Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mekkora hányadát fedik le a...

Mekkora hányadát fedik le a játéktér területének egy sakktáblán a sötét mezők körülírt körei?

Figyelt kérdés
Valaki ki tudná nekem fejteni a választ erre a kérdésre?

2018. dec. 10. 17:06
 1/7 anonim ***** válasza:
48%

Legyen az egyes mezők élhossza 1, azaz a sakktábla területe 64. 32 sötét mező van, észre kell venni, hogy a köréjük írt körök nem fednek át, tehát a területeiket össze lehet adni, majd a legvégén kivonjuk a 16 játéktérről lelógó körszelet területét. Mindegyik kör átmérője az egyes négyzetek átlójával azonos, azaz gyök(2). Ebből ki tudod számolni a körök összterületét.

A pálya szélén kilógó körszeletek területe: (egy kör területe - egy négyzet területe)/4, és ezekből van 16 darab.

2018. dec. 10. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
27%

A megoldást nem akarom közvetlenül beírni, de ha ellenőrizni akarsz, az alábbi három szám egyike az:

72,89% / 73,14% / 74,97%

2018. dec. 10. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%

Először meg kell határozni egy mező területét. legyen a jele (mt)

Aztán ki kell számítani egy mező átlóját Pitagorasz tétellel, ami a köré írt kör átmérője is, melynek fele a rádiusz, így abból kiszámítandó a mező köré írt kör területe (kt). Ebből ki kell számítani egy húrcikk területét, úgy hogy kt-mt/4

Aztán figyelembe kell venni, hogy egy mezőhöz mennyi húrszelet tartozik, a sarkokon kettő (4 db), az alapvonalnál, meg a széleken három (24 db), a középső részeken négy (36 db).

Ezt összeadva kiszámítjuk a sötét területet, amit kivonunk a teljes tábla területéből (64 mt), így megkapjuk a világos területet.

A többit már rád bízom, gondolom ha ismered a két terület nagyságát, akkor az arányokat már ki tudod számolni.

2018. dec. 11. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%
74,9375%
2018. dec. 11. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
51%

N3 vagyok

Elnézést, az összes mezőt számoltam, de csak két fekete sarokmező van, amihez két húrszelet tartozik.

A széleken 12 fekete mező van három húrszelettel.

Középen 18 fekete mező van 4 húrszelettel, vagyis ezek teljes körök.

Egyes írta jól, mert így 16 db húrcikk területe hiányzik a teljes körökből.

Egyes válaszoló majdnem mindenben jót írt, csak az átlót nem jól adta meg, mert az nem simán gyök 2, hanem azt meg kell szorozni a négyzet oldalával.

Bocsi.

2018. dec. 12. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
#5 az egyes mezők oldalát már az első mondatban 1-nek definiáltam, azzal nyugodtan szorozhatja a gyök(2)-t :) Nem tudom, hogy miért pontozotak le, de gyakran ez szokott lenni, ha az ember a tudományok kategóriába beküldött házifeladatokban segít.
2018. dec. 12. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Igen, észrevettem, így valóban helyes a megoldásod, nyomok is rá egy zöldet.
2018. dec. 12. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!