Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit gondoltok, fog valaha is...

Mit gondoltok, fog valaha is akkora teret nyerni a vegánság, hogy teljesen felszámolják a hús- és tejipart?

Figyelt kérdés

2018. ápr. 17. 16:44
1 2 3 4 5 6 7 8
 61/75 anonim ***** válasza:
32%

"Keress rá a francia és amerikai vegán gyerekhalálra, alultápláltság és B12 vitaminhiány miatt. "


KEress rá hány gyermek hal meg mindenevő étrenden alultápláltság miatt.

Ja bocs, az nem szenzáció...


[link]

[link]

[link] - laktóz és gluténmentes diétába halt bele a gyermek

[link]

[link]


Elhiszem, hogy érdekes, ha évente 1x kidobnak egy sztorit, hogy pont egy vegán pár éheztetett halálra egy gyermeket, de az éheztetés nem vegánság függősége vagy mindenevőségé.


Aki nem eteti a gyerekét, az egyszerűen beteg, bolond, és ez nem az étrendje hibája.


Huszonhatmilliárdodszorra írom le, hogy egy normál vegán étrend, minden értelmes orvos és dietetikus szerint megfelelő gyermekeknek is.


Az ADA komplett tanulmányát itt olvashatod:

[link]


Itt egy másik tanulmány is:

[link]

2018. ápr. 23. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/75 anonim ***** válasza:
46%

Ott kezdődik a csúsztatás, hogy összemosod az ADA tanulmányban említett, főként lacto-ovo-vegetáriánus diétát és az általatok istenítet szigorú vegán diétát.


"Children


Growth of lacto-ovo-vegetarian chil-

dren is similar to that of their nonveg-

etarian peers (50).

Little information

about the growth of nonmacrobiotic

vegan children has been published.

Some studies suggest that vegan chil-

dren tend to be slightly smaller but

within the normal ranges of the stan-

dards for weight and height (58)"


== Leginkább fogalmunk sincs, hogy a szigorú vegán diétáknak széles körben milyen hatása van.

2018. ápr. 23. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/75 anonim ***** válasza:
46%
Az en olvasatomban statisztikailag alacsonyabbak a vegan kolykok az egyetlen minimalis info szerint. o.O ez nekem csunya ongolnak tunik. Sebaj, csak piciket :)))
2018. ápr. 24. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/75 anonim ***** válasza:
46%

Én inkább úgy fogalmaznék, hogy tudományos szempontból annyira kevés információ, hogy nem tudjuk.


"Diets

that do not include fish, eggs, or gen-

erous amounts of algae generally are

low in eicosapentaenoic acid (EPA)

and docosahexaenoic acid (DHA),

fatty acids important for cardiovascu-

lar health as well as eye and brain developement"


Vegetarians, and particularly vegans,

tend to have lower blood levels of EPA

and DHA than nonvegetarians (15)"

= kapszulában kell szedni


Many vegans may find it is eas-

ier to meet their calcium needs if cal-

cium-fortified foods or dietary supple-

ments are utilized (39)"

= kapszulában kell szedni


Low vi-

tamin D intakes (42), low serum 25-

hydroxyvitamin D levels (12), and

reduced bone mass (43) have been re-

ported in some vegan and macrobiotic

groups who did not use vitamin D

supplements or fortified foods"


Mi az amit nem kapszulában kell szedni? + drága és kitudja milyen metódussal mesterségesen dúsított ételekkel? (=ellenőrizhetetlen mennyi a valós vitamin/ásványianyag tartalom, ahogy kb a tápkiegek nagyrésze is kamu egy vizsgálat szerint)


B12

"Vegetarian diets are typically rich

in folacin, which may mask the hema-

tological symptoms of vitamin B-12

deficiency, so that vitamin B-12 defi-

ciency may go undetected until after

neurological signs and symptoms

may be manifest"


"Pregancy and lactating,

No research

was identified that focused on macro-

nutrient intakes among pregnant veg-

ans. Grade VNot Assignable."


"Vegetarians did not meet dietary

standard (in at least one country) for:

● vitamin B-12 (in the United King-

dom);

● iron (in the United States, for both

vegetarians and omnivores);

● folate (in Germany, though lower

rate of deficiency than among omni-

vores); and

● zinc (in the United Kingdom)"


"Vegetarian ath-

letes may have lower muscle creatine

concentration due to low dietary creat-

ine levels (92,93). Vegetarian athletes

participating in short-term, high-inten-

sity exercise and resistance training

may benefit from creatine supplemen-

tation"

Kreatint kell tolni...fehérjéről egy darab szó sem esett, főleg a komolyabb izomtömeget megmozgatóknál.


Azt kéne csak belátni, hogy 5 perc olvasgatással, az általatok linkelt biblia study-ban, tucatnyi ellentmondásos, vagy hiányos infót találtam.

