Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A krém szavatossága lejár,...

A krém szavatossága lejár, mielőtt elhasználnám azt. A krém szavatossága lejár, mire elhasználnám azt. Melyik helyes?

Figyelt kérdés
2020. dec. 3. 07:21
A kérdező szavazást indított:
mielőtt
mire
5 szavazat
 1/10 A kérdező kommentje:
Vagy mindkettő - ezt az opciót kihagytam a szavazásnál
2020. dec. 3. 07:22
 2/10 Mojjo ***** válasza:
80%
@1: Kár, mert az lett volna a helyes válasz.
2020. dec. 3. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Ok, köszi :)
2020. dec. 3. 09:34
 4/10 BringaManó ***** válasza:
64%

igen, kihagytad, úgyhogy szerintem ez a szavazás kuka, indíts újat... :-/


esetleg az új kérdéshez írd oda azt is, hogy mit értesz "helyes" alatt, mert én a helyesírásra gondolok (már csak a kategória neve miatt is :-), de lehet, hogy te – vagy egyes szavazók – nem arra fognak.


ha olyasmire vagy kíváncsi, hogy szerintünk "magyarul van-e", akkor erre most már ki kéne találni valami más megfogalmazást, kicsit uncsi (már nekem is :-), hogy folyton "belekötök" ebbe, de muszáj, mert az anyanyelvi beszélők által rendszeresen használt megoldások közül NINCS "helyes"/"helytelen"...


pl. olyat szoktak mondani, hogy ki melyiket találja "elfogadhatónak", bár még ez is necces, de legalább a "kisebb rossz": nem bélyegzi "hibásnak" egyes emberek beszédét, hanem még szó szerint véve is inkább a válaszadó "toleranciájáról" szól... (de valójában persze egyszerűen a saját nyelvérzékéhez kell mérnie, csak még nem találtunk ki jobbat+tömörebbet annál, hogy "elfogadható / nem fogadható el".


ld. pl. ezt a nyelvész által készített kérdőívet:


[link]


"Azt kérem, értékelje mindegyiket egy 1-től 5-ig tartó skálán, ahol 1 a legrosszabb, 5 pedig a legjobb osztályzat. Ha egy mondat teljesen elfogadható, akkor válassza az 5-öt, ha pedig teljesen elfogadhatatlannak találja, akkor az 1-et. Ha bizonytalan megítélésűnek gondolja, akkor pedig az elfogadhatóság mértékében a két szélső jegy közti osztályzatot adja rá.


Összefoglalva:

- 1 (egyáltalán nem elfogadható)

- 2 (inkább nem elfogadható)

- 3 (nem elfogadható, de nem is elfogadhatatlan)

- 4 (inkább elfogadható)

- 5 (teljes mértékben elfogadható)


Nincsenek jó vagy rossz válaszok. A teszt nem a nyelvtudásunkat méri, hanem rögzíti azt, hogyan ítéljük meg a magyar nyelv néhány lehetséges szerkezetét."


vagy egy másik:


[link]


"A megadott skálán értékelje (1-5) a mondatokat, saját nyelvérzékére hivatkozzon! Értékelje 1-re a mondatot, ha elfogadhatatlannak találja, 5-re, ha tökéletesnek.

Nincsenek jó és rossz válaszok, ezért kérem, saját megítélése szerint válaszoljon. Kérem, olvassa el figyelmesen a kérdéseket!"


(töltsd ki a kérdőíveket, és ha megtetszett, akkor te is inkább ilyen formában tedd fel a kérdéseidet. :-) és ha lehet, ne a Helyesírás kategóriában, hanem... hát jó kérdés, hogy hol... a nyelvészet "ég és föld között" lebeg :-) válassz a Társ.tud. és a Nyelv.tud. közül ízlés szerint...)

2020. dec. 3. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Jogos... :)

még az jutott eszembe, hogy mennyire hangzik hülyén így?

Annyira ritkán használom ezt a krémet, hogy (a szavatossága) le szokott járni idő előtt.



mert szerintem így nincs semmi értelme, de kíváncsi vagyok, mit gondoltok

2020. dec. 3. 10:15
 6/10 anonim ***** válasza:
40%
A krém szavatossága lejár még azelőtt hogy ameddigre felhasználnám addigra már biztos le fog járni a krém. De nem baj, mert én fel fogom kenni utánna is, mert még senkinek nem lett baja abból, hogy lejárt szavatosságú krémet kent magára. Nem fogok emiatt újabb krémet venni ha még félig televan.
2020. dec. 3. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Mojjo ***** válasza:
76%
@6: Ezt a hozzászólást egészen biztosan a helyesírás témakörbe akartad írni? :)
2020. dec. 3. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 BringaManó ***** válasza:
40%

#5: a hangzásával semmi baj (a helyesírásával se :-)

az értelme valóban vitatható, de értjük, mit akart mondani, csak nem sikerült neki :-)


(mivel az utolsó két szó nélkül már érthető a mondat – sőt azok el is hagyhatók(!) –, így nincs nehéz dolga annak, aki érteni szeretné. de ha mégis ki akarnánk cserélni valami értelmesre, akkor ezt mondanám: "...mielőtt elfogy.")

2020. dec. 3. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
65%
Mindkettő jó, de az ’azt’ szót érdemes lenne elhagyni, mert magyartalanná teszi a mondatot.
2020. dec. 5. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
A mondatvégi aztozás valóban anglicizmus, tudom, hogy terjed, de hülyén hangzik.
2020. dec. 9. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!