Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A tudomány egy kártyavár?

A tudomány egy kártyavár?

Figyelt kérdés

A tudomány csak egy kártyavár - elvei könnyen megdönthetőek?


----

Kölcsey Ferenc: VANITATUM VANITAS (5. versszak)


"És ti bölcsek, mit hozátok

Ami volna szép s jeles?

Mámor bírta koponyátok,

Plato s Aristoteles.

Bölcselkedő oktalanság,

Rendbe fűzött tudatlanság,

Kártyavár s légállítvány

Mindenféle tudomány."


Erről mi a véleményed?



2019. máj. 14. 15:08
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
37%
A geocentrikus világkép soha nem volt tudományos tény. Te nem érted sem a tudomány lényegét, sem a fejlődés lényegét. Ezért keverheted ezt össze.
2019. máj. 15. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%

Még egy fontos megjegyzés: minden valamirevaló tudós (a régi görögök is) úgy kezdi mondandóját: .... a tudomány mai állása szerint...

Ezzel azt kívánja jelezni, hogy a tudomány nem dogma, hanem egy fejlődő, állandóan új ismeretekkel bővülő rendszer, amelyet folyamatosan pontosít az ember.

2019. máj. 15. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
59%

Kérdező, nem értetted meg jól.

Kérlek, olvasd el GONDOSAN a #8-at.

Pl. a laposföld elmélet az sohasem volt tudományosan bizonyítva, Newton tételei pedig nem dőltek meg, csak kiegészítették. Méghozzá úgy, hogy nálunk átlagos körülmények között 1 ezreléknél kisebb hibával működnek ma is.

2019. máj. 15. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

#13


"Tehát, még egyszer:

- TUDOMÁNYOS tényt. Nem csak olyat, amit hittek - hanem olyat, amit bizonyítottak is valaha!

- MEGDŐLT tényt. Nem csak olyat, amit később kiegészítettek, hanem amiről kiderült, hogy egyáltalán nem igaz!"


* [link]


Wikipédia:


"Mindezen elméletek összegzője Ptolemaiosz volt, aki i. sz. 150 körül megírta Almageszt néven ismert fő művét. Ebben a műben a geocentrikus világkép négy alapvetését szögezi le a szerző:


[..]


Ugyancsak az Almagesztben találjuk az első TUDOMÁNYOS igényű BIZONYÍTÁST a geocentrikus világképre vonatkozóan, mely szerint csak úgy lehetséges a csillagok egyenlő eloszlása a horizont fölött és alatt, ha "középről nézzük" őket.


[..]


Annyi bizonyos, hogy az ókorban és a középkorban mindvégig fontos szerepe volt a TUDOMÁNYOS vizsgálódásban, meghatározva a hivatalos álláspontot."


MEGDŐLT: "Napjainkban széles körben elfogadott és bizonyított elmélet a heliocentrikus kép"


#12

"Még egy fontos megjegyzés: minden valamirevaló tudós (a régi görögök is) úgy kezdi mondandóját: .... a tudomány mai állása szerint..."


Ez inkább azt a jelenti, hogy jelenlegi ismeretei a mai tudományon alapszanak. Azaz, ha a tudomány fejlődik, és egyes részei megdőlnek, akkor a tudós állítása is vele együtt.

2019. máj. 15. 16:57
 15/20 dellfil ***** válasza:
100%

Bocsi, hadd kötözködjek. :)

Mi az a "MEGDŐLT tény..."? Ne haragudj, de már nagyon böki a szemem.

Azt hiszem, hogy a "tények" vannak.

(Jó, tudom - "ismeretelméleti", ilyen-olyan filozófiai szempontból... nos mondjuk kecskepolitikai szempontból... :D - a ""tények"" sajna "ízlés dolgai". Kinek mi tetszik...)

De akkor is VANNAK. És változatlanok. Vagy nem?

A rájuk adott - nem mondom, hogy erőszakolt(!) - magyarázatok már más tészta. DE pont a ""Tudomány"" az amely ezeket a csapdákat - azaz a szubjektivitásból eredőeket - elkerülni hívatott, és ahogy telik az idő egyre kevésbé találni "fogást" rajta. Mármint a "tudományon".

Azt gondolom, hogy Newton óta kezdett a "tudomány" felnőni arra a szintre, hogy ne legyen létjogosultsága az olyasfajta gondolatmeneteknek, mint pl.:" Órrriássssi szenzáció!!! Megdöntötték a newtoni gravitáció elméletet!". Vagy: "Nem igaz Einstein általános relativitás elmélete!" "A kvantum elmélet marhaság, mert olyanokat (is) állít, amelyek nem értelmezhetőek a "hétköznapi" tapasztalatainkkal." Stb. stb...

