Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek működne az a házi...

Szerintetek működne az a házi "légkondi"?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam, hogy veszek egy álló ventilátort. A hátsó panelt/borítást leszedem és helyette egy (kézzel, előre feltekert) csiga formában helyettesítem egy réz huzallal/vezettékkel. (Azért réz, mert ez a legjobb hővezető. Vagyis nem, de az olcsó, könnyen beszerezhető anyagokból igen)

A réz huzal meg lelőgna a földig, az álló ventilátor aljába, ahol egy többszörösen szigetelt láda lenne, ami tele lenne rakva jéggel. A réz huzalnak/vezetéknek a vége itt lenne, a jégben.

Az elméletem az, hogy a réz felveszi a hideget, majd "eljut" a ventilátorhoz, oda, ahonnan a ventilátor szívja a levegőt. Itt van a réz, és körülötte (elvileg) lehűti a levegőt. A ventilátor meg innen szívja a levegőt. Elvileg működhet?

Persze nem várom el tőle, hogy lehűtse az egész szobád, de azzal is tökéletesen megelégednék, ha hűvös levegőt fújna ezáltal az arcomba.

Olyan "home made" légkondival találkoztam youtube-on, ahol egy zacskóba tettek jeget és azt tették a ventilátor mögé, de szerintem ez a rezes megoldás kicsit esztétikusabb lenne.



2018. jún. 18. 19:02
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Huzallal nem fog működni, viszont ha csővel csinálnád meg és hideg viz áramolna a csövekben (de akkor ehhez kell valami szivattyú is) akkor működne.
2018. jún. 18. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
A hűtőszekrényed (amivel a jeget készíted) hőcserélője pedig eközben FŰTI a lakást hogy a hűtőben hideget csináljon! Bravó! Sajnos a fizika szigorú! :D
2018. jún. 18. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
#2: Ha megnézel egy légkondit, a hűtőt mindig kint találod és csak a lehűtött levegő vagy folyadék megy "be" csöveken!
2018. jún. 18. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Ez egy kalap szar. Én megépítettem csak egy szökőkút szivattyúval és rézcső tekercssel.


Hőmérővel kimutathatatlan hatása volt egy 28 fokos szobában, cserébe brutálus pára lett, és a jég is elolvadt pillanatok alatt.


Nem éri meg...


Ha van erkélyetek 100 ezerért már kapsz kirakható mobilklímát... és néha még az is kevés... pedig itt 23 fokról van szó pl.

2018. jún. 18. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Ilyen helyzetben a réz roppant kevés hőt szállít, szóval nem működne.

A jég légmentes zárásáról gondoskodj, különben sok lesz a pára és úgy érzed majd, hogy megfulladsz.

2018. jún. 18. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Koplárovics Béci ***** válasza:
73%

Egy szoba hűtésére teljesen jó az is, hogy csinálsz (vagy veszel a benzinkúton) egy kiló jégkockát, azt kirakod valami lyukacsos edénybe (pl tésztaszűrő), aláteszel egy tálat, amibe folyhat a víz, majd megkeringeted a zárt szobában egy ventillátorral a levegőt úgy, hogy ráfújod a levegőt a jégre.

Nem szerencsés közvetlen magadra fújni a hideg levegőt. Ezt rendes klímával és autóban sem jó, még ha tisztítva is van a klíma. Ugyanis a közvetlen hideg levegő izomfájdalmat (testre) és légúti problémát (arcra) okozhat.

2018. jún. 18. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Úgy fogom megcsinálni, ahogyan az #1 írta. Köszi

[link]

Ez a szivattyú megfelel a célnak?


#2 Igen, az meg valóban fűteni fogja, de a konyhában van a hűtő, ha ott melegebb lesz, az nem érdekel. :D Azt a kevés időt, amit ott töltök, azt kibírom.

2018. jún. 18. 20:40
 8/15 anonim ***** válasza:
Pont egy ilyet használtam. Az égvilágon nem ér semmit. Rohadt nagy pára lesz 10 perc alatt
2018. jún. 18. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Sajnos nincs benne semmi ráció...

Rossz hatásfok, kidobott pénz és idő, teljesen felesleges energiapazarlás még csak a gondolata is.


Ma már olyan jó hatásfokkal és energiaosztállyal rendelkeznek az inverteres klímák és elég jó árral kaphatók is. Ez kb. olyan mintha peltierrel akarnál lehűteni egy komplett lakást.


Számold ki hogy egy ilyen házi megoldással milyen SEER és SCOP értékeket produkálna ez a kis készülék. Elárulom, sajnos semmilyet... De persze nem akarom elvenni a kedved, ha építeni akarsz akkor tedd azt, legalább lesz saját tapasztalatod.

2018. jún. 19. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Wadmalac ***** válasza:

[link]

Ebből vegyél 100 darabot, hajtsd meg tápról (összesen olyan 7,5 kW teljesítménnyel), fújasd át rajtuk a levegőt egy ventilátorral és kész a jó kis klíma.

Ja hogy ebből a pénzből a komplett ház tökéletes inverteres fűtő-hűtő klímásítása kijön? Hát, lehet...


:D

2018. jún. 19. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!