Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Műanyag flakont szénsavas...

Műanyag flakont szénsavas üdítő fagyba szétfeszíthet?

Figyelt kérdés
Van lent a pincébe egy rekesz szénsavas üdítőnk,mellette számítástechnikai eszközök. Kérdésem,hogy a szénsavas üdítő,ha megfagy,a műanyag flakont szétfeszítheti?Elég gyakran van fagy a pincébe,és nem akarom,hogy a megfagyott ital szétfeszítse az üveget,mikor pedig plusz van,akkor ráfolyjon a számítógépekre.
2017. jan. 2. 13:35
 1/9 Gugu Gabor ***** válasza:
Sokmindentől függ, nem tartom valószínűnek, de egy megérzésre nem bíznám rá az infos cuccokat és inkább pakolnék
2017. jan. 2. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Tedd a számítógépeket, eszközöket magasabbra, mint a palackokat.
2017. jan. 2. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Azt a részét megoldottam,a kérdés viszont már csak azért is érdekel.Szétreped vagy nem reped szét?
2017. jan. 2. 14:36
 4/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

A hidegben ridegedő műanyagok szilárdsága általában nem csökken a hűtésre, csupán a rugalmassága, tehát ütésre, deformációra törhetnek.

Az a kóláspalack, ami melegben leejtve csak pattog, hidegben eltörhet, ha ledobod. de ha csak áll, nemigen.


Egyébként tudtommal a PET palackok anyagválasztásának az egyik oka éppen az, hogy kevéssé ridegednek.

Egy lassú befagyás tágulását még le tudja követni a flakon nyúlása.


Én még szénsavas üdítő PET palackját sosem láttam szétfagyni.

Ezeknek tényleg elég nagy szilárdsága van, végülis durva nyomást kell megtartaniuk, méghozzá minden reális használati viszony közt, vagyis nyári melegtől téli hidegig, ha nem így lenne, az komoly balesetveszélyt hordozna.


Egy literes citromlére azért már nem vennék mérget. A nem szénsavas palackoknál nyomástartási igény nincs, gyengébbek, gyakran nem is PET az anyaguk.

A HDPE, LDPE közeli rokonok, de nem azonosak a PET-tel, ott van még a PP és PS, ezek elég randán törhetnek hidegben.

2017. jan. 2. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Igaza lehet Wadmalacnak. Tettem már fél literes ásványvizes palackban vizet a fagyasztóba, annak semmi baja nem lett -18°C-on, igaz, csak egy-két órát volt benn. Amikor a fél órára betett, és ottfelejtett dobozos sört egy hét után megtaláltam, az bizony kemény hűtőtakarítással járt :)
2017. jan. 2. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 dellfil ***** válasza:

"Én még szénsavas üdítő PET palackját sosem láttam szétfagyni."

Megerősíthetem, én sem. Heteken keresztül a szabadban lévő kólás palackok, - vízzel a belsejükben - sértetlenül "úszták meg" a fagyokat. Sőt, az egyiket elejtettem, és a fagyott tartalma ellenére sem tört el, vagy repedt meg. :)


dellfil

2017. jan. 2. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Szirty ***** válasza:

"Én még szénsavas üdítő PET palackját sosem láttam zétfagyni."


Megerősítem. Én sem. Az ok hogy elég rugalmas ahhoz szerintem hogy még ilyen alacsony hőmérsékleten is tudja követni a tágulást.

2017. jan. 2. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Gugu Gabor ***** válasza:
Nálam egyszer egy leszakadt szatyor miatt durrant el a kólás üveg, max 30 centit eshetett. (gondolom gyártási hibás volt, mert tapasztalatim szerint ettől jobban bírják)
2017. jan. 2. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Wadmalac ***** válasza:

#8:

Az könnyen lehet. Ezeket a flakonokat kész csavaros nyakú, de vastagfalú, fiola méretű előgyártmányból fújják, szerszám vagy hőmérséklet probléma miatt esetileg elvékonyodhatnak néhol. Nem hiszem, hogy száz százalékban nyomáspróbáznák a gyártósoron.

Amúgy paradox módon éppen a legvastagabb részen, a nyaknál, menetnél a legtörékenyebbek. Az anyagvastagság miatt itt ridegebbek.

2017. jan. 3. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!