Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi lehet a biológiai lét értelme?

Mi lehet a biológiai lét értelme?

Figyelt kérdés

Megszületik egy állat, él valameddig, elpusztul. Ugyanez van a többi egyeddel is. Növények is, élnek valameddig, aztán végük, jön helyettük másik.

Az ember is. Megszületik, tanul, dolgozik, családot alapít, jobb esetben értékeket hoz létre és meghal. Ezen megy mindegyik keresztül. Valami megmarad a létrehozott értékekből az újabb emberek számára, akik azt hasznosítják, de aztán ugyanúgy meghalnak idővel. Segíthetek másoknak, akiknek jobb lesz ettől, de idővel ők is meghalnak. Megölhetnék másokat, akik később úgyis meghalnának más okból. Mire jó, kinek jó ez az egész?

Az élőlények ösztönösen törekednek létük megőrzésére. A legyek nem engedik, hogy lecsapjuk őket. A vadállatok meg is támadnak, ha úgy érzik, bántani akarom őket. Saját létemnek nem tudnék véget vetni, mert valami belső erő akadályoz benne. Mások létének sem tudnék véget vetni, mert súlyos hibának érezném.

Létezni kell, létezni akar a lét, de nem tudni, miért. Egyszer megszűnik minden cél, amelyet elértem vagy el akartam érni, ha máskor nem, a halálommal. Egyszer eltűnnek az értékek is, amiket létrehoztam. Tudósok, művészek hosszabb távú értékeket is létrehozhatnak az emberek számára, de ha az emberiség létezni fog mondjuk tízezer év múlva, talán már senki sem fog tudni Mozartról, a hadvezérekről, az ókor lángelméiről. A világegyetem évmilliárdos mértékéhez képest semmit nem fog jelenteni.


Mi lehet ennek az egésznek a célja? Az egyéni célok csak elvesznek a történelemben, a közösségi célok jobb esetben megmaradnak hosszabb-rövidebb ideig. Az utódok is idővel meghalnak, az ő utódjaik is.


A Földet, a világot jobbá tenni nem tudnánk, egyébként is inkább csak szennyezzük, romboljuk környezetünket. Nem ez lehet a célunk.


Sok filozófus megfogalmazhatott hasonlót és válaszolhatott is rá.


Miért alakult ki az élet szerves anyagokból és jutott olyan szintre, hogy a belőle kialakult egyén ilyen kérdéseket tegyen fel?

Miért teremtette Isten az embert, miért nem volt jó neki nélküle? Mit ér vele, hogy emberek születnek, meghalnak, a Pokolba vagy a Mennybe kerülnek? Miért nem más létformát alkotott, ahol nem merülhetnének fel ilyen kérdések?


Kutatható-e tudományosan a lét értelme, nem csak filozófiai, hanem természettudományi módszerekkel? Mi az, ami biztos lehet ez alapján?


2017. nov. 26. 16:22
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
26%

Az összes Földi fajt idegenek hozták létre, a DNS lánc különféle próbálgatásával.

Nekik ez egy szakmai kirándulás volt ide, és itt megteremtették amolyan kísérlet céljából, hogy milyen DNS variációk tudnak egymás mellett megmaradni, megélni.


A célja az, hogy a legerősebb, legintelligensebb faj, jelenleg az ember, minél tovább fejlődjön, létrehozzon sok ezer év alatt egy fejlett élhető -önmagát ellátó- automatizált világot, ahova majd visszajöhetnek az idegenek élni.

De most még nagyon kezdetleges a Földi élet, még nincs végtelen energia sem, ami az alapja mindennek, tehát még pár ezer évet kivárnak, és amikor már szuper fejlett lesz a Föld és az élet, akkor jönnek vissza, hogy profitáljanak abból, amit itt alkottak.



Ez olyan leegyszerűsítve, mint amit az ember csinál a méhekkel.


Összegyűjti őket egy helyre és kis idő múlva learatja a méhek által összedolgozott mézet.

Csak az idegeneknek jóval több idejük van, nekik nem számít, hogy hány ezer év teleik el, addig is benépesítenek jó pár bolygót, mint anno a Földet, és különféle fajokkal kísérleteznek.

Nem kergeti őket a tatár, ráérnek.

2017. nov. 26. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 Shai-Hulud ***** válasza:

Ne keress célt, értelmet ebben, mert nincs. Az életnek nincs deklarált célja, egyszerűen csak létezik.


Pont úgy, mint egy folyó: annak se az a célja, hogy majd belefolyjon a tengerbe, hanem a tengertől és bármi mástól függetlenül csak folyik. Nincs célja, értelme, egyszerűen csak létezik.

2017. nov. 26. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 Shai-Hulud ***** válasza:
81%
Kedves 1. válaszoló, eltévesztetted a kategóriát, ez itt a tudomány kategória. A hasonló marhaságokat inkább az ezotéria kategóriába írd.
2017. nov. 26. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
100%

A biológiai lét értelme a fajfenntartás.

Hogy filozófiai, vallási alapon mit magyarázunk bele, az meg attól függ, kit kérdezel.

