Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A műholdak, űrhajók hogyan...

A műholdak, űrhajók hogyan változtatnak irányt, ha az űrben nincs levegö, nincs oxigén amit a hajtóművek elégethetnének? Hogyan indulnak el és állnak meg?

Figyelt kérdés
Az űrben elvileg nincs semmi. A hajtóművek működéséhez viszont oxigén kell. A műholdakat viszont vhogy pályára állítják, tehát irányt kell változtatni. Az irány váltáshoz pedig kell vmi hajtómű. Hogy működik? És ugyanígy a Holdon, a Marson leszállt egységeknél is kell irányt módosítani. Hogy csinálják? Linkek is jöhetnek a témában. Köszi.

2017. febr. 25. 10:55
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
95%

Google --> lendületmegmaradás

Google --> rakétahajtás

[link]


[link]

[link]

[link]


Olyan is lehet, hogy az üzemanyag molekulái tartalmazzák a szükséges oxigént: [link]


Másik trükkös dolog, hogy nem elég az üzemanyag, csak egy katalizátor hatására felbomlik gázokra, amiknek a térfogata ugye nagyjából ezerszeres, így kilő:

[link]

(A Voyagereken például ilyen van.)

2017. febr. 25. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
92%
A műholdak az indulás pillanatától kezdve mindvégig a saját hajtóművük energiáját használva változtatnak irányt. A módszer Newton törvényén alapul. Kilövellnek adott iránnyal és sebességgel adott mennyiségű (égetésből keletkező) gázt. Kiszámítható, hogy ehhez mekkora erő szükséges. Az űrhajó ezzel ellentétes irányban mozdul el az F=m*a alapján, tekintve hogy nem külső erő, hanem belső mozgatott, ezért a tömegközéppont nem változik.
2017. febr. 25. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
91%
Ja, és ha nem volt érthető: visznek magukkal oxigént (azok, akiknek kell, és nem ilyen katalizátorral működnek).
2017. febr. 25. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
23%

"Az űrben elvileg nincs semmi"

khm ezekből amit felsoroltál minimális van, de olyan h semmi olyan nem létezik...

2017. febr. 25. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 Wadmalac ***** válasza:
78%

És akkor még ott vannak a NEM égés alapú hajtóművek, melyek vagy sűrített gázt, vagy elektromosan gyorsított ionizált gázt "fújnak ki".

Persze ezek nem túl erősek, de a holdak pozícionálásához elegendőek.

2017. febr. 27. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 Berserker88 válasza:
Viszik magukkal az üzemanyagot és az oxidáló szert is, így nincs szükségük oxigénre. :) Például a szilárd hajtóanyagú gyorsítórakétáknak sincs szüksége külső oxigénre. Ezenfelül "léteznek" ion hajtóművek is, léteznek Egykomponensű hajtóanyag fúvókák is amikkel általában a finom mozgásokat tudják szabályozni, de rövid ideig képes gyorsítani illetve lassítani is a műholdat, attól függ mit kíván a pálya.
2017. febr. 28. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim válasza:
Kétségtelen, hogy a világűrben többnyire csak kevés hidrogén felhők találhatók. Vannak viszont változó erőterek, amelyeket az Einstein által felfedezett matematikai mezőegyenleteket értékelő műszerek érzékelnek, az űrhajósok pedig azok figyelembevételével navigálnak.
2017. ápr. 27. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

...a scifi-k ben.

Nálunk pedig egyelőre kiszámolják a pályákat, még a Földön. Aztán korrigálnak, ha valami mégis van az űrben útközben.

2017. ápr. 27. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim válasza:
0%
Tudomásom szerint az atommeghajtású űrhajó kicsit az atommeghajtású tengeralattjárókhoz hasonlóan működik. De csak a hosszabb távú űrutazásokhoz használnak ilyeneket a nagyhatalmak. Az ilyenben elhelyezett mini atomerőműben termelt energiát annak pozitív és negatív töltésű elemi részecskéit szétválasztva az űrhajó két végében akkumulátorokban tárolják. Amikor az einsteini mezőegyenletek szerint beállított műszerek jelzik, hogy elektromágnesesség szempontjából az űrhajó milyen töltésű erőtérben van, illetve milyenhez akar közelíteni, vagy éppen attól eltávolodni, aszerint kapcsolják be a vonzást, vagy a taszítást biztosító akkumlátorokat. A közvélemény azonban még csak keveset tud az ilyen űrhajókról. Sokan még mindig csak a rakétameghajtásúakban, vagy régies nevükön a lökhajtásosokban gondolkodnak. Mindez azért lehetséges, mert az úgynevezett fekete lyukak kivételével a világűrben mindenütt vannak energiamezők.
2017. ápr. 27. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
Ez nem így működik, ne terjessz tévtanokat.
2017. ápr. 27. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!