Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy a helyes?Feljött vagy...

Loki69 kérdése:

Hogy a helyes?Feljött vagy felvált a ragtapaszom?

Figyelt kérdés
2021. ápr. 27. 11:52
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Lejött, levált.
2021. ápr. 27. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
41%
A felvált az semmiképp sem. Pénzt lehet felváltani.
2021. ápr. 27. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 BringaManó ***** válasza:
81%

én sem hallottam még, de szemmel láthatóan használják, pl.:

"a nagyujjaimon felvált a köröm kicsit"

"Beszerezhetők kimondottan cipők elvált talpainak vízálló ragasztásaihoz való ragasztók; a felvált talprészek, szegélyek visszaragasztásához"

"Fél évig ezzel próbálkoztam, de mindig felvált a gél lakk a körmömről"

"Először is a felvált megvastagodott rész le kell vágni és alóla kipucolni a körömgombát, majd reggel este ecsetelni"

"a selymes leukoplasztnak felvált mindkét széle"

"Ezt folyamatosan megoldottuk, ami azt jelentette, hogy a felvált csempéket újra ragasztattuk, először a medence egyik felében, addig a másik felét működtettük"

stb.


a nyelvhasználók ügyesek, megoldják, ha kell nekik valami, nem fognak engedélyt kérni... :-D


(és ha csak pénz lehet felváltani, akkor a bringán se válthatok fel nagyobb áttételre?...)

2021. ápr. 27. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 BringaManó ***** válasza:
56%

"Hogy a helyes?":


ilyen nyelvhasználati kérdésekben nincs "helyes", mert nincs rá előírás.

1) megnézhetjük, hogy használják-e, és erre mondhatunk valamit (gyakori/ritka; ott gyakori, itt ritka; valakik használják, mások alig; stb.)

2) valamint lehet azt is boncolni, hogy egy adott helyzetbe, valamilyen szöveg stílusába passzol-e (de itt most ez nem merült fel).

2021. ápr. 27. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
lejött
2021. ápr. 27. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

BringaManó! Van előírás! Helyesírási szótárnak is nevezik. Jó, az "előírás" kicsit mást jelent, de azt a szabadosságot, amiket felsoroltál, semmiképpen nem jelentik. Azt a jelenséget - kissé nyersen - tudatlanságnak nevezik. Lehet még egy jelzője is, manapság erősen terjed. Erőszakos tudatlanság.

Az eredeti kérdést illetően is van támpont, a jelentés. A "fel", "le", "el" irányt jelent. A talp le(felé) válik. A "fel" is szóba tud jönni, például feljött a parketta (ha előzetesen pár vödör vizet szétlocsoltunk egy ilyen szobában). A ragtapasz jellemzően testen van, lényegesen kisebb, ezért ő leválni, elválni tud a nagyobb tömegtől (mert ahhoz képest teszi, amit tesz). Éppen ezért a körömgombás (jellemzően lábon) példa helyes.

2021. ápr. 28. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 BringaManó ***** válasza:
80%

#6.

"Van előírás! Helyesírási szótárnak is nevezik."


Az a HELYESÍRÁS szempontjából előírás. A kérdés az volt:

"Hogy a helyes?Feljött vagy felvált a ragtapaszom?"

Ha ezt helyesírási kérdésnek vesszük, akkor a válasz:

"Igen."

De józan ésszel belátható, hogy NEM helyesírási kérdés, mert nem arra kíváncsi, hogy az említett szavak írásmódja megfelel-e a szabályzatnak vagy a szótáraknak, hanem a kérdés szóhasználati, kb. erre kíváncsi (kérdező, kérlek, javíts ki, ha tévedek):

'Megfelelő szavak-e ezek az adott kontextusban (kb.: "lejött a ragtapasz"), vagyis így mondják-e magyarul? A kettő közül melyik szó megfelelő (vