal....:D Ezt meg: "És tényleg csak a Földön van élet?" hagyjátok már, mindenki már nagyon régen tudja, hogy van élet a Földön kívül, nem értem, miért kérdés ez még bárkinek is; és hát meg komolyan , más bolygón nem is alakulhatott ki élet, vagy ez mi ez??
2013. nov. 24. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

A végtelen korú univerzum modellt (standard-vagy magyarul-állandó-modell) már az 1950-es évekre teljesen megcáfolták.

Egész érdekes ez a vita,ugyanis Fred Hoyle és George Gamow,a kor két legnagyobbak közt számontartott kozmológusa közt folyt.Ma már tudjuk a 90-es években felvbocsátott COBE teleszkóp adataiból,a 29-ben megmért (Humason és Hubble) vöröseltolódásból és még sok másból (mint Penzias és Willson által véletlenül megtalált háttérsugárzásból) hogy az univerzumnak volt kezdete.

Aminek meg van kezdete,annak vége is van.(mármint méretbeli vége)

De ennyi,több ténylegesen valamivel alátámasztot dolgot nem tudunk róla (na jó,inkább csak én nem tudok,Hawking biztos tudna jókat mesélni erről)

De hogy ezeket bizonyítsák...Az a következő fizikus generációra váró feladat lesz.


És a kérdés idegen életről szóló része:Na megint egy jót találtál!Igazából azért nagyon hasonló mindkét kérdésed,mert mind az univerzum,mind az élet keletkezése egy olyan gyökeres változást jelent,hogy azt még nem tudjuk levezetni.Mindkettő nagyon régen történt,és nagyon egyedi körülmények közt.(mai szemmel a Föld 3,8 milliárd évvel ezelőtti kinézete egyedi lenne,de igazából mai az egyedi)

Az életnél az a baj hogy rettentően nagy számokkal,és kicsi valószínűségekkel dolgozik,valamint már csak az élet definiálása egy felbukkanó probléma.

Ezek miatt nem mondhatjuk ki biztosra hogy máshol, os van élet.Ugyanis ezek a folyamatok (abiogenézis),még nem bizonyítottak.Nagyon fejlesztik az elméleteket és modelleket,de még idő kel neki.Addig viszont az idegen életre való építkezés azt jelenti,hogy az abiogenézisre építkezünk.Az elszomorító az,hogy még ezek a legjobb és legtöbb mindenre választ adó magyarázataink.

De visszatérve:Ha valóban nem csak egyszeri véletlen,hanem törvényszerű az élet létrejötte,akkor az univerzum valóban nyüzsög az élettől.És hogy ez milyen is?Az asztrobiológia komolyan foglalkozik ezzel,és sokféle érdekes elmélettel állt már elő.Illetve ha a földi evolúciót megvizsgáljuk,a kezdeti baktériumcsoportok kémiája igen érdekes volt.Az aerobaktériumok például írtóztak az oxigéntől,ugyanis kemoszintézisükben (egyszerű kénvegyületek felbontása) nem szerepelt az oxigén gáz,és ez amolyan méreg volt számukra.A mi sejtszervecskéink közt viszont találtak olyan kis szervecskéket,melyek az oxigén mérgező hatását védik ki.Ez akadályozza meg hogy oxigénmérgezést kapjunk.

Mivel a szerves kémiának hatalmas a tárháza,ezért rengeteg megoldás adódhatott az életnek az alapanyagok és a folyamatok lejátszódásához szükséges anyagok megválasztására.

2013. nov. 24. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Az Univerzumunk nem végtelen, sem időben, sem térben. Volt kezdete, térben és időben egyszerre. Ám az, amiben Univerzumunk helyet foglal - már ha van ilyen - az lehet végtelen. De ez csak feltevés, semmiféle konkrétum nem támasztja alá.

Ez a valami lehet pl. egy 3-nál több térdimenzióval rendelkező dolog része (végtelen dimenziók egymásba ágyazódása, amiből mi csak 3 térdimenziót vagyunk képesek érzékelni), vagy valami hasonlóan elvetemült dolog, ezt nem zárhatjuk ki - de ez pusztán hipotézis, mindenféle bizonyított vagy bizonyítható dolgot nélkülöz (egyelőre). (Tudom, sok a "dolog" a szövegben, de még elnevezésünk sincs rájuk, annyira ismeretlen még ez a terep a tudomány számára is.)


Az viszont, hogy csak a Földön van élet, az szinte kizárt. Ma úgy áll a tudomány az élet keletkezésével kapcsolatban, hogy az nemhogy pusztán a véletlen műve, hanem egy szinte szükségszerű folyamat, amennyiben a megfelelő körülmények rendelkezésre állnak. Feltételezések szerint legalább minden ötödik csillagrendszerben létezik egy olyan bolygó, amelyen a szükséges körülmények kialakulhattak, kialakulhatnak vagy jó eséllyel ki fognak alakulni. Ha ezt összeszorozzuk a létező csillagok becsült számával, akkor olyan kicsi lesz annak az esélye, hogy sehol máshol nem alakulhatott ki élet, hogy az az esély gyakorlatilag elhanyagolhatóvá válik. Ez ugyan nem bizonyíték, de ha valaminek nagyobb, mint négykilences (>99,9999%) a valószínűsége, akkor azt logikátlannak, ésszerűtlennek tűnik az esélytelen vagy a lehetetlen jelzővel illetni.


