Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Amit a Hubble űrtávcső nem...

Amit a Hubble űrtávcső nem érzékel, az nem is létezik?

Figyelt kérdés
Mi a helyzet azon területekkel, amerre nem lát el?

2019. júl. 22. 16:43
1 2
 11/13 dellfil ***** válasza:
100%

Valószínűsítem, hogy olvastad a Hubble űrtávcsőről szóló Wikipédia cikket. Ebben pedig ezt:

"Az 1995-ös évek végén a Hubble földi személyzete a távcsövet a világűr látszólag üres területe irányában hagyta tíz napig működni. Sokan úgy gondolták, hogy a hosszú expozíciós időnek semmi haszna nem lesz. De az eredményül kapott, “Hubble Deep Field” néven ismert felvétel elképesztő volt. Rengeteg olyan galaxist mutatott, ami korábban ismeretlen volt a tudósok előtt. Ezek között voltak a legtávolabbi csillagrendszerek felfedezése is."

Erre gondolsz? Azaz "Mi a helyzet azon területekkel, amerre nem lát el?" Alatt azokat a kérdéseket érted: Mi van a "világ végén" túl? Vagyis: Létező dolgok lehetnek/vannak a Hubble "hatósugarán" kívül is? Vagy az már a "nem létező dolgok" világa?

És mindez a - "Ezek között voltak a legtávolabbi csillagrendszerek felfedezése is." - mondat félreérthető mivolta miatt vetődött fel benned?

Nem, a Hubble nem "látta" meg az univerzum "szélét". Több okból sem. Először is, minél "messzebbre" lévő objektumot* nézünk, annál távolabbi múltba tekintünk. Azaz azt gondolhatnánk, hogy nosza, ha nem végtelen ideje van univerzum, akkor a kiterjedése sem végtelen (legfeljebb határtalan) így meghatározhatjuk, megmérhetjük a "legtávolabbi" objektumok* távolságát, mondván, itt a határ... vagy hogy is van?

Akkor meglátjuk a születését? Vagy legalábbis a "tűzgömböt" amiből végül mai állapotába kondenzálódott?

(Közbevetőleg: most kezdek rájönni milyen jó a kérdés. És a kiegészítés utalása, hogy vannak-e felfedezetlen, sőt felfedezhetetlen(!) területei. Hmm. :D)

Úgy néz ki, hogy vannak, sőt ez jóval nagyobb a "belátható" résznél. Még "sőtebb", (:D) egyre inkább így lesz a "későbbiekben" a gyorsuló tendenciájú tágulás miatt.

Nos ízelítőül:


[link]


Egyébként ezekről a dolgokról volt szó - többféle kontextusban is - Dávid Gyula előadásaiban.


[link]


És végül:


[link]


*Mindig "félve" írom le ezt a szót azóta, hogy az ezereszű Szalacsi használta így - "ojjektum". :)


dellfil

2019. júl. 23. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 Morzsi007 válasza:
0%
Hogy tudják meghatározni, hogy hány millió fényévre van egy ovjektum? Szerintem ezek a számok köszönő viszonyban sincsenek a valósággal! Mi van, ha minden görbűl és semmi nem ott van, ahol azokat érzékeljük. Nagyon szkeptikus vagyok, mikor megmondják, hogy keletkezett a föld, mekkora a világegyetem és ezek millió fényévek. Aztán a holdig sem tudunk elmenni biztonságban. 99% elmélet alátámasztás meg....
2019. júl. 23. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
Már nincs!
2021. júl. 9. 04:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!