Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A Georgia Guidestones ("Iránye...

A Georgia Guidestones ("Irányelv-kő") egyik gránitlapján keresztül (egy fúrt lyuk segítségével) az év minden éjszakáján látni lehet a Sarkcsillagot! Hogy lehetséges ez, ha a Föld kering a Nap körül?

Figyelt kérdés

Amióta állnak ezek a gránitlapok, a SARKCSILLAG azóta is látható azon a bizonyos lyukon át tekintve, minden éjszaka! A lyukon át szemlélő turisták látószögéből egy hüvelynyit sem “lépett el” jobbra vagy balra, le vagy fel a Sarkcsillag, az évek során!!

Ha a Föld forog tengelye körül, és 30 km/s sebeséggel halad Napkörüli pályáján, hogy lehetséges, hogy az év bármely napján, derült éjszakákon látható a Sarkcsillag azon a lyukon át?



2018. febr. 16. 22:20
1 2
 1/16 Szabó Szabolcs 73 ***** válasza:
78%
Úgy, hogy a föld forgástengelye majdnem pontosan a sarkcsillag felé mutat. Ebből adódik az a jelenség, hogy az égbolt látszólagosan a sarkcsillag körül forog, míg az egy helyben áll.
2018. febr. 16. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

A Föld forgástengelye nem igazán változik egy év alatt.

[link]

(Tekintsünk el a precessziótól.)

2018. febr. 17. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Tisztelt #2

Én is jövök egy hasonló képpel(kettővel):

[link]


A kép jobb oldalán, ahol december 22 "pozicióban" mutassa a Földet, ott el lehet képzelni, hogy Georgiából (34 széleségi körön, kb.) lehet látni azon a "bizonyos" lyukon keresztül a Sarkcsillagot, mert a Földnek képzeletbeli forgási tengelye "belog" az éjszakában, de amikor a Föld, ahogy az ábra is mutatja, mikor "júniusi pozicióba" kerül 6 hónap után, a Nap "túlsó" oldalán, a "forgási tengely", és az irány amit mutat... a SArkcsillagra az a nappali fényben található, és így nemis látható (lenne) a júniusi éjszakákon. A júniusi éjszakákon teljesen más csillagok és csillagképek kellene, hogy megjelenjenek az égen. Legalábbis így gondolom én.


A köv. ábra is jól mutatja, hogy azok, akik a kép szerint épp éjszakában vannak nem láthatják a Sarki csillagot, mert az a dőlésszögnek köszönhetően a nappali fényben fürdik. A nappali fényáradatban kell, hogy legyen a Sarki csillag, amint a rajzon a képzelebeli "forgástengely" "mutatja".


[link]


Én június elejétől figyeltem az éjszakai égboltozatot decemberig, amikor megengedték a felhők, és mondhatom, hogy a Sarkcsillag egy picit sem mozdult el egy fél év alatt a szomszédunk diófája "tetejéről"...

2018. febr. 17. 12:56
 4/16 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy nem találok egy jó kis ábrát, mert úgy egyszerűbb lenne.

Nézzünk egy ilyet:

[link]


Decemberi és júniusi pozíciók. Most képzeld el, hogy ez egy alma, és szúrj bele bárhol egy tűt, ami a párhuzamos a tengellyel, tehát a sarkcsillag felé mutat. (Ferdén fog állni, az egyenlítőnél pl. nehéz is lenne úgy beleszúrni.) Ezek után forgasd az almát a tengelye körül. Azt fogod látni, hogy bárhogy forgatod, a tű mindig párhuzamos marad a tengellyel, tehát mindig a pólusra mutat. Emiatt a Földön is mindegy, hogy éjjel van vagy nappal, az említett lyuk a kövön mindig a pólusra fog mutatni. Tehát mindegy milyen évszak vagy napszak van, mindig a sarkcsillagra mutat. (Illetve a pólusra, a sarkcsillag közelében.)

2018. febr. 18. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

"A júniusi éjszakákon teljesen más csillagok és csillagképek kellene, hogy megjelenjenek az égen."


Ez csak az egyenlítőn igaz, máshol van az égboltnak olyan területe, ami soha nem megy a látóhatár alá, tehát egész évben látható éjszakánként. (-> Cirkumpoláris csillagok.) A sarkcsillag van ennek a területnek a közepén.

2018. febr. 18. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

sziasztok #4 es #5.

köszönöm hozzászólásotokat, és mondhatom, hogy jó és szemléletes a rajz is, és nem baj, hogy a "tűt" nem ábrázólja. Elfogadom, hogy a tű mindenkor tudja mutatni, rámutat a Sarkcsillagra, és hogy az Egyenlítőig a Sarkcsillag nem bukik le a horizont alá (egyesek azt mondják, hogy mégha az egyenlítő "alatt" van valaki, közelebb a déli sarkig, még 23 fokkal az egyenlítő alatt látható a Sarkcsillag, és innen veszik egyesek, hogy a Földnek meg kell legyen dőlve 23,4 fokkal), de az nem tudom (még) elfogadni, hogy az év minden ÉJSZAKÁJÁN látható az északi féltekén a Sarkcsillag! Rendben van, hogy a tű vagy a lyuk mindenkor a csillagra mutat, de félévente nem lehet látható, mint a rajz is ábrázólja, mert a júniusi poziciójában, amikor éjszakában vagyunk (lásd a rajzot) nem láthassuk a Sarkcsillagot, mert a nappali fényben található... a decemberi pozició az oké!


