Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van olyan eset, hogy az "és"...

Van olyan eset, hogy az "és" elé kell vesszőt tenni?

Figyelt kérdés
Ha igen, mikor?

2020. aug. 21. 09:22
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

244. Az összetett mondatok tagmondatait általában vesszővel választjuk el egymástól.


A tagmondatokat bevezető és, s, meg, vagy kötőszó előtt is ki kell tenni a vesszőt: Gyorsan beszaladtam a boltba, és megvettem a könyvet.


Az írásjelhasználat azonban – a tartalomtól függően – változhat: Egész éjjel táncoltam, és szórakoztam a pincérekkel (a táncolás nem a pincérekkel történt), de: Egész éjjel táncoltam és szórakoztam a pincérekkel (a táncolás is a pincérekkel történt).


248. A mellérendelt mondatrészek közötti írásjelhasználat fontosabb esetei a következők:


e) Ha az és, s, meg, vagy kötőszó beszédszünettel elválasztott, hátravetett mondatrészeket vezet be, e kötőszók elé vesszőt teszünk: A szüleire gondolt, és szegény nővérére. Aztán elővette a szendvicset, meg a mobilját. Ernyőt hozzál magaddal a kirándulásra, vagy kabátot!

2020. aug. 21. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 BringaManó ***** válasza:

igen, vagyis leegyszerűsítve (és sok bonyolult esetet, "kivételt" nem említve) az "ökölszabály":

csak akkor nem kell, ha felsorolás: "Kati, Laci és Éva",

akkor viszont kell, ha tkp. két külön "mondatot" köt össze: "Elmentem a boltba, és vettem kenyeret."


[ismétlem, ez bonyolultabb, mint ez alapján tűnik, oldalakon át lehetne írni a spéci eseteket, de ez a lényeg, ami a legtöbbször alkalmazható.

a fenti válasz ezekből a második esetet írta le (244), valamint a z első esetnek (a felsorolásnak) egy speciális, vesszős megoldását (248) – jogosan, hiszen arra kérdeztél rá, hogy mikor kell vessző. :-)]

2020. aug. 21. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat :)
2020. aug. 21. 22:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!