Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért baj ha valaki nem tud...

Miért baj ha valaki nem tud helyesen írni?

Figyelt kérdés
Én sokszor ki szoktam javítani, ha valaki helytelenül ír, minden rossz szándék nélkül, ahogyan sokan mások is, de ilyenkor jön a kérdés, hogy mi a baj azzal ha valaki nem tud helyesen írni? Szerintetek mit lehet erre válaszolni? Szerintem a minimum az, hogy valaki legalább az anyanyelvén tudjon helyesen írni, de mégis írnátok valami olyan indokot, amit az ilyen retard kérdésekre lehet válaszolni?

#helyesírás #Retardok
2021. jan. 28. 19:12
1 2 3
 11/24 Wadmalac ***** válasza:
100%

2*Sü kommentjével egyetértek.


Tényleg vannak olyanok, akiknek van olyan valódi diszfunkciója, ami megnehezíti a helyesírást. Itt az oldalon is volt olyan ember, aki beismerten diszgráfiás, mégis kínos precizitással ügyelt a hibáinak javítására.

Végeredményben jobbat produkált, mint az átlagos, simán csak a helyesírással nem foglalkozó ember.


És a helyesírási hibák többsége simán ilyen. Nincs meg a szándék, az igényesség, hogy amit kiadok a kezemből, az ne "jójazúgy" legyen, hanem olyan, amit ne kelljen szégyellni.

Nem csak a helyesírásra vonatkozóan. Bármire, amit az ember maga állít elő.


Aki tojik a helyesírásának minőségére, a produktumának értékére, az jó eséllyel az élet más területén sem ügyel erre.

Általános igénytelenséget mutat.


És itt még egyszer le a kalappal az említett diszgráfiás kommentelő előtt, akinek volt valós mentsége, mégis megtette a tőle telhetőt azért, hogy ne trágyát adjon ki a kezéből.

Biztos, hogy sokkal több energiájába került, mint egy simán nemtörődöm embernek kerülne, mégis megtette.

Ez az igényesség.

2021. jan. 29. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
18%
Kérdező, egyébként a kérdésed sincs jó helyesírással leírva...
2021. jan. 29. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 2*Sü ***** válasza:
77%

> Kérdező, egyébként a kérdésed sincs jó helyesírással leírva...


Lehet csomót keresni a kákán, csak nem biztos, hogy fair. Nyilván senki nem fog leírni egy hosszabb szöveget valamilyen hiba nélkül, akármennyire törekszik rá. Illetve senki nem tud 100%-ig helyesen írni. Nem is ez a mérce. Az, hogy valaki egy 15 soros szövegben nem tesz ki két vesszőt, egy szót félregépel, illetve egy mondatban fogalmazási hibát vét, az azért nem esik ugyanabba a kategóriába, mint mikor valaki egyetlen mondaton belül követ el nyolc helyesírási hibát, vagy következetesen ír rosszul teljesen hétköznapi, gyakran használt szavakat.

2021. jan. 29. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 Wadmalac ***** válasza:
87%

Én speciel a kérdésben egyetlen vessző hibát és fogalmazási pontatlanságot találtam.

Még elütést sem látok.


Márpedig, ha nem szúrja a szemem, olyan kicsi a hiba, nem akadok fenn rajta, nem kéne kritizálni.

Nem kell matekprofesszornak sem lenni ahhoz, hogy az ember megállapíthassa, ha valakinek a kétszer kettő sem megy.


Lehet, hogy a kérdezőnek sem tökéletes a helyesírása. Tökéletes ember nincs.

De biztos, hogy törekszik rá.

És aki törekszik, annak az igényességre tett erőfeszítéseinek a megcsúfolása az, ha más tojik bele.

Ez a lényeg.


Az oké, hogy ne, ha más szemében a szálkát, sajátban a gerendát se.

De a gerenda a szálkás szemmel nézve is gerenda.