#2:

"de létezhet élölény akit megöl az oxigén"


Nem csak létezhet, hanem létezik is :) Nézz utána az obligát anaerob létformáknak (pl. bizonyos baktériumfajták is ilyenek).

2013. nov. 24. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim válasza:
Ezt nyilvánvalóan a mai tudásunkkal nem tudhatjuk, hogy Az univerzum végtelen vagy sem vannak bizonyos feltevések, amelyeket most inkább nem ecsetelném másrészről én hiszem, hogy léteznek földönkívüliek legalábbis megvan az esély rá, hogy léteznek
2013. nov. 24. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 szpeti1991 ***** válasza:

Azért az a 99,999%-os becslés a más bolygón létrejövő élet lehetőségére igen erős túlzás.

Gyakorlatilag lassan külön tudományága lesz a kozmológiának az, hogy mekkora esély van máshol az életre. Ehhez először fel kell mérni az élet feltételeit, valamint a Föld tulajdonságait, majd összevetni, hogy ezek közül mi elengedhetetlen, mi elég fontos és mi nem lényeges az élet kialakulása szempontjából. Már ez is elég nehéz kérdés. Az biztos, hogy a Föld nem "átlagos" bolygó, legalábbis jelenlegi ismereteink szerint. Sok különleges tulajdonsága van (erős mágneses tér, megfelelő méret, víz jelenléte, sokféle kémiai elem jelenléte, ionoszféra, lemeztektonika... stb.), és ezekből sok bizony elég fontos az élethez. Nem csak az számít tehát, hogy milyen messze van a csillagtól... (Pl. olyan is közrejátszhat, hogy a galaxison belül hol helyezkedik el az adott csillagrendszer. Ebből a szempontból a mi Naprendszerünk igen szerencsés.)

Eztán jön, hogy mennyi lehet ilyenből az univerzumban. Hát erre az a válasz, hogy halvány lila gőzünk sincs. Becsléseink esetleg, de hát nem nagyon van más "teszt-területünk", mint a Naprendszer. De a Naprendszer átlagos vagy nem? Fene tudja. Csak a csillagtól vett távolságot, és a központi csillag tulajdonságait tudjuk megfigyelni. Márpedig ez a sok-sok paraméterből csak néhányat ad meg...

Ezután azt kell(ene) megvizsgálni, hogy ha adottak az élet minimális feltételei, akkor mekkora az esélye az élet kialakulásának. Talán itt vannak a legnagyobb viták és nézetkülönbségek. Talán nem olyan kicsi, de talán nem is olyan nagy. Mindenesetre én nem értek hozzá.


Összességében elmondható, hogy egyáltalán nem olyan biztos, hogy van máshol élet. De óriási eltérések vannak egyes kozmológusok becslései között. Én nem vállalkoznék szám megadására, kicsi vagyok én ehhez. De a tanáraim becsléseire tudok hagyatkozni (ELTE-TTK-n tanulok, több csillagász és űrkutató tanárt is ismerek, és űrkutatási témakörben írtam a szakdogámat), a témavezetőm szerint kicsi az esély máshol az életre (az egyik elmélet erre az ú.n. Kozmológiai Ember elv - vagyis a Föld olyan különleges égitest, amely(et) az emberért jött(hozták?) létre...), más tanárom szerint nagyobb, de azért ő se a biztosra fogadna.

2013. nov. 24. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

"Tényleg végtelen az univerzum? Létezik, hogy valaminek sosincs vége?"

A Föld felszínén is elgyalogolhatsz, sosincs vége, mégsem végtelen.

"És tényleg csak a Földön van élet?"

Átfogalmaznám: Hány helyen van élet?

Ez megközelíthető egy matematikai képlettel, ami 8-10 tényező szorzata. Az a baj, hogy a tényezők többségének

a nagyságrendjét sem tudjuk becsülni. Így a közelítő értéket sem: lehet 1milliárd vagy 1/1milliárd.

Egy helyen mindenesetre van, ennél többet senki nem mondhat...

2013. nov. 24. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 dzson válasza:
100%

Möbiusz-szalag bizonyára anaerob baktériumra mondja, hogy irtózik az oxigéntől. A aerob baktérium ugyanis nagyon is kedveli az oxigént. :)

Elvben lehetséges lenne, hogy sok helyen alakuljon ki az élet, akár értelmes lények is lehetségesek, ugyanis galaxisokból is sok millió létezik. A probléma tényleg az, hogy kevés még a pontos információ. A távolságok olyan nagyok az égitestek között, hogy a fény is csigalassúságúnak tűnik. Mindenesetre csodálatos dolog, hogy mi nemcsak azt tudjuk felfogni, hogy ízlik-e a táplálék, élvezzük-e a szexet,jól fejlődnek-e a kölykeink, ki a csapat alfa-egyede, fenyeget-e valami veszély, stb. ! :)

2013. nov. 25. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!