2017. nov. 26. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:

A természet törvények szerint működik. Egy eleme aszerint viselkedik, miféle szabály vonatkozik épen akkor rá. A sejt adott esetben osztódik, mert építőköveire vonatkozó szabály szerint ezt kell tennie. Nem cél érdekében teszi, hanem a szabály szerint.


A cél egy konstruált fogalom, a tudat alkotta, mert a tudat a saját magára vonatkozó szabály szerint meghatározott irányba akar haladni. E meghatározott irányt nevezi célnak, érdekében sok mindent tesz, néha az általa nem ismert szabályok ellenében. A természet szabályai sokfélék, nem feltétlenül azonnal van egy eseménynek következménye. Ezért a szabályt nem ismerő számára könnyen úgy tűnhet, valami lehetséges, pedig nem. Bele lehet ugrani fél méteres vízbe 10 méter magasról sérülés nélkül. Ha valaki ismer néhány speciális szabályt, és annak megfelel. Ha nem felel meg, könnyen belehalhat. Itt például az a cél, hogy ne haljon meg, mert ezzel kitűnik, és ez jó neki. Vagy éppen az a cél, hogy meghaljon. Néha nem sikerül ez se.


A cél tehát emberi kreálmány, a szabályoknak egy speciális szerveződése.Az emberi agy, attól, hogy tudata van, annak jó működéséhez a természet szabályai szerint "kitalálta" a "cél" fogalmát, és használja is. Az oroszlán nem célt követ, mikor megeszi a gazellát. A szívnek sincs célja a dobogással. De van célja, mikor bizonyos tevékenységre sarkall. És a cél az ember jobb működése, mert ez felel meg a szabálynak.

2017. nov. 26. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim válasza:

"A Földet, a világot jobbá tenni nem tudnánk, egyébként is inkább csak szennyezzük, romboljuk környezetünket. Nem ez lehet a célunk."


Ha ezt így elhinnènk ahogy leírtad akkor tènyleg nem!

2017. nov. 26. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:

1. Még ha ezt tudományosan valahogy alátámasztanád... Egyáltalán mi a bizonyíték erre?


Az ember mégis csak kitalálta a "cél" fogalmát, de akkor honnan szedte, ha a természet számára nem létezik? Akkor megint egy érdekes kérdés, a magasabb rendű (emberi) gondolkodás kialakulásának az oka és módja keresendő. Itt most tudományos magyarázatok érdekelnének. Mit mond a tudomány? Levezethető az evolúció szabályosságaival ez is? Vagy feltétlen valami mást kell keresni, esetleg maga a tudomány mondja azt, hogy itt muszáj valami valláshoz hasonló dolognak belépnie a képbe?


"mit magyarázunk bele" - Nem belemagyarázásra gondolok, hanem amennyire lehet, konkrét, alátámasztott válaszra. Persze ez valamennyire a filozófia témakörébe is tartozik, és megértem, hogy nincs egyetlen egyértelmű válasz, de talán a tudomány is talál néhány lehetséges elfogadható lehetséges magyarázatot. Vagy ott kell megállni, hogy a célt kereső, értelmes gondolkodás honnan van, mert azzal már úgyse tudunk mit kezdeni tudományosan?


6. "Ha ezt így elhinnènk ahogy leírtad akkor tènyleg nem!"

Úgy értettem, hogy a körülöttünk lévő, általunk ismert természet eleve úgy van jól, ahogy van, még ha valami csekélyet hozzá is tudnánk adni. De az ember alapvetően olyan lény, hogy alakítja, kihasználja a környezetét, például most írom ezt a kommentet, ehhez billentyűzet, számítógép, áram, stb. kell, melyet csak úgy lehet előállítani, ha a környezetből, természetből elveszünk a magunk céljaira. Azokra a célokra, amiknek hosszú távon semmi értelmük.

2017. nov. 26. 19:46
 8/24 anonim válasza:
Talán a fajtánk több a többinèl. Empátia ès gondolkodás a siker kulcsa. Ha jobbá akarjuk tenni a világot akkor jobbá tudjuk tenni a világot. Lenulláztad a tudatodat szerintem ès üressègből szemlèlődsz. Változtasd meg a nèzőpontod. Kèpes vagy rá mindenki kèpes rá. Viszont hasznos számodra, hogy tudod milyen a semmi mert így van mihez viszonyítanod ès ki tudsz találni új teljesen lenyűgöző dolgokat. Szerintem az èlet azt jelenti, hogy tedd többè. Nem számít a múlandóság csak az, hogy èlvezd az alkotást.
2017. nov. 26. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim válasza:
Ès ha nem lennènk ennyien nem is tudnál ennyi embernek adni pedig az okozza a legnagyobb örömöt. Hass alkoss gyarapíts. Ismerős? :D
2017. nov. 26. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:

Isten más létformát alkotott..


az viszont kamu, hogy csak a természet kárára tudunk szaporodni..ez csak jelenleg |utóbbi 200 év| van így

2017. nov. 26. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!