Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Sok receptet gyűjtöttem...

Sok receptet gyűjtöttem össze, szeretném ezeket helyesen, szépen kijavítani helyesírás és központozás tekintetében. Hogyan kell helyesen írni ezeket?

Figyelt kérdés

Ha van egy mennyiség és a mértékegysége, akkor kell-e közéjük szóközt tenni? A műveleti jelek, egyenlőségjel két végén van-e szóköz?

Az is siralmas, hogy mennyire összevissza vannak a mértékegységek akár még egy recepten belül is írva. Hol kg-dkg-g, dl-ml-liter, csipet, csapott, csomag, darab, BÖGRE!!! Amin végleg kiakadtam az az volt amikor valaki evőkanálban adta meg a vaj mennyiségét...


Valaki ismer egy szakmai ajánlást erre? Az is érdekes, hogy mindig többes szám második személyben írják, (tegyünk bele) nem pedig egyes szám másodikban (tegyen bele).



2021. márc. 18. 21:25
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:

A bögrével és kanállal nem tudsz mit kezdeni, ha úgy adták meg. A mértékegységek rövidítéséhez:

[link]

A toldalékolás kiejtés szerint történik, pl. dl-t, kg-ot, dkg-mal, dkg-nyi, stb.

2021. márc. 18. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
19%

Hogyne tudna mit csinálni! Van egy csomó weboldal ahol konvertáló programmal át lehet számolni grammra, milliliterre.


Vízből, tejből 1 ek 15 ml, 1 bögre 2.4 dl

2021. márc. 18. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
80%
Én nem konvertálnám át, legfeljebb zárójelben egy kb. értéket. Melyik szakács fogja méricskélni az egy evőkanalat mérlegen? :)
2021. márc. 18. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
...Vagy mérőedényben?
2021. márc. 18. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:

Oh... nagyon rosszul kérdeztem, mert teljesen félreértettétek a lényeget... ebben a topicban lényegtelen az, hogy mennyi az annyi, csupán a mindent elborító igénytelenségre akartam rávilágítani.


Tehát, a kérdés: Mi a helyes formula és stílus?

"15ml vaj" vagy a "15 ml vaj"?

"Adjunk hozzá vajat." vagy az "Adjon hozzá vajat."?


Egyszerűen nem értem miért az "adjunk hozzá" stílusban fogalmaznak, hiszen maga a recept az valójában egy utasítás, egy kotta, nem egy tercsifercsi csináljuk együtt bájcsevej, de sajnos, szinte kivétel nélkül ezt akarják sugalmazni. Angol nyelvbenen ez nem így van, ott az "Adjon hozzá vajat." stílus él (tudomásom szerint).

2021. márc. 18. 23:09
 6/24 anonim ***** válasza:
78%
Magyarban meg így szokás....
2021. márc. 18. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 BringaManó ***** válasza:
100%

Ha nem tudod, hogy a mértékegységek elé kell-e szóközt tenni – és pláne ha azt sem tudod, hogy hol nézz utána ( [link] –, akkor félek, hogy túl nagy fába vágtad a fejszédet, ha szeretnél egy csomó receptet helyesen, szépen kijavítani helyesírás és központozás tekintetében...

Az persze nem baj, ha nekiveselkedsz, és megcsinálod, amennyire tudod, de ha nem saját használatra lesz, akkor utána nézesd át olyannal is, aki ért hozzá, és az ő javításaiból fogsz majd igazán tanulni... :-)


A T/1-es általános alany azért nem olyan nagy különlegesség a magyaron belül, szoktak ilyet mondani, a T/1-es felszólító mód szintén elő szokott fordulni a "használati utasítás jellegű" szövegeknél, a recepteknél meg egyenesen ez a hagyomány, úgyhogy annyira azért ne csodálkozz rajta. :-) Ebben én nem érzek együttcsinálós bájcsevejt, szerintem te is megszokod majd. :-)

De ha akarod, írd át. De tudd, hogy az olvasók nagy részének éppen az lesz furcsa, idegen...

2021. márc. 18. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
100%
A többes szám azért van, hogy a kezdő szakács úgy érezze, hogy nincs egyedül a nehéz feladatban. :) Mint ha épp együtt csinálnák a recept írójával.
2021. márc. 19. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:

BringaManó, ha tudtam volna akkor nem kérdezem. De ez a Gyakorikérdések, bár ez elég ritka kérdés lehetett. Egyáltalán nem nagy fejsze, csak zavar, hogy nem tudom melyik a helyes. Kézírásnál ez fel se tűnik, de gépeléskor, tördeléskor igen. Egyébként nem tudom hogy miképpen oktatják manapság a számítógépes írást-fogalmazást, vagy hogyan javítja a magyartanár, nekünk még semmi ilyesmit nem okítottak. Rengeteg emberbe belevertem már, hogy a mondatvégi pont elé ne tegyen szóközt. Egyedül a mértékegységeket nem tudom mi a helyes. Értsd, számítógépes központozást, vagy minek nevezzem. Apróság amit szeretnék tisztázni, de egyelőre nem lettem okosabb.


Szerintem nagyon idióta ez a "csináljuk" magyar stílus.

2021. márc. 19. 03:49
 10/24 BringaManó ***** válasza:
hogyhogy nem lettél okosabb? :-o belinkeltem a konkrét szabálypontot (279/c), ha így sem megy, akkor tényleg engedd el......
2021. márc. 19. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!