Ami nem gond, csak tudni kell értelmezni egy ilyen összefoglalót értelmezni. Minden mondatot elolvasni, nem csak a lehetséges pozitívumokat. Pontosan kell értelmezni, hogy az adott rész mire vonatkozik (ovo-lacto vegetarian) és nem összemosni a vegánnal. Ráadásul egy rakás kijelentés Grade 3 és grade 5 is, ami enyhén szólva semmit nem jelent kb.


A végére azért odatenném, ismerem hogyan készülnek ezek a nagy elemszámú, rengeteg paramétert figyelembe vévő tanulmányok, és azt kell mondjam, rettentően nehéz téma...

Az itt leírt kijelentéseket a helyén kell kezelni. Egy szóval sem mondtam, hogy a vegetáriánus diétáknak nem pozitív az összmegítélése, de azért elég erős ezt rögtön ráhúzni, csak a szigorú vegán diétára - úgy, hogy a tanulmányok felét el se olvassátok...

2018. ápr. 24. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/75 anonim ***** válasza:
28%

Na ezekre mar senki nem fog reagalni?

Sajat tanulmanyaitok... egyszerubb ra hivatkozni szent gralkent, mint a hatulutoket is elolvasni? Ha nem nezi meg az ember siman hiheti azt, hogy tenyleg tokeletes etrend a vegan. Aztan kiderul, hogy a tapanyagok nagyreszet tablettakban, meg porokkal feldobott draga bolti etelekkel kell bevinni. Szo sincs arrol hogy a tanyan termo friss zoldseget kajolod, es mindenki egeszseges egybol.

2018. ápr. 24. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/75 anonim ***** válasza:
28%
Ugy latszik csak a bosszu lepontozas meg a jelentgetes megy, hatha torlik. Szep.
2018. ápr. 24. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/75 anonim ***** válasza:
60%
Felesleges reagálni, kedves 61%-os, mert olvasni sem tudsz. Primitív trollokkal vitatkozni felesleges, belátom.
2018. ápr. 24. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/75 anonim ***** válasza:

Pedig jogos kérdés, a saját összefoglaló tudományos publikációban elhangzottakra már nem reagálunk, ha az negatívan érinti az érvrendszerünket.


Abban egyetérthetünk, hogy egy jól kivitelezett stabil vegán diétával, és táplálékkiegészítő kapszulák + dúsított élelmiszerek segítségével akár egy kisgyerek számára is biztosítható a fejlődés, hiánybetegségek nélkül. Természetesen szigorú védőnői és dietetikus felügyelete mellett.

A vegán szoptatásra és a hosszútávú hatásokra nincs elég információ, ez fekete-fehéren le van írva az ADA jelentésben.


Azért valljuk be, hogy egy gyerek számára jól betartatott vegán diétát nem olyan könnyű, és főként nem olcsó összehozni.

Nem ehet halat, túrót, sajtot, tojást, kefírt, joghurtot. Ezzel kizártuk, amúgy a kiválóan egészséges mediterrán étrendet teljes egészében.


Amit ehet, magok, hüvelyesek-szója nagy mennyiségben, szójakolbász, szójafasírt, egyéb zöldségek, saláták, gyümölcsök stb... nem mondom, baromi jó kis ételek kihozhatóak így is! Sokat nézegettem vegán kajákat már, és ettem is párat. Az éttermekben általában ehetetlen, de otthon csak kreativitás kell.


Viszont, az tény, hogy ezekből az ételekből komoly fejtörést okoz kihozni a maximumot. Jelentős időbe telik a főzés, a receptek vadászata. Nagyon fontos ugye, nehogy véletlenül állati eredetű összetevő belekerüljön. A vásárlás sokkal több idő, és sokkal kevesebb helyen lehet megkapni a megfelelő alapanyagokat.

Ugyanis nehogy azt higgye bármelyik kedves vegán vagy húsevő, hogy a TESCO-ba besétálva megvásárolja a salátát, paradicsomot, tököt és egyebeket, akkor az megközelíti akár bármilyen szinten is a tápanyagforrások iránymutatását. Borzasztóan agyonvegyszerezett, melegházi, felfúj valamik ezek. Nekünk van veteményesünk, és ég és föld a kettő.

A piac ugyan úgy egy kalap sz..., a bácsika DMT-vel permetez, ennyit erről.

Mi marad egy tudatos vegánnak?


Méregdrága bevizsgált biozöldségek, saját termesztés, vagy biofarmokra utazgatni és bevásárolni. Plusz a tápkieg boltok járása, online rendelése a kapszuláknak, multivitaminoknak, gazdagított lisztnek és müzlinek stb. Mindenhol természetesen igazolt, bizonyított, hogy nem került állatok szenvedésébe.


