Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szó végén az ú ű mindig...

Szó végén az ú ű mindig hosszú kivéve például... Elérhető valahol a pontos lista?

Figyelt kérdés

2020. júl. 23. 14:05
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
92%

Google 1 perc:

[link]


[link]

2020. júl. 23. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 Wadmalac ***** válasza:
88%

5 betűsből kimaradt a szérü.

Másiknál 4 betűsnél a kamu.


Szóval gyanítom, hogy nem csak e két szóra nem teljes a lista.

2020. júl. 24. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 BringaManó ***** válasza:
65%

a szérű hosszú ű.

a kamu pedig – gondolom – azért nincs benne, mert szleng (ugyanúgy nincs lóvé, bélás, buherál, zoral, spangli stb.)

2020. júl. 24. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 Wadmalac ***** válasza:
88%

"a szérű hosszú ű."


Kérdéses. Czucor-Fogarasi szótár, Pallasz Nagylexikon, csak példaként, röviddel hozza.


Nem kizárt, hogy országrésztől függően így vagy úgy terjedt el, nem tudom, uniformizálódott-e.


"a kamu pedig – gondolom – azért nincs benne, mert szleng (ugyanúgy nincs lóvé, bélás, buherál, zoral, spangli stb.)"

De a kütyü ott van. :)

2020. júl. 24. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%
Az aktuális szabályzat alapján íródott, legújabb akadémiai helyesírási szótárban hosszú ű-s a szérű.
2020. júl. 24. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Wadmalac ***** válasza:
80%

#5: Akkor ezt tekinthetjük uniformizálódottnak?

Legyen.

Én speciel direkt rákerestem, mert ellenőrizni akartam magam a kiírása előtt, tényleg laza 50-50%-ban találtam mindkét írásmódot.

De eszerint a rövid ü verzió "elavult".

2020. júl. 24. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 BringaManó ***** válasza:
67%

"laza 50-50%-ban találtam mindkét írásmódot"


nálam meg cirka 32e:100 az arány a szérű javára... :-)

(és nálad is a top háromban volt ez a találat?:

[link] ;-)


szóval nem "elavult", meg "uniformizálódott", és nem ráguglizunk, hogy mi a többség... anyámborogass... a Helyesírás kategóriában vagyunk, ember! :-D

van nekünk egy szabálykönyvünk, aszerint játszuk. :-)


ha esetleg 100 éve még röviddel volt, ma akkor is hosszúval szabályos.

ha esetleg egyesek (vagy rengetegen) röviddel mondják, írásban akkor is hosszú a szabályos.

ha esetleg a tájszavak szótárában vagy bárhol röviddel (is) szerepel, a helyesírási szótár szerint akkor is hosszú.


és hogy vajon a kérdező a jelenleg érvényes akadémiai írásmódra volt-e kíváncsi, vagy bármilyen másra?

hát szerintem a "hogyan helyes" jellegű kérdésnek csak az akadémiai "értelmezési tartományában" van értelme, különben azt kérdezte, volna, hogy ti hogy mondjátok? / ti hogy írjátok? / nálatok mi a guglitalálatok aránya? / hogy mondják az ország egyes területein? / hogy írták a különféle régi szótárkban? / stb.


:-)


na, megint flémelek itten feleslegesen... mindig kihozod belőlem az állatot :-D

2020. júl. 24. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 Wadmalac ***** válasza:

"nálam meg cirka 32e:100 az arány a szérű javára... :-)"

Szótárakban, vagy simán írásokban?

Én spec nem találtam 32 ezer szótárt. :)

A nettes írásmódból nem mernék kiindulni, éppen a megbízhatatlansága miatt, ma reggel éppen újságcikkben találkoztam az elváló igekötők ocsmány félrehasználatával.

Szóval csak szótárakat néztem.


Nézd, valamiért több szótár és én is emlékszem a rövid ü írásmódra.

Másodpercig nem vitatom, hogy ma mi a szabványos helyes írásmód.


Valószínűleg ez nem egy tegnap történt változás, de nem tudom, hányan nézegetik napi szinten, mint a Magyar Közlönyt.

2020. júl. 27. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim válasza:
Kapu, lapu, falu
2020. júl. 27. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 BringaManó ***** válasza:

1938, 7. kiadás: szérü

1941, 8. kiadás: szérű


(a rákerestem-et guglinak értelmeztem, elnézést. :-) a szótáraknak viszont érdekes lehet a kora, de most így utólag mindegy, csak úgy általában, a jövőre nézve. ;-)

2020. júl. 27. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!