2021. jan. 29. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 Wadmalac ***** válasza:
81%
Hihetetlen. Előfordult, hogy 2*Süvel úgy írtuk kb. ugyanazt, hogy az ővé a rövidebb. :D
2021. jan. 29. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:

A poén nem jött be. No majd legközelebb...


Az elemzésben viszont nem tartom hasznosnak az oksági viszonyok elmosását. A beszédet főképpen a családban tanulja meg a csecsemő/kisgyermek. A fogékonyság ebben az életkorban maximális. Már 10 éves korban is van sok dolog, amit nem lehet olyan minőségben megtanulni, mint 2-3 évesen. Ebből pedig az következik, hogy a kisgyermek igényét, motiváltságát a kisgyermekkori környezete, tapasztalatai gyakorlatilag egy életre meghatározzák. Szerencsés esetben, ritkán előfordul, hogy mind a személy, mind a környezete nagyságrendileg több energiabefektetésével jelentős korrekciók végezhetők, de nem az a jellemző.

Ezért kisiskoláskorban, az írás, majd nyelvtan tanulásakor a motiváció (és nem a tudatosság) eldönti az eredményt. És minél nagyobb az ismereti igény (vagyis minél magasabb iskolákba jár valaki) annál inkább vagy kiütközik ez a kezdeti különbség vagy annál heroikusabb munkával lehet a kezdeti hátrányt pótolni.


Ezért sajnos ez nem tudatosság kérdése. Ez motiválatlanságon, majd ennek halmozott megélése után a sikertelenségbe való belenyugváson múlik. Sőt, gyakran éppen ez váltja ki azt az agressziót, amit sokan alaptermészetnek vélnek. Nem, az közönséges kompenzáció. A helyes beszéd, a helyesírás, a kulturált viselkedés, öltözködés és egy sor más élethelyzet szorosan összefüggenek, ha egyikben nincs igény, képesség, várható másikban is. A rossz helyesírás hibás beszédből és nem tudatosságból (trehányságból) következik, a sorozatosan megélt sikertelenségből, a tapasztalatlanságból, gyakran dacból származik. A probléma sajnos mélyebb annál, hogy "rá kéne szoktatni". Már nem lehet. Már akkora energiabefektetés kéne hozzá, amire sem az egyén, sem a környezete nem képes [Ranschburg, etc.]

2021. jan. 29. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
61%
Azért keresek csomót a kákán, mert ebben a témában legalább a kérdést illett volna leírni helyesírási hiba nélkül. Nem kitenni a vesszőt tagmondat határán súlyos helyesírási hibának számít. És ez csak egy mondat. Kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni, ha a kérdező már ebben a tárgyban akar beszélgetni. Egyébként a többivel egyetértek, ha sokat ír az ember, ejt hibákat, nem ezzel akartam vitatkozni.
2021. jan. 29. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 Wadmalac ***** válasza:

#16: Egyetértek azzal, hogy az okok kisgyerekkorban indulnak és idősebb korban egyre nehezebb kiköszörülni a hibát. Azzal is, hogy adott irányú igénytelenség sokszor összefügg egyéb irányúakkal is, nem mindig, de gyakran, ezért ilyen benyomást kelt.


#17: Én közles sem érzem olyan súlyosnak a kérdező hibáját, hogy elvegye a jogot a témától.

Nem is merem visszaolvasni az eddigi kommentjeimet itt, mert tutira van benne elütés. :)

2021. jan. 29. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
Látom, nem akarod megérteni, amit írtam, nem nyelvtannácit akartam játszani...
2021. jan. 29. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
53%

Csak dobd be "a királynőt megölni nem kell félnetek jó lesz..."-t, és kérd meg az illetőt, hogy mondja el, szerinte mi az értelme a mondatnak, most akkor ölni vagy nem ölni.


Ezzel nemrég találkoztam, ez is megkérdezhető: alacsony páratartalom ellenállóság. Most akkor ellenáll az alacsony páratartalomnak, vagy az ellenállósága alacsony, ergo nem áll ellen?

2021. jan. 29. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!