Ha már van oly távcső a csillagászoknak, melyekkel nappal is látják a csillagokat, komolyan mondom, kérlek benneteket adjatok valami web-címet, mert érdekelnének azok a "szerszámok"!

2018. febr. 19. 22:24
 7/16 anonim ***** válasza:

"mert a júniusi poziciójában, amikor éjszakában vagyunk (lásd a rajzot) nem láthassuk a Sarkcsillagot"


Simán csak meg kell várni, amíg beesteledik. :)

Ahogy írtam, éjjel-nappal a sarkcsillagra fog mutatni, egész évben, mindig.

2018. febr. 20. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

szia, #7. A "júniusi pozicióban" "be van esteledve". A rajz mutatja a Föld "árnyékban lévő oldalát! Ott este van! És nem tudom elképzelni, hogy azokat a csillagokat, hogy láthatod, melyek a rajzon a fényes, napsütötte "területen" veküsznek, mint a Sarkcsillag is, ahogy a A Föld tengelye is megdölve a fényben úszó területre "mutat".

Azt hiszem így hirtelen, júniusban is az északi sarkkörön 24 órából 24 órát fent van a Nap, na de ez most nem egyenes arányban "igazólná" azt, hogy júniusban, az éjszakákban nem lehetne látni a Sarkcsillagot.

2018. febr. 20. 08:33
 9/16 anonim ***** válasza:

A júniusi pozícióban az északi sarkkörtől északra valóban nem látni csillagokat, mert 24 órában fent van a nap. Én a sarkkör és az egyenlítő közti területre gondoltam, tehát ahol a nappalok és éjszakák naponta váltják egymást.


>"És nem tudom elképzelni, hogy azokat a csillagokat, hogy láthatod, melyek a rajzon a fényes, napsütötte "területen" veküsznek, mint a Sarkcsillag is, ahogy a A Föld tengelye is megdölve a fényben úszó területre "mutat"."


Amikor egy csillagot nézünk, akkor nem az a lényeg, hogy a csillag és a Nap között van-e valami, hanem hogy a megfigyelő és a Nap között legyen valami, konkrétan a Föld. Tehát a csillag lehet bárhol a látható égbolton, a lényeg, hogy a megfigyelőnél éjszakai égbolt legyen. A pólus mutathat nyugodtan a Nap felé, attól még az éjszakai oldalról a sarkcsillag az éjszakai égen lesz.

2018. febr. 20. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Végülis én is azt mondtam, hogy akár azon a lyukon (a granitlapon), akár az egyéni megfigyelésem alapján, hogy júliustól decemberig a derüs éjszakákon a Sarkcsillagot mindig úgyanazon a "helyen" láttam változatlanul a diófa "teteje fölöt" nem sokkal (se jobbra, sem balra nem mozdult el az alapállása a Sarkcsillagnak az én látoszögemből ítélve. A parasztész erre azt mondaná, hogy ez csak úgy lehetséges, ha a Föld a pályáján az A pontbol(mondjuk Július) nem megy át a Nap "másik oldalára 6 hónap után a B pontba.


[link]


Próbáltam egy rajzot összehozni, amelyen, ha tudom, szemléltessem, hogy a Föld mozgásával a pályáján három vagy 6 havonta mindig más csillagok, csillagképek kellenének megjelenni a fejünk fölött éjszakánként...


A rajzon (elméletileg) elképzelem a Naprendszerünket, hogy egy nagy szobába van helyezve, és a szobának van 4 fala/oldala, A., B.,C., és D. oldal/fal, és mind a 4 falat, oldalat a szobának betapétázzuk csillagokkal, külömböző csillag-alakzatokkal, hogy a 4 falon ne legyenek egyforma csillagállások, ha összehasonlítanánk a falakon levő csillagokat, ÉS akkor, ha a föld a "június 22" pozicióban van, éjszakánként látni fogjuk az A FALON levő csillagokat, és mikor a Föld a "december 22" pozicióba fog kerülni (C.fal), ott, éjszakánként más csillagokat, és csillagállásokat fogunk látni a tapétázott "falon", mint 6 hónappal ezelőtt az A tapétázott falon.


Ezért "furcsa", hogy a georgia-i gránitlapon (és az én megfigyelésem alapján) júniusi és decemberi poziciókban látni lehet a Sarkcsillagot és az őt szorosan "követő" csillagállásokat, nagy-, és kis Göncölt, stb. Hogy lehet, hogy az igazi világür-"szobájában" az A.- és C. falon úgyanaz a "tapéta" található, úgyanazokkal a csillagállásokkal?


!!! Aki eredendően készítette ezt a rajzot, a rajz jobb-felső sarkában azt írta, hogy "Az éggöm északi polusa" "jobbra találhat", mint az ábrán a 4 földnek "tengelyeik" is mutatják, hogy "jobbra" van. AKKOR, ha hibátlan a naprendszerünk "térképe", akkor azok, akik, a rajz szerint is, június 22-es pozicióban vannak, és, például a 34 szélességi fokon laknak, mint a granitlapok, akkor "onnan" képtelenség a Sarkcsillagot látni éjszaka, mert a dölésszögnek köszönhetően az északi sark és a föld tengelye, mely a Sarkcsillagra mutat, az a Föld napos oldalán van, és az éjszakai égbolton "nem-tud-megjelenni"... Persze, megjelenik, de akkor valami sántit a naprendszerünkhöz fűzödő elmélettel.

2018. febr. 20. 13:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!