Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen elven működne egy időgép?

Milyen elven működne egy időgép?

Figyelt kérdés

2019. jan. 23. 17:03
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
96%
A legegyszerűbbek az idő természetes telésének elvét használják ki, tehát beszállsz az időgépbe, majd 5 perc alatt elérsz vele 5 perccel a jövőbe.
2019. jan. 23. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Az időgép elve mindig az volt, hogy beszállsz, és a te időd másképp telik benne, mint a környező idő.

Egy probléma van csak: nem ismerünk semmiféle folyamatot, ami ezt kis gravitációnál és sebességnél megtenné.

2019. jan. 24. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
Olyan időgépre, ami visszavinne a múlt egy kiválasztott pontjába szerintem nincsen elv.
2019. jan. 24. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

"A legegyszerűbbek az idő természetes telésének elvét használják ki" ...


Ez csak tágabb értelemben tekinthető időgépnek.


"Egy probléma van csak: nem ismerünk semmiféle folyamatot, ami ezt kis gravitációnál és sebességnél megtenné."


Valójában megteszi ezt minden, hiszen minden megfigyelő számára másképp telik az idő. Vagyis máshogy telik az idő a hegy tetején mint lent, máshogy ha mész és máshogy ha állsz, csak a mértéke mérhetetlenül kicsi. Mondjuk voltak már sikerek a mérés tekintetébe nagyon finom mérésekkel, pl. repülőgépen meg lent a földön atomórákkal. Ha jól emlékszem a rekord 30 méter magasságba egy épület tetején és lent egy lézer nyalábbal sikerült kimérni a lent és a fent közötti idő múlásának különbségét. Ezeknél jóval erőteljesebb időutazás, ha valaki kimegy az űrbe és visszatér, de még így is úgymond meg se közelítette ebben a rekord se az egy másodpercnyi időutazást sem.


Viszont részecskék tekintetében már értek el erőteljesebb időutazásokat, persze minden esetben a jövő irányába. Sőt a régi katódcsöves tv-k azok mind egyirányú időgépek, részecskegyorsítók is egyben, az elektronokat gyorsítják fénysebesség közelébe, így időutazást szenvednek.

Na de a természetbe is megfigyelhető részecskék esetében, amikor beérnek a légkörbe a kozmikus részecskék, akkor nagyobb a felezési idejük mint amennyinek "kéne" lennie, a relativisztikus sebességük következtében. Sajátidő szempontjából nem több.

Szóval az elv az egyszerű ha a jövő fele akarunk menni az időgéppel, csak technikai korlátok vannak. Részecskéket könnyű gyorsítani, fénysebességhez közel, makroszkopikus testeket már nehéz lenne. Szóval csak gyorsítani kell fénysebességhez amit utaztatni akarunk a jövőbe. A gyorsítástól függ hogy mennyit utazik a jövőbe. Szóval az elvben megoldható lenne hogy 5 másodperc alatt utazok 1 évet, de a gyors gyorsítás megölne. A másik erős gravitációban lenni majd elmenni onnan. A két hatás lokálisan egyenértékű az ezt elszenvedő rendszeréből nézve.


"Olyan időgépre, ami visszavinne a múlt egy kiválasztott pontjába szerintem nincsen elv."


Pedig van. Az első ilyen időgép elvet 1935-ben Willem Jacob van Stockum vetette fel. Félvégtelen hosszú hengert legalább fél fénysebességgel kell forgatni a hossztengelye mentén, ekkor a hengert megkerülve bizonyos pályákon a múltba lehet eljutni. Erre azt mondták neki hogy jójó, de félvégtelen hosszú nem lehetséges. Ő azt mondta ilyenekkel hagyják békén, akkor legyen csak 100 millió km hosszú és akkor viszont legalább a fénysebesség 80%-ával forgassák. A mai napig nem találtak hibát a levezetésben, hiszen nem csak így írta le hanem a fizika nyelvén téregyenletekkel. Többek között a teljesség igénye nélkül olyan időgép elv is volt amit Ronald Mallett Connecticut Egyetem elméleti fizika professzora publikált 2001-ben, ami speciális lézerfényen alapszik, nagyon nagy energiájú gyűrű alakú lézerfényen belül időhurok alakulhat ki, bent a téridőnek az időszerű és a térszerű metszetei helyet cserélnek.

2019. jan. 24. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim válasza:
Úgy gondolom,hogy ez csak egy elven alapszik,mégpedig a "térhajlítás" elvén. Ahhoz egy olyan kritikus értéknél is sűrűbb térfogatú objektívát kellene létrehozni.Fel téve ha képesek vagyunk kordában tartani,és keretbe foglalni. Ehhez a technológia szintünk még nőtt fel. Amiből kiindulhatunk,az a gravitáció.
2019. jan. 24. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Nem működne. Ha lenne ilyen elv és ismernénk, már alkalmaznánk is. De nincs. A fantázia viszont mindent kibír.
2019. jan. 24. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

De, létezhet ilyen elv.

Olyan korlátokkal, hogy a múltba nem lehet visszamenni, vagy pedig az időgép építése elé nem lehet visszamenni.

Vagy a mi világunkba nem lehet visszamenni (bár akkor már jöhetett volna valaki egy másik világból, szóval ez sem valószínű).

A lényeg az, hogy csak valós helyzetek létezhetnek, de ezen belül akármi. Olyan is, amit nem tudunk elképzelni.

2019. jan. 24. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Én is hallottam már erről a k..va hosszú forgó rúdról, és bevallom, egyszerűen nem hiszem el. Ez nyilván egyfajta bizonyítványt állít ki rólam a modern fizikával kapcsolatos ismereteimről, és nem kétséges, hogy meg is fogom kapni az ekézést, mégsem tudok szabadulni attól az egyszerű gondolattól, hogy a téridőnek csak olyan pontjaira tudunk elutazni, ami az odaérkezésünk pillanatában létezik. Ilyen pontok csak az indulásunkhoz képesti jövőben léteznek. A múlt csak az emlékeinkben létezik.
2019. jan. 24. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim válasza:

Elvileg van időgép.mert a tudósok most vizsgálják a fehér lyukakat ahol az idő vissza felé halad.

Mert nem csak fekete lyuk van, hanem fehér is.

2019. jan. 28. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Az a baj hogy maga az idő is egy fiktív dolog. Gyakorlatilag csak a változások sebességét kell valahogy definiálni, ezért "kitaláltuk" az időt. Azt kell elfogadni hogy a múlt, meg a jövő egy nem létező "hely, ahová el lehetne jutni. A múlt az emlékeink sokasága, a jövő meg a képzeletünké. Csak a jelen létezik, és így az egész időgép dolog az időutazással együtt értelmetlen.
2019. jan. 31. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!