Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lelkigondozó, Pszichológus,...

Lelkigondozó, Pszichológus, Pszichiáter, Életmód-tanácsadó, Szociális munkás, Lelkész? Mikor melyik illetékes? Mikor melyikhez kell fordulni?

Figyelt kérdés
Melyik mire van képesítve? Miben tud segíteni?

2018. aug. 28. 12:01
 1/3 anonim ***** válasza:
5%

A pszichológus kutató és nem emberekkel foglakozik.

A pszichiáter az agy hibás működéséből következő magatartásformákat kezelheti (például depresszió, hiperaktivitás, skizofrénia, stb.)

Az életmód tanácsadó életviteli kérdésekkel foglakozik, például miképpen osszuk be a jövedelmünket, mire figyeljünk, mit tegyünk, hogy egészségesek maradjunk.

A szociális munkás a szegény rétegek problémáival foglakozik, elsősorban segítő.

A lelkigondozó és a lelkész a vallás problémáival foglakozik, vallással kapcsolatos dolgokkal érdemes oda fordulni.

2018. aug. 28. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
85%

Ezek mind segítő szakmák, eltérő, de néhol átfedő szakterülettel, természetesen minden területen vannak tudományos kutatók és gyakorlati szakemberek is. Mindegyik diplomás szakember, bármelyikhez fordulsz, mindegyiknek tudnia kell, hogy melyik másikhoz irányítson át, ha inkább arra, (vagy arra is) van szükséged.


1.Lelkigondozó:

Ha alapvetően mentálisan egészséges ember vagy, de átmenetileg olyan élethelyzetbe kerültél amikor lelki segítségre van szükséged valamilyen időlegesen felmerült, egyszeri traumából való kilábaláshoz (ez lehet, válás, gyász, munkahely elvesztése és bármi más, amit egyedül nem tudsz feldolgozni, de nem betegség, nem tartósan fennálló lelki probléma, nem általános életmódbeli vagy életvezetési kérdés, és nem intézményi vagy anyagi segítségre van szükség).

Kivételképpen a betegségek közül szintén a lelkigondozó hatáskörébe tartozik az ekléziogén neurózis, vagyis az a kivételes lelki betegség, amelyet kifejezetten a saját egyházad, vallásod működésmódja váltott ki (tartós bűntudatkeltéssel járó vallási nézetek, súlyos megfelelési problémák, feloldhatatlannak tűnő erkölcsi problémák). A vallási neurózis járhat egyéb betegségekre utaló tünetekkel: kényszerek, fóbiák, szorongások, depresszióra emlékeztető tünetek, így pszichiáter vagy klinikai szakpszichológus segítsége is szükségessé válhat, de ezek a szakemberek önmagukban nem alkalmasak a probléma kezelésére, mert speciális vallási és egyházi (pasztorálpszichológiai) ismeretek szükségesek a felismeréséhez, értelmezéséhez és feloldásához. A lelkigondozó alapvetően beszélget veled és közösen megoldást kerestek a problémáidra, jellemzően az ülések időtartama nem korlátozott (mint a pszichológusoknál) és nem feltétlenül rendszeres, hanem a konkrét probléma megoldására irányul.


2. Pszichológus:

Ha folyamatosan, tartósan fennálló lelki problémád van, amelyet nem tudsz egyedül megoldani, de az nem betegség, nem szociális probléma és nem vallási kérdéssel van összefüggésben, különösen, ha régmúltban gyökerező okok, családi viszonyok, emberi kapcsolatok állnak a probléma hátterében. Pszichológustól szinte minden kérdésben lehet tanácsot kérni, ha az adott dologhoz nem ért, meg fogja mondani, hogy kihez fordulj.

Speciálisan a klinikai szakpszichológus lelki betegségek terápiájával foglalkozik, vagy olyan lelki problémákkal, amelyek más betegséggel állnak összefüggésben. A pszichológus terapeuta alapvetően szintén beszélgetni fog veled, jellemzően azonban korlátozott időtartamú ülések formájában, amelyek azonban nem egyszeriek vagy kevés alkalomból állóak, hanem általában rendszeresek egy darabig.


3. Pszichiáter:

A pszichiáter orvos, akkor illetékes, ha kifejezetten betegségről van szó, amit gyógyítani kell. Jellemzően rövid ideig fogad és gyógyszert ír fel, vagy klinikai pszichológushoz utal terápiára. A pszichiáter dolga, hogy diagnózist állítson fel és meghatározza az alkalmazandó terápiát.


4. Életmód-tanácsadó:

Ha az életmód, életvitel, életvezetés tartós megváltoztatására van szükség az egészséged helyreállítása, megőrzése vagy fejlesztése érdekében. Az életmódváltás lehet terápia része is, de nem feltétlenül van kapcsolatban fennálló betegséggel vagy lelki problémával, bár ezek esetén szinte mindig hasznos lehet. A lelkileg és testileg egészséges életmód lehet valamilyen rehabilitáció része is. Az életmód magában foglalja a táplálkozást, mozgást, alvást, pihenést, munkához való viszonyt, káros szenvedélyeket, társas kapcsolatokat, családi élet alakítását, lakáskörülményeket, minden olyan dolgot, amiről magad döntesz és amelynek a megvalósításához rendelkezésedre állnak a megfelelő eszközök, körülmények. Ha az egészséges életmódod fenntartásának lelki akadálya van és az ideiglenes, akkor lelkigondozó, ha tartós, akkor pszichológus, ha betegséghez kapcsolódik akkor pszichiáter, ha anyagi akadályai vannak akkor szociális munkás illetékessége merül fel.


5. Szociális munkás

Ha olyan egzisztenciális problémád van (akár betegség, akár életmód, akár rendkívüli élethelyzet miatt), amelynek a megoldására önállóan nem vagy képes és amelynek a megoldása jogi ismereteket, intézményi segítséget, anyagi segítséget igényel, akkor szociális munkáshoz kell fordulni, aki tudni fogja, hogy milyen állami, önkormányzati, egyházi, alapítványi segítséget vehetsz igénybe, milyen intézmények állnak rendelkezésedre, milyen más szakembertől kaphatsz szükség esetén segítséget.


6. Lelkész (papságviselő, egyházi személy, teológus)

Ha vallásos, vagy hívő ember vagy és kifejezetten az Istennel, vagy a lelkiismereteddel való viszonyodat kívánod rendezni, saját magad által felismert bűneidről szeretnél bizalmas formában beszélni, azokon szeretnél változtatni, vagy nehéz erkölcsi kérdésben kell döntened.

2018. aug. 28. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
0%

Kérdező, semmi esélyed. Minek alapján fogadod meg a tanácsot? Jól hangzik? Tetszik, Véletlenszerűen? Vagy amelyik szakszerűnek tűnik (pl. a pontozás alapján?


Reménytelen. Felelőtlen gazemberek szétzilálnak mindent. Károsabb, mint a pofozkodás. Az csak egyszer fáj, ez tartósan. Ne itt tájékozódj, a moderátorokat nem érdeklik az ilyen ostoba felelőtlen senkiháziak.

2018. aug. 28. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!