Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fénysebességet el lehet érni?

Fénysebességet el lehet érni?

Figyelt kérdés
Azt mondják, hogy nem lehet, de ha valahogy mégis, a fénysebességen túl teljesen lehetetlen, de én arra gondoltam, hogy ugye a légüres térben ha elindítunk egy testet azt csak egy másik test késztetheti mozgásállapotának megváltoztatására, esetleg úgy hogy ütköznek, vagy a tömegvonzással.. Tegyük fel, hogyha egy test egy hajtóművel folyamatosan gyorsul, csak ahhoz lehet szükség nagyobb erőre, hogy gyorsabban gyorsuljon, ahhoz nem kell egyre több erő, hogy tartsa a gyorsulási sebességét nem? Ez alapján (most az üzemanyagot vegyük végtelennek) hogyha egy űrhajó egy jelenleg létező, átlagos hajtóművel nagyon sokáig gyorsul a szabad, légüres térben lehet hogy nagyon sokára, de elvileg el kéne érnie a fénysebességet nem? És ha ez eddig igaz amit leírtam, akkor a fénysebességen túl miért nem tud menni? Előre köszönöm a válaszokat, szerintem ez egy érdekes téma.

2018. nov. 21. 18:54
1 2
 11/13 dq ***** válasza:

> "Ez alapján (most az üzemanyagot vegyük végtelennek) hogyha egy űrhajó egy jelenleg létező, átlagos hajtóművel nagyon sokáig gyorsul a szabad, légüres térben lehet hogy nagyon sokára, de elvileg el kéne érnie a fénysebességet nem?'


Nem, ha tart valamihez, nem jelenti hogy el is éri. Pl ha az űrhajó sebessége a v(t)=arctan(t) képlet szerint alakul, akkor, akármennyi ideig gyorsul, soha nem éri el a pi/2 m/s sebességet. Azt mondjuk, hogy a sebesség konvegál pi/2 m/s-hoz. (Ha az űrhajós egyenletes gyorsulást érzékel, akkor egy nagyon hasonló függvány írja le az űrhajó sebességét az idő függvényében, és ugyanígy konvergálni fog, a fénysebességhez.)


> "szerintem ez egy érdekes téma."


Az nagyszerű, ha érdekel! Érdemes lehet megnézned

Albert Einstein: A speciális és általános relativitás elmélete

Taylor--Wheeler: Téridőfizika

c. könyveket.

2018. nov. 22. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

John D. Barrow: A fizika világképe


javallom elolvasni.


https://www.youtube.com/watch?v=ev9zrt__lec


ezt a videót megnézni.


meg ezt:


https://www.youtube.com/watch?v=Ixf9ZyZaE9Q


https://www.youtube.com/watch?v=AU_O9yrgwhk

2018. nov. 22. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 2*Sü ***** válasza:

1. A fénysebesség – így egybeírva – egy konstans. Történetesen a fény vákuumban fénysebességgel terjed, ezért is hívjuk fénysebességnek, de hívhatnánk mondjuk univerzális határsebességnek is. Ez viszont nem keverendő össze a fény sebességével – így különírva –, ami makrofizikai nézőpontból függ a közegtől, amin keresztül a fény áthalad. De tulajdonképpen a fény itt is fénysebességgel terjed, csak kicsit más úton. Mindenesetre: fénysebesség ≠ fény sebessége


2. Az alagúthatás nem játszik. Nem sok köze van a sebességhez amúgy sem, de a fénysebesség átléphetősége a relativitáselmélet keretein belül tárgyalható, az alagúthatás meg kvantumfizikai jelenség. A két elmélet – mármint a relativitáselmélet és a kvantumfizika – számos ponton nem összeegyeztethető, bizonyára majd egyszer lesz egy elméletünk, ami mindkettőt magába foglalja. Addig is megfelelő fizika hiányában aligha van értelme kvantumfizikai jelenségeket a relativitáselmélet keretein belül tárgyalni.


3. A féreglyukak, vagy féregjáratok emlegetése sem igazán jó, mert nem a fénysebességet lépjük át vele, hanem csak tudunk egy rövidebb utat. A féregjárat a téridő topológiájáról szól, de azon belül is értelmezhetőek távolságok, meg az idő is, így a sebesség is. Lehet, hogy előbb jutok el A pontból B pontba mint a fény a hagyományos útvonalán, de ez nem jelenti azt, hogy gyorsabb is voltam a fénynél. Attól, hogy amíg más egy lépcsőn jutott fel a 10. emeletre, én meg egy létrán, és így előbb értem fel, nem jelenti azt, hogy gyorsabban haladtam a létrán, mint mások a lépcsőn.

2018. nov. 22. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!