Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Sok receptet gyűjtöttem...

Sok receptet gyűjtöttem össze, szeretném ezeket helyesen, szépen kijavítani helyesírás és központozás tekintetében. Hogyan kell helyesen írni ezeket?

Figyelt kérdés

Ha van egy mennyiség és a mértékegysége, akkor kell-e közéjük szóközt tenni? A műveleti jelek, egyenlőségjel két végén van-e szóköz?

Az is siralmas, hogy mennyire összevissza vannak a mértékegységek akár még egy recepten belül is írva. Hol kg-dkg-g, dl-ml-liter, csipet, csapott, csomag, darab, BÖGRE!!! Amin végleg kiakadtam az az volt amikor valaki evőkanálban adta meg a vaj mennyiségét...


Valaki ismer egy szakmai ajánlást erre? Az is érdekes, hogy mindig többes szám második személyben írják, (tegyünk bele) nem pedig egyes szám másodikban (tegyen bele).



2021. márc. 18. 21:25
1 2 3
 21/24 BringaManó ***** válasza:

sous vide:

Ha jól értem, azt mondod, hogy a szuvid(álás)nak ez a helyesírása, tehát így benne van, valamelyik akadémiai (vagy ahhoz közeli) szótárban. Melyikben?

-----

"csináljuk stílusban írva (igen, ez is így van...)"

persze, minél régebbi, annál ígyebb van :-)

mondtuk neked, hogy ez a hagyomány – nem hitted el?... :-)

-----

"Olvasás közben mindig javítani, korrektúrázni szoktam az ilyesmit":

mármint hogy olvasol, és közben mindent javítasz?... Regényeket is így olvasol?... (elég betegül hangzik... :-) ez még nálam is súlyosabb...)

És mindezt csak "saját célra", hogy kijavítva porosodjon tovább a vincsesztereden?... :-)

-----

"a bólé egyszerűen csak tálat jelent, bowle":


ó, ez így túl sommás, több félreértés van:

1) a magyar "bólé" szó nem 'edény'-t jelent, hanem mást.

2) ahonnan átvettük (német: Bowle), ott is ilyet jelent, nem tálat, ld.:

[link]

[link]

és egyéb szótárakban is

3) az eredete valóban közös az angol bowl-lal, de a németben ehhez hasonló 'edény' tudtommal nincs, bővebben pedig lásd itt:

[link]

2021. márc. 19. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 A kérdező kommentje:

Az a jpg-s gyűjtemény tényleg nem lenne rossz, de így ebben a formában alig több mint egy használhatatlan, nyomtathatatlan kirakatelem. Nagyon fontos lehetett sárga alapon, alaposan lerontott jpg-ként feltenni. A °C is rosszul van írva az általad felsoroltakon túl, ami azért eléggé alap, még ha kényelmetlen is a magyar szemnek. (A 279/b pont szerint is: °C)


Elavult is már, se a sous vide, se a szuvidálás nincs benne semmilyen formációban.

2021. márc. 20. 13:08
 23/24 BringaManó ***** válasza:

nálam nem tűnik sárgának a képek háttere, de mindegy is.

(majd egyszer csinálok egy be-OCR-ezett verziót...)


tényleg a ºC is rossz, meg biztos van még sok, én csak kikaptam pár példát, ami szembejött... :-)-:


persze, minden szótár elavult, már a megjelenés pillanatában, és ez az online szószedetekkel sincs másképp... :-) a szuvidálás-t majd te beleteszed az általad készítendő "új kiadásba" :-)

(ráadásul az alján lévő kiegészítés is elavult már, pl. a spray is lehet már spré és szpré is (2015 óta))

2021. márc. 20. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 A kérdező kommentje:
Van még sok.
2021. márc. 20. 17:45
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!