Tehát a "tudomány" - és itt legfőképpen az "egzakt" - tudományra gondolok, nem "viselkedik" kártyavárként a "tények"(!) értelmében. :) Elég jól fedi azokat.


dellfil

2019. máj. 15. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
66%

Hagyjad.

Látom, hogy csak trollkodik a kérdező.

Értelmesen úgysem fog válaszolni, szóval ennyi.


Gy.k.: a heliocentrikus elmélet pont azt jelentette, hogy a Naprendszer középpontja NEM a Föld, ahogy addig HITTÉK - hanem a Nap. Ez egy TÉNY, ami ma is igaz.

Arról nem szól, hogy a világ középpontja mi, mert ahhoz akkor még nem volt elég tudás.

2019. máj. 15. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
43%

Kedves Válaszadók, kérlek ne idegesítsétek magatokat RedBullX-miatt!

Nem hülye gyerek, de 90% a valószínűsége, hogy valami kudarc érte. Például elkaszálták egy vizsgán. -> Szenvedjen most minden diplomás!

Melyek az erre utaló jelek?

1) Ez a kártyaváras kérdés, és a reakciói.

2) Ez a tojásos kérdés:

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..

3) Írtam válasznak egy szörnyű, trollos kétsoros rímet. Ezt rekordidő alatt töröltette valaki. ( Hiperszenzitivitás. )

2019. máj. 16. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

#15 "Mi az a "MEGDŐLT tény..."?"


A megdőlt tény alatt azt értette a #8-as válaszoló, hogy az adott tudományos tény már nem elfogadott, hibás állításon alapszik. Ilyen pl a geocentrikus világkép


#16

"Hagyjad.


Látom, hogy csak trollkodik a kérdező.


Értelmesen úgysem fog válaszolni, szóval ennyi.


Gy.k.: a heliocentrikus elmélet pont azt jelentette, hogy a Naprendszer középpontja NEM a Föld, ahogy addig HITTÉK - hanem a Nap. Ez egy TÉNY, ami ma is igaz.

Arról nem szól, hogy a világ középpontja mi, mert ahhoz akkor még nem volt elég tudás."


Ahogy te ajánlottad, úgy én is - olvasd át még egyszer a #14-es válaszomat, a wikipédia cikkel együtt.


Továbbá: A tudósok se hibátlanok. Egyes elméleteik lehetnek tévesek. Nem sok angol tudás szükséges:

* [link]


#17

"Kedves Válaszadók, kérlek ne idegesítsétek magatokat RedBullX-miatt!


Nem hülye gyerek, de 90% a valószínűsége, hogy valami kudarc érte. Például elkaszálták egy vizsgán. -> Szenvedjen most minden diplomás!"


Engem semmiféle kudarc nem ért. Azonban elmagyarázhatnád logikádat, miért szenvedsz Te - vagy a diplomások - amiatt, hogy kiírtam egy kérdést.


Úgy látszik sokan férlerételmezték a kérdést.

Én nem értek egyet azzal, hogy tudomány kártyavár. Csupán arra lettem volna kíváncsi milyenek a vélemények a verssel kapcsolatban. Erre utalt a "Erről mi a véleményed?" a kérdésben.


"Írtam válasznak egy szörnyű, trollos kétsoros rímet. Ezt rekordidő alatt töröltette valaki. ( Hiperszenzitivitás. )"


A válaszok törlését minden esetben a moderátorok végzik. Vagy amiatt, mert a válasz egyáltalán nem kapcsolódott a kérdéshez stb., vagy amiatt mert személyeskedő válasszal van dolguk. Erre remek példa a válaszod.

2019. máj. 16. 15:09
 19/20 dellfil ***** válasza:
100%

"A megdőlt tény alatt azt értette a #8-as válaszoló, hogy az adott tudományos tény már nem elfogadott, hibás állításon alapszik. Ilyen pl a geocentrikus világkép"

Megkövetlek kérdező. Ne haragudj, benéztem, valóban nem a te "szüleményed" az ominózus "megdőlt TÉNYEK".

Igen, értem. Remélem a többiek is.

Egészen egyszerűen egy költemény, egy költő vonatkozásában kérdezted, amit kérdeztél.

Az egész tohuvabohu a félreértésekből adódott. Sajna... Nos, én is aktív résztvevő voltam. Bocs. :)


dellfil

2019. máj. 16. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Kérdező!

Helyrejöttél azóta valamennyire?

2019. máj. 16. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!