Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért csak addig látjuk a...

Miért csak addig látjuk a fényt, amíg van fényforrás?

Figyelt kérdés

Próbálom érthetően megfogalmazni:D


Szóval van egy égőnk, ez világít, a foton kijön belőle és beleütközik mondjuk a falba, ezért látjuk a falat. Na de ha itt már nincs kapcsolat a fényforrás meg a foton között, ami már eltávolodott tőle, miért nem látunk semmit, ha lekapcsoljuk az égőt? A fényforrás megszűnésével a tőle eltávolodott fotonok miért nem "élnek" tovább és világítják meg a falat? Nem tudom mennyire voltam érthető.



2019. febr. 10. 14:05
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
96%

De, megvilágítják.

Csak elég rövid ideig.

De pl. a Napot, ha kihunyna, még 8 percig látnád.

A csillagokat évekig.

2019. febr. 10. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Fizikakedvelő ***** válasza:
100%
Valójában egy jó megfigyelés. S a megoldás szerintem abban van elrejtve,hogy a fény sebessége földi méretekhez képest igencsak nagy. Értsd ha a fotonokat vizsgáljuk akkor olyan rendkívüli sebességgel érkeznek a falhoz,hogy ezt a rövid időtartamot te nem is tudod érzékelni. Ha mondjuk megszűnne most hipotetikusan a Nap,akkor 8 percen át még látnád. Na de az kozmikus távolságra van!
2019. febr. 10. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 2*Sü ***** válasza:
100%

De, a fotonok tovább „élnek”. Lekapcsolod a fényforrást, a fényforrásból kilépő fotonok továbbra is haladnak a maguk útján, eljutnak a falig, ott egy részük visszaverődik, és eljut a szemedig. Aztán persze ahogy telik az idő, minden foton elnyelődik valamiben.


Csak ugye a fénysebesség elég nagy, 299 792 458 m/s. Ha van egy foton, ami pont a lekapcsolás pillanatában lép ki a fényforrásból, és egy 10 méter széles teremben tízszer verődik vissza valamiről, mire a szemedbe jut, akkor mondjuk megtesz a foton 100 métert. Mennyi idő alatt:


v = s / t

t = s / v = 100 m / 299 792 458 (m/s) = 0,000 000 334 s


Ennyi idő telik el a fényforrás lekapcsolása és a fényforrásból utolsóként kilépő foton tízszer visszaverődése, majd a szemedbe érkezése között. Ez túl kevés idő ahhoz, hogy észlelni tudd, ezért tűnik úgy, hogy a két dolog egyszerre történt.

2019. febr. 10. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 EagleHUN ***** válasza:
100%

Ahogy előző 3 jól leírta.


A fény olyan gyors hogy az egész földet 7.5 x tudja megkerülni 1 másodperc alatt.

Na ehhez képest a szoba illetve a fény a fényforrástól a falig és onnan a szemedig vezető útja mondjuk úgy piskóta neki.

Képtelenség ilyen rövid időintervallumot érzékelned.

Tehát tovább mennek a fotonok és élnek is még a lekapcsolás után is. De ezt sosem fogod érzékelni tudni.

2019. febr. 10. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 dq ***** válasza:
0%
Akár még láthatnád is, egy izzó a lekapcsolása után még egy jó darabig világít.
2019. febr. 10. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
66%
A Nap nem jó példa. Ha a Napot "lekapcsolnánk", még egymillió évig jönnének a fotonok, mert a Nap sűrűségéből és anyagából kifolyólag egymillió év alatt jut ki a foton a Nap belsejéből a felszínéig. A levegő viszonylag ritka, ezért gyorsan eljut a foton pár méterre, és ezért nem érzékelhető az a rövid idő.
2019. febr. 10. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Ezt értem, hogy lekapcsolás után pl még mennyi ideig látnánk a napot, mire az utolsó foton is ideérne, viszont egy zárt teremben a fotonok miért nem verődnek összevissza faltól falig, és látunk mindent világosan a fényforrás megszűnésével is?

2019. febr. 10. 16:36
 8/14 2*Sü ***** válasza:
100%

> Ezt értem, hogy lekapcsolás után pl még mennyi ideig látnánk a napot, mire az utolsó foton is ideérne, viszont egy zárt teremben a fotonok miért nem verődnek összevissza faltól falig, és látunk mindent világosan a fényforrás megszűnésével is?


Egyrészt nincs tökéletesen tükröződés. A frissen esett hó is csak a fény 80-90%-t veri vissza, a maradék 10-20%-ot elnyeli. Továbbá a fal szórja is a fényt, ami sötétebb tárgyakban – beleértve téged is – szintén elnyelődik.


Ha 90%-os fényvisszaverő képességgel is számolunk, az a tizedik visszaverődés után azt jelenti, hogy a fotonok 2/3-át már elnyelte a felület, a huszadik visszaverődés után már a fotonok 87,84%-át, az ötvenedik visszatükrözés után már a fotonok 99,48%-át, a századik visszatükrözés után már a fotonok 99,997343%-át nyelte el az üres, hófehér falúra, padlójúra festett szoba (ha nem vagy benne). És még mindig csak pár milliomod másodperc telt el.


A kétszázadik visszaverődés után másfél milliárd fotonból már csak egy marad, az ötszázadik visszaverődés után meg 75 trilliárd fotonból marad egy. És ha 10 méteres távval számolok két visszaverődés között, még mindig csak 17 milliomod másodperc telt el.


(Egyébként az elnyelt fotonok aztán hővé alakulnak, majd hősugárzásként, infravörös sugárzásként újra fény – mint elektromágneses sugárzás – lesz belőlük, csak éppen nem a látható spektrumban.)

2019. febr. 10. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 dellfil ***** válasza:
100%

"... viszont egy zárt teremben a fotonok miért nem verődnek összevissza faltól falig, és látunk mindent világosan a fényforrás megszűnésével is?"

Mert az "össze-vissza" verődő - látható fény hullámhosszú(!) - fotonok is olyan rövid idő alatt átalakulnak abban a teremben, hogy az az időtartam érzékelhetetlen az ember számára.

Mert mi is történik? Ha a foton "szabadon" halad, akkor nem történik vele semmi különös. "Fénysebességgel halad". De ha kölcsönhatásba lép valamilyen anyaggal, akkor viszont...

De tudod mit? Átadom a szót inkább egy szakembernek. Nagyon jó szakembernek. :)


https://www.youtube.com/watch?v=_n6914Tv38w


Az előttem válaszolók mind jól(!) megválaszolták a kérdésedet, de itt talán válaszokat kapsz a kétségeidre. :)


dellfil

2019. febr. 10. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Fizikakedvelő ***** válasza:
100%
Á igen!Dávid Gyulát érdemes meghallgatni!
2019. febr. 10. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!