Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi okozza a centripetális erőt?

Mi okozza a centripetális erőt?

Figyelt kérdés
Délelőtt feltettem egy kérdést,hogy mi az a centripetális és mostmár egész jól értem. Mint a fizika iránt rendkívül érdeklődő valakit,engem az is érdekel,hogy ezt az erőt mi okozza és ez a valami miért is okozza? Válaszokat előre is köszönöm! 13/F

2017. nov. 2. 15:57
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
86%

A centripetális erő csak egy megnevezés a testet gyorsító erők oldalirányú összetevőjére. Bármilyen erőnek, ami egy testet az egyenes irányú mozgásból kitérít, van centripetális része.


Ha egy körhintán ülsz, akkor a kötél fejt rád ki centripetális erőt, ha a Föld körül keringesz, akkor a Föld gravitációja, ha egy autóval kanyarodsz, akkor az autóra a gumik oldalirányú tapadása, rád pedig a feneked tapadási súrlódási ereje, az ülés oldalfala és a biztonsági öved fejt ki centripetális erőt.

2017. nov. 2. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
0%

Röviden: A súrlódás miatt keletkezik.


Ha egy autót elkezdesz kormányozni valamelyik irányba, akkor a kerekei és az aszfalt között fellép egy súrlódás és emiatt létrejön egy olyan erő, ami egy képzeletbeli kör közepe felé mutat. Ez a centripetális erő és az autót "befelé" húzza, tehát kanyarodni fog. Ha nem lenne súrlódás és így nem alakulna ki ez az erő, akkor képzelheted mi történne: Nem tudnál kanyarodni, mert az autó menne tovább egyenesen.

2017. nov. 2. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
54%

semmi köze a súrlódáshoz, a körmozgás sajátja a szögsebesség léte okozza


képlete acp=omega^2*rAB


Newton szerint pedig F=m*a


slusszpassz

2017. nov. 2. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
8%

"Ha egy autót elkezdesz kormányozni valamelyik irányba, akkor a kerekei és az aszfalt között fellép egy súrlódás és emiatt létrejön egy olyan erő, ami egy képzeletbeli kör közepe felé mutat. Ez a centripetális erő és az autót "befelé" húzza, tehát kanyarodni fog. Ha nem lenne súrlódás és így nem alakulna ki ez az erő, akkor képzelheted mi történne: Nem tudnál kanyarodni, mert az autó menne tovább egyenesen.

"


ha ez igaz lenne, akkor is lenne centripetális erő, amikor az az autó éppen nem kanyarodik, hiszen mint tudjuk az autó gáz nélkül lassul

mivel tudjuk, hogy egyébként egyenes vonalú egyenletes mozgást végez egy magára hagyott test, erősen feltételezhetjük, hogy van súrlódás


amikor elkezdünk kormányozni egy autót, akkor egy képzeletbeli körív mentén tesszük azt

(azt, hogy az autó kereke megcsúszik-e az csak attól függ, hogy hol van a sebességpólusa a kerekeknek

ha nem pont ott ahol a talaj érintkezik a gumival akkor a kerék kipörög DE most nem ez a lényeg)


azt, hogy egy időegység alatt mekkora utat tesz meg a körívből azt a szögsebességgel lehet jellemezni [rad/s]


ebből következik a centripetális gyorsulás a fent említett képlettel


ezen kívül ha éppen lassulunk akkor még tangenciális gyorsulás is lesz ami a szögsebesség függvény deriváltja

epszilon

at=epszilon kereszt rAB

2017. nov. 2. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
0%
Kérlek magyarázd el a 36%-oddal, hogy ha nem lenne súrlódás, akkor ugyan mitől lassulna az az autó.
2017. nov. 2. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
42%

Bírom amikor a 36%-os magyarázza a 46%-osnak hogy írta a nagyobb hülyeséget.

A centripetális erő mindig a sugár irányú a kör középpontja felé mutat.

Hogy mi okozza ?

Ő a körpálya feltétele ha nincs c.. erő akkor nincs körmozgás.

Az a test okozza amely a másik testet körpályára kényszeríti. Ha egy madzagon egy követ körbe körbe forgatsz akkor te fejted ki a centripetális erőt a madzagon keresztül. Itt is látszik hogy ez az erő sugárirányú mert egy madzagon keresztül csak a hosszirányban tudsz erőt kifejteni.

2017. nov. 2. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! De amúgy létezik egyáltalán a centrifugális erő mert már olvastam olyat is,hogy ez csak több erő eredője,akkor most melyik?
2017. nov. 2. 20:52
 8/14 A kérdező kommentje:
Elnézést elírtam azt szerettem volna írni,hogy centripetális erő.
2017. nov. 2. 20:53
 9/14 anonim ***** válasza:
55%

Egy erőt többféleképpen lehet jellemezni úgy mint például a gyümölcsöket, van színük szaguk meg alakjuk is.

A centripetális azt fejezi ki hogy mindig centrális ( a kör középpontja felé irányul)és jellemzően körmozgásnál van jelen.

Ezen kívül a centripetális erő lehet:

- tapadási súrlódási erő -> autó körpályán mozog)

- gravitációs erő -> egy bolygó körpályán mozog egy csillag közül ( a körpálya ritkán valósul meg, de most én erre értem)

- Coulomb erő elektron mozog az atommag körül klasszikus értelemben (ha nem fogadod el a klasszikus értelmezést akkor elektromosan feltöltött gömbökkel


stb..

2017. nov. 2. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
58%

Létezik, az hogy egy eredő erő hány másik és milyen erőből tevődik össze az csak értelmezés kérdése.

De úgy látom nem érted.

Ha a centripetális erő kiveszed a rendszerből akkor marad az egyenes vonalú egyenletes mozgás.

Ez van akkor ha egy madzagon egy súlyt körbe forgatsz és elszakad a madzag.

2017. nov. 2. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!