Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy lehet összeegyeztetni az...

Silurus kérdése:

Hogy lehet összeegyeztetni az ősrobbanás elméletét az energiamegmaradás törvényével?

Figyelt kérdés

2018. jan. 12. 01:09
 1/10 dq ***** válasza:
75%

Tudok ajánlani egy cikket a témában, Hraskó Péter: Biztos-e hogy az energia megmarad [link]

Ez inkább az enegiamegmaradás kérdését járja körül, de benne van a kérdésedre is a válasz. Legalábbis ő arra jut, hogy nem akarjuk összeegyeztetni a kettőt, és ez nem baj, és ezt szépen ki is fejti.


Szerintem érdekes olvasmány arra vonatkozóan is, hogy a fizikusok honnan, miért és hogyan tudják amit tudnak (az energiamegmaradás törvényén bemutatva).

2018. jan. 12. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 2*Sü ***** válasza:
82%

Úgy, hogy elkerülik egymást. :-)


Az ősrobbanás elmélete tulajdonképpen nem magának a világegyetemnek a létrejöttének mikéntjét, hanem a létrejöttének folyamatát, az azóta lezajló folyamatokat modellezi. Úgymond a nulladik pillanatról nem mond semmit, csak közelíteni tud hozzá az elmélet. Meg tudjuk mondani, hogy a modell alapján mi történt az első évben, az első percben, az első másodpercben, annak milyen következményei kellettek, hogy legyenek és ezt össze tudjuk vetni ma is megfigyelhető jelenségekkel, amik megerősítik a modellt. De tulajdonképpen magáról az ősrobbanásról, mint időpontról, az ősrobbanás pillanatában történtekről nem mond semmit.


Ez nyitott kérdés, és nem is igazán tudjuk tapasztalatok, mérések, logikus következtetések mentén megközelíteni ezt a kérdést, és lehet, hogy soha nem is fogunk eljutni addig, hogy az ősrobbanás megtörténtének okát, mikéntjét megismerjük. Amit meg nem tudunk, így nem is állítunk róla semmit, azt meg nehéz lenne összeegyeztetni bármivel is.


Az is kérdés, hogy az energiamegmaradás törvénye nem csak a már kialakult univerzumra igaz-e. Egyáltalán a már kialakult univerzumban, mondjuk itt és most megáll-e ez a törvény. Ez sem feltétlenül biztos.

2018. jan. 12. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 dq ***** válasza:
27%

#2: "Az ősrobbanás elmélete tulajdonképpen nem magának a világegyetemnek a létrejöttének mikéntjét, hanem a létrejöttének folyamatát, az azóta lezajló folyamatokat modellezi."


Ezek szerint ezek az elméletek: [link] a teknősbékás lapos Földet modellezik?

2018. jan. 12. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 dq ***** válasza:
28%

> nem magának a világegyetemnek a létrejöttének mikéntjét, hanem a létrejöttének folyamatát,


Nem a mikéntjét, hanem a folyamatát? Ez mit jelent egyáltalán?


Mindenesetre a kérdésben nem volt benne hogy hol látja a problémát a kérdező. A szimpla táguló univerzumra sem biztos hogy igaz az energiamegmaradás (lásd #1-ben a link). Ahogy nyílt rendszerekre sem.


Az ősrobbanás elmélete az én szóhasználatom szerint az univerzum keletkezéséről szólna. (Valamennyire megtévesztő/helytelen ez az elnevezés, ugyanis nincsen egy darab kidolgozott ilyen, valószínűleg nem is lesz.)

Szűkebb értelemben persze csak azt a 'tényt' értjük alatta, hogy régen most látott anyag 1 helyen volt, és hogy az idő nem folytatható a végtelenségig hátrafelé.

2018. jan. 12. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a 2. választ! Nyilván nem vártam hogy valaki tényleg meg fogja válaszolni, fizikai "tényekkel" alátámasztva. Vagy ha mégis, övé lenne a következő Nobel díj. Ez egy korrekt és kilégítő válasz számomra, és örülök hogy van aki így gondolkodik, mert külömben esély sem lenne hogy valaha megismerjük az igazságot.
2018. jan. 12. 02:35
 6/10 anonim ***** válasza:
8%

Az energiamegmaradás az idő állandóságán alapul: vagyis, ha ma elvégzel egy kísérletet, annak ugyanaz az eredménye, mint tegnap.

Értelemszerűen ez NEM igaz az ősrobbanás előttre.

Ettől még megmaradhatott ott is energia, csak ez nincs bizonyítva.


Ezen kívül a világ fejlődése során volt olyan fázisátalakulás, amikor nem teljesült ez a törvény. Dávid Gyula beszélt erről.

2018. jan. 12. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Wadmalac ***** válasza:
64%

Az a helyzet, hogy mai elméletünk szerint az ősrobbanás hozta létre a téridőt.

Az energiamegmaradás eme téridőnek egyik törvénye. A téridő szövetén kívül nem értelmezett.

Vagyis az ősrobbanás "előtt" sem.

Éppen (többek közt) ezért is sánta az ősrobbanásnak az a laikus gyakori cáfolási kísérlete, hogy "semmiből nem lesz valami".

2018. jan. 12. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
nem tudható mi volt az ősrobbanás előtt és csak részben azért mert a téridő is akkor jött létre. Erre különben van más elmélet is
2018. jan. 13. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Tom Benko ***** válasza:

@Wadmalac: Ehhez képest kutatják az ősrobbanás előtti univerzumokat is.

[link]

[link]

2018. jan. 13. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Persze, sok alternatív teória van, amit vizsgálnak.

De ez nem változtat a tényen, hogy ma ezekre nincs perdöntő bizonyíték és a jelen elfogadott verzió egyelőre még csak nem is inog.

2018. jan. 15. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!