Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egy atomerőműben mit dolgoznak?

Egy atomerőműben mit dolgoznak?

Figyelt kérdés
Kíváncsi vagyok,hogy ott mi a munka.Valahol azt olvastam,hogy önműködtető reaktorok vannak már,de azért kíváncsi vagyok.
2019. júl. 9. 00:47
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

7#

Gyatlov parancsai ellen tiltakoztak.A leállító gombot nyomták meg,mert nagyon gyorsan elkezdett növekedni a teljesítmény,és felrobbant volna,ha nem állítják le.Fel is robbant,de ha nem hibás a leállítórendszer,akkor lehet nem történik meg.(Javítsatok ki,ha hibás)

2019. júl. 9. 21:15
 12/17 anonim válasza:

A kezelő személyzet nagyrésze nem RBMK reaktorokhoz lett kiképezve. Köztük a főmérnők és a Gyatlov se (3,4-es reaktor főmérnök helyettese.). A szabályzó rudak tervezési hibái is közre játszottak amiről a személyzet nem tudott. Viszont a minimum 15 rúd helyett 7 volt a reaktorban a jegyző könyv szerint. 204 rudat vettek ki.


Forrás:Wiki

2019. júl. 9. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Szirty ***** válasza:
55%
Nyomkodják a színes gombokat. Hol az egyik kémény füstöl, hol a másik...
2019. júl. 10. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

#3 vagyok. Tényleg csak vicceltem a hozzászólásban, de ha már felhoztátok Gyatlovot, hogy ő az egyedüli felelős, ezzel azért vitatkoznék. A sorozatban is benne van, hogy végig ellenkeztek Gyatlov parancsai ellen a vezérlő teremben, illetve egy alkalommal Akimov azt mondta, hogy adja írásba a parancsait. Ebből arra lehet következtetni, hogy a személyzet is tisztában volt vele, hogy amit tesznek, az nem normális, nem megfelelő. Sőt, a kezdet kezdetén, amikor a kezükbe került az áthúzásokkal teli forgatókönyv a kísérletről, akkor mondhatták volna azt, hogy erre nincsenek kiképezve, nem vállalják annak a felelősségét, hogy végigcsinálják.


Ne hülyéskedjetek már, egy atomerőmű az nem játék, ne mondjátok már, hogy nem voltak tisztában ennek a súlyával! Ennek ellenére minden parancsát megtették Gyatlovnak, holott olyat csináltak, amire nem is voltak kiképezve, nem voltak felkészülve. Felelős ember ilyenkor azt mondja, hogy nem vállalja az események következményeit, és egyszerűen nem követi a parancsokat. Gyakorlatilag azért követték Gyatlov utasításait, mert emberileg alázta őket a főnök, atomfizikusként éppen ezért teljesen felelőtlenül viselkedtek! Úgyhogy ugyanúgy felelősek a történtekért, mint Gyatlov.


Amikor fizikusként tudod, hogy veszélyes, amit csinálsz, de mégis megcsinálod, mert emberként aláznak, illetve Gyatlov azzal is fenyegette őket, hogy tesz róla, hogy elveszítsék a munkájukat, ha nem követik a parancsait - akkor arról van szó, hogy emberileg maradtak alul és csicskultak be. Ebből következik, hogy annak ellenére megtettek mindent, hogy fizikusként tudták, hogy nem helyes. Azaz őket is ugyanúgy terheli a felelősség, Akimov semmit nem csinált jól...

2019. júl. 11. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

Értem,hogy mire gondolsz.

Az elején nem történt semmi rendellenesség,csak akkor kezdtek el tiltakozni,amikor meg kellett volna növelni a teljesítményt.Nyílván azért folytatták a tesztet,mert abban a hitben volt mindenki,hogy lehetetlenség,hogy felrobbanjon a reaktor.Az,hogy hülyeség amit csináltak azzal egyetértek,meghogy a minimum 15 szabályozórúd helyett csak talán 6(Nem emlékszem pontosan)volt a reaktorban.Ha nekem egy felsőbb rend azt mondja,hogy nem történhet meg,én hínnék neki addig,ameddig semmi gond nem tőrténik.Egy picit azért értem meg Akimovot,mert ha nem követte volna a parancsokat valószínűleg Gyatlov elcseszte volna az egész jövőjét,jövőjüket azzal,hogy sehol sem kapnak állást.

2019. júl. 11. 19:54
 16/17 A kérdező kommentje:
Ha nem vállalták volna,lehet akkor is kirúgta volna őket.A sorozat szerint a 25 éves Leonyid Toptunov csak 4 hónapja volt a posztján,ezért valószínűleg nem volt eléggé képzett a feladathoz(Jó,valahol nyílván el kell mindent kezdeni) és ő a sorozat szerint egész végig kussolt,Akimovra hivatkozott.Akimov nem akarta teljesíteni a parancsot,mert tudta,hogy hülyeség,de megtette.Az áthúzott utasításokról meg annyit,hogy ők nem tehettek róla nyílván,hogy nem erre voltak kiképezve,(ezt nem ők döntötték el szerintem,hogy pl. hanyas reaktort irányítják.Nyílván nem éltem akkor,ezért nem tudhatom,hogy hogy működött ez.),meg hogy egy értelmezhetetlen forgatókönyvet adtak a kezükbe.A tervezési hibákról sem ők tehetnek,szerintem ez is mellettük érvel.Az én véleményem az,hogy nem teljesen ártalmatlanok,de szerintem a legnagyobb hibás a Gyatlov.
2019. júl. 11. 20:02
 17/17 anonim ***** válasza:

Teljesen mindegy, ki hány éves, ha elvégezte a képzést és ott van a vezérlő teremben, akkor már felelőssége van.


Egy atomerőmű az nem játék, ha valaki elvégzi a szükséges képzést, ezzel tisztában kell, hogy legyen. Ha egy ilyen felrobban, legrosszabb esetben több ezer évre hazavághatja fél Európát.


Namost, ha egy fizikus ezzel tisztában van, és a kezébe kap egy használati utasítást, ami áthúzásokkal van tele, senki nem mond semmit, a tesztről sem tud semmit, akkor már csak fizikusként is bele kell kalkulálnia azt, hogy itt túl magas annak a kockázata, hogy olyan fog történni, amit nem lát előre. Még egyszer mondom, nem egy bicikliről van szó, és nem az a tét, hogy elesel és meghorzsolod a térded, hanem az, hogy akár fél Európa több ezer évre is radioaktív szennyezésnek lehet kitéve...


Ne mondd már nekem, hogy ilyen feltételek mellett azzal kéne Akimovot és a 25 éves srácot mentegetni, hogy fenyegette őket Gyatlov, hogy elvesztik a munkájukat! Ez nem mentség, itt sokkal többről volt szó, mint néhány ember karrierjéről! Gyakorlatilag azzal, hogy teljesítették a parancsot, azt tették, hogy a karrierjükért kockára tették fél Európa, kb. 100 millió ember életét! Fizikusként az egyetlen elfogadható magyarázat a helyzetben az lett volna, hogy azt mondják, hogy ez a kísérlet túl kockázatos és nem vállalják a végrehajtását. Ha kirúgják őket, kirúgják, a kockázat ennél magasabb, mint hogy a karrierjükkel törődnek. De nem ezt tették, tehát ugyanolyan felelősök, mint Gyatlov.

2019. júl. 13. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!