Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valóban zseni lehet ez az...

Valóban zseni lehet ez az enyhén autista, vagy aspergeres férfi, vagy nem jellemző mindenkire?

Figyelt kérdés

Egy holland barátomról van szó, az édesapja ékszerkészítő, nagyon gazdag családból származik és egy szép lakást bérelnek neki, ő kap tőlük havonta egy minimális összeget amiből meg tud élni, de munka helyett csak mindenféle lelki, és alternatív oldalak, közösségeket böngész főleg a facebookon. Most felvette a kapcsolatot egy indiai szektával és hozzájuk szeretne kijutni, lelki tanító szeretne lenni.


Meghívott magához, hogy tervezzünk egy lámpát. (én formatervező vagyok) mert el szeretné adni, hogy finanszírozni tudja az indiai kalandjait, de nem igazán érzem azt, bár gyakran megcsillan a határtalan zsenialitása, például amikor rajzolt néhány verziót. De nagyon gyakran olyan az egész történet mintha egy sáros pocsolyát csapkodnék egy műanyag papuccsal, szóval amikor megkérem, hogy folytassuk, elkezdi nekem magyarázni, hogy destruktív módon kérem és addig nem hajlandó meghallgatni amíg be nem fejezem. Ilyen dolgai vannak.


Nagyon nehéz vele együtt dolgozni, de már olyan embereket ért el, hogy biztos vagyok benne, hogy a termékünk sikeres lesz.


Az édesapja mondta, hogy az orvosok gyerekkorában azt mondták, hogy autista. Az apja is hasonló karakter, ugyanolyan furcsa alak, de valahogy neki sikerült az élet, felesége van és persze ő, a fiuk, és bejött neki az ékszerkészítés.


A srác zseniális módon érvel mindennel kapcsolatban, de csak a saját nézőpontjából érthető sok dolog. Pontosan mint a legtöbb autistánál, kizárólag a saját világát építi, a saját meggyőződése alapján, viszont nyitott az új dolgokra is amennyiben arról meg lehet őt győzni.


Az lenne a kérdésem, hogy valóban egy zsenivel van dolgom? Tudtommal Nicolas Tesla, Bill Gates, Albert Einstein is Asperger szindrómás volt, a fiú szerintem súlyosabb, ő tényleg autista lehet.


Ezzel nekem nincs bajom. Nem lekicsinylően írom, hanem kérdezem, hogy valóban érdemes vele együtt dolgozni, segíteni megvalósítani az ötletét, vagy csak az időmet vesztegetem vele?


2017. nov. 12. 05:44
 1/4 anonim ***** válasza:
77%
Az autisták között is akadnak zsenik, úgyhogy nincs kizárva.
2017. nov. 12. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
54%

Az autisták egyszerűen más törvényszerűségek szerint viselkednek. Igen, vannak furcsa dolgaik, sőt, érthetetlenek is. Lehetnek békések és ön- és közveszélyesek. Lehetnek a maguk módján zsenik, és lehetnek nem azok. Nagyon sokféle eset van.

Ha nem mondtad volna sehol, hogy autista, "a srác zseniális..." kezdetű bekezdésed alapján mégis erre gondoltam volna. Nézd meg az esőember című filmet. Erről szól és zseniális.

2017. nov. 12. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Persze láttam, a Temple Grandin-t is.
2017. nov. 12. 09:59
 4/4 Wadmalac ***** válasza:

Ha Savant-szindrómás is lenne, akkor még nagyobb eséllyel stimmel a dolog.

Van olyan fokú autizmus, ami CSAK a szociális viselkedésre hat ki. Emellett a valamilyen téren jelentkező átlag feletti képességek nem kizártak, csupán ritkák.


Az biztos, hogy nehéz olyan emberrel egy hullámhosszon lenni, akinek a fontossági sorrendje, szociális viselkedése, mondhatni hétköznapi logikája, érzelmi viselkedése ellentétes a megszokottal.

Ha tényleg célod vele a közös munka, meg kell tanulnod, értened az ő logikáját, fóbiáit, mondhatnám, hogy a közös nyelveteket. Ezt neked kell, itt nem számíthatsz kompromisszumos középútra.

Az autizmusban szenvedőket valamennyire lehet arra tanítani, hogy kilássanak a ketrecükből, de onnan kihozni őket nem nagyon lehet.

A kérdés tulajdonképpen az, hogy te tudsz-e igazodni, fel tudod-e vállalni az ehhez szükséges út nehézségeit.

2017. nov. 13. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!