Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaki el tudná nekem magyaráz...

Valaki el tudná nekem magyarázni a vegyértékkötés, rezonancia, és molekulapálya elméletet, mint általános kémiai fogalmakat?

Figyelt kérdés
A vegyértékkötésben nem értem, hogy a pi és szigma kötések esetében miért és hogy fedik egymást az egyes atomorbitálok, hiába olvastam mindenfélét el, egyszerűen nem értem hogy működik. Nagyon köszönöm ha valaki segít!
2016. dec. 20. 17:10
 1/5 A kérdező kommentje:
Sebaj, már értem.
2016. dec. 21. 15:02
 2/5 anonim ***** válasza:
Akkor közzétehetnéd, mert talán mást is érdekel.
2016. dec. 22. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Gondoltam ha valakit érdekel akkor megírja esetleg kommentben. De jogos :)

Amennyire én tudom, a vegyértékkötés lényege hogy a vegyértékhéj pályái alakítják ki átfedéssel, és attól függően hogy melyik pályák fedik egymást alakul ki a pi vagy a szigma kötés. A szigma s-s vagy s-p átfedéssel alakul ki (gondoljunk a H2-re aminek vegyértékelektronja s pályán van) vagy megfelelő irányítottságú p-p átfedéssel. A pi kötést p pályák alakítják ki.. A másik érdekes dolog a hibridorbitálok kialakulása, ezek azért jönnek létre, hogy nagyobb felületen lehessen kötést alakítani (gondoljunk a többatomos molekulákra). Ilyen a szén hibridizációja,lehet sp (2pi 2szigma kötést tud létrehozni),sp2 (1 pi 3 szigma kötést tud létrehozni),sp3(4 egyenértékű szigma kötés jön létre) állapotban attól függően hogy az s pályán lévő elektron melyik p pályán lévő elektronnal kombinálódik.A hibridorbitálok energiaszintje valahol az s és p pályák energiaszintje közt van.

A rezonanciaelmélet olyan bonyolult szerkezetű molekulát próbál leírni mint a karbonátion. Lényege, hogy amikor a h2co3-ból co3 2- képződik, akkor a hidrogén "otthagyja" az elektronját (ezért a kétszeres töltés) és az oxigén nemkötője és a szén maradék vegyértékelektronja pi kötést tudnak kialakítani, ez viszont nem a szigmakötések alatt felett vagy előtt mögött van (mint általában lenne) hanem delokalizákódik és megpróbál minél jobban szétoszlani a molekula körül. Ez egyébként mezoméria.

A molekulapálya elmélet meg azt feltételezi hogy amikor két atom találkozik, akkor az atompályákból 2 molekula pálya lesz, egyik kötő (ezen kötő elektronok vannak - két atom között), a másikon pedig lazítók (kötőkkel ellentétes oldalon vannak). A molekula pályákra ugyanúgy érvényes minden mint az atompályára (pl. Pauli elv, hund szabály).

Ha tudtam bárkinek segíteni akkor már megérte leírni :)

2016. dec. 23. 12:22
 4/5 anonim ***** válasza:
Ilyen részletesen én sem ismertem, köszönöm!
2016. dec. 23. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Örülök, ha tudtam segíteni! :)
2017. jan. 4. 10:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!