Ne mondja nekem senki, hogy ez nem kerül nagyságrendileg többe, mint egy átlag mindenevő (de egészséges) diéta. Időben, a gyereknek külön kell főzni, a bulikra vinni kell ételt, a táborokba nem engedheted el, és ott van az említett főzés/bevásárlás.


Lehet én voltam balfék amikor kipróbáltam, de mérnökként egyszerűen nem fért bele az időmbe és az energiámba ez az egész. Minimum főállású anyának kellett volna legyek ehhez, vagy valami bölcsész doktoris, aki heti egyszer benéz a tanszékre. Annak meg nincs pénze rá.


Egyszerűen a vegán életmód, ha jól szeretnénk csinálni, és a gyerekeket is maximálisan jól táplálni, akkor bizony kemény pénzekbe kerül, és szabadidőbe. Jóval többe sajnos, ami egy átlag magyarnak van és valaha is lesz. Engem a pénz nem korlátozott, viszont az idő igen. Más összetaknyolt ételeit meg nem vagyok hajlandó enni - úgyhogy maradok a jól bevált mediterrán / kevés fehér húst és tejterméket tartalmazó étrendemnél.

2018. ápr. 24. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/75 anonim ***** válasza:

Kár vitatkozni olyannal aki szerint a veganság egy diéta, mert aki ilyet mond az még a legalapabb dolgokkal sincs tisztában.


Gyengébbek kedvéért, wikipédia bevezető:


" A veganizmus az állati eredetű termékek használatának mellőzése és az ehhez kapcsolódó filozófia, ami elutasítja az érezni képes állatok árucikk státuszát; amely megnyilvánul a táplálkozás, a szórakozás, a ruházkodás és a higiéniai termékek választásában is. "


Nincs vegan étrend/diéta. Kizárólag növényi (plant-based) étrend van.

Aminek pedig ugyanúgy van low carb/hight fat, high carb low fat stb változata mint a mindenevő étrendnek, plusz egyéni szokásoktól is függ (ahogy a mindenevő is),hogy mennyire lesz egészséges. Nem lehet általánost választ adni. Annyit tudunk jelenleg, hogy egy jól megtervezett növényi étrend minden életszakaszban megfelelő minden embernek.


Az pedig, hogy neki "nem jött be" az csakis az ő hibája, mert több millió embernek pedig működik.


Cenzúrára hivatkozás megint röhejes, mivel a teljes vegetarianizmus témakör a mindenevők mocskolódásaival van tele, ha valaki jelenti néhányat biztos töröltnek, 10 troll kommentből talán 1-2-t.

Fogyatékosozni nyilván nem kéne, de én megtudom érteni a dolgot. 63 és a 70%-os válaszoló se bírja mindig cérnával.

Nekem akkor csúszott ki ilyen a számon, amikor volt egy kérdés arról, hogy mi történne ha mindneki vegan lenne, erre egy okos odaírta, hogy kifognák az összes halat (és komolyan is gondolta) :D

2018. ápr. 26. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/75 anonim ***** válasza:

A #64-esben az ADA jelentést elemeztem (nem csak a pozitívumokat) Ott volt szó vegetáriánus diétáról. Szigorú értelemben arra gondoltam, hogy egy vegán diétában semmilyen állati eredetű táplálék nincs.

Erre valahogy senki nem válaszolt már, csak fogyatékosozással! Érdekes, pont az ADA jelentés említi, szinte minden pontban, hogy a vegán étrend általában hiányos (vértesztek szerint) ezért mesterséges kiegészítés ajánlott. Ma már ez megtehető kapszulákkal és dúsított élelemmel, tehát teljessé tehető, tényleges kimutatható hiányok nélkül. A lacto-ovo vegetáriánus diáta pl könnyebben kivitelezhető ilyen szempontból.


Egy szóval sem mondtam, hogy nem működött nálam. Működött, mert nem ettem állati eredetű dolgokat egy ideig.

Azt mondtam csak, hogy számomra jelentősen drágább volt, mert nem elégedtem meg a TESCO melegházi vackaival. Ne mondja nekem senki, hogy a biozöldségek nem drágák.

Plusz időben ha saját magam főzök sokkal több időt elvett, és sokkal jobban oda kellett figyelni a vásárlásra. Nem mondtam, hogy nem működött, csak azt, hogy nekem túl nagy áldozat - és túlságosan hiányzott az étrendemből a hal és a lakto-ovo termékek skálája.

Persze ha elpusztul az összes hal, vagy állat a földön, akkor tudnék vegán lenni... hálisten ez még nem fenyeget jóideig :) Nekem fontosabb a saját és a gyermekem könnyű, ízletes, és egészséges táplálása, mint pár hal élete...

2018. ápr. 26. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!