Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Rengeteg fejtörő feladvány...

Rengeteg fejtörő feladvány ismert a klasszikus logikával. Létezik akár egyetlen egy is, ami kvantum logikai feladvány?

Figyelt kérdés
Tudom a hétköznapi haszna nem túl sok, de tudósok még egyet sem találtak ki, egymásnak vagy oktatási célra?

2017. nov. 7. 13:08
 1/8 anonim ***** válasza:
Kérdezd inkább Schrödinger macskáját...
2017. nov. 7. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Mi az a "kvantum logikai feladvány"? Mit értesz ez alatt? Miben különbözik a "klasszikus logikától"?
2017. nov. 7. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Hogy miben különbözik a klasszikus logika a kvantum logikától? Hát arról 1000 oldalas könyvet lehet írni, és van is róla. De ha nem vagy fizikus, akkor nem ajánlom, hogy nekiállja elolvasni.


Visszatérve a kérdésre, mondjuk párhuzamba állítható a dolog azzal, hogy vannak klasszikus fizika feladatok (bolygómozgás, lejtő, csigák, hőtan stb.), és vannak kvantum fizika feladatok (ez mondjuk inkább gimnázium legvége és egyetem). Mindkettőből van rengeteg példa, de matematikai logikai fejtörőkből csak klasszikusról hallottam, kvantumlogikai fejtörőt még sose, legfeljebb kvantumlogikai feladat speciális egyetemi tankönyvben.

2017. nov. 7. 15:06
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ezt találtam a kvantumlogikáról:


"A kvantumlogika alapgondolata a szokásos fölfogás szerint nagyon egyszerű: Ha PQ(d) a H Hilbert-téren értelmezett Q önadjungált operátornak a d valós Borel-halmazhoz tartozó spektrálprojektora, akkor a kvantummechanika szerint a [x, PQ(d)x] skalárszorzat adja meg annak valószínűségét, hogy a Q operátorral reprezentált megfigyelhető mennyiség értéke a d halmazba esik, ha a rendszer állapotát a x állapotvektor írja le. Ha a x állapotvektor történetesen a PQ(d) altérben van, akkor


[x, PQ(d)x] = 1"



No, ez a leírás alapján nekem van egy gyanúm, hogy miért nincsenek ilyen kvantumlogikai feladványok. Ezt egy maroknyi emberen kívül úgysem érti senki, akik meg igen, azoknak meg jobb dolguk is van annál, mintsem kvantumlogikai fejtörők gyártásával foglalkozzanak.

2017. nov. 7. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nézd a logikai bonyolult, ha axiomatizált felépítésű tankönyvet olvasol, mégis vannak logikai feladványok, mert a logika fontos. Mármost alapvetően kétféle logika létezik, klasszikus és kvantumlogika, tehát ilyen értelemben szerintem fundamentális mindkettő, és furcsa, hogy csak az egyikre vanank feladványok.
2017. nov. 7. 15:51
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, te nem érted, miről beszélsz, csak tetszenek neked a nagy szavak. Nincs "kétféle logika", csak egy matematikai struktúrának, amit történetesen használ a fizika, ilyen nevet adtak.
2017. nov. 7. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
68%

Kedves Kérdező,


ha jól értem -javíts ki, ha nem- a lineáris és a nemlineáris logika közti különbségről beszélsz.

2017. nov. 7. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Tom Benko ***** válasza:
Minden logikai feladat kvantumlogikai - amíg meg nem fejted, nem tudod, hogy igaz-e vagy hamis.
2017. nov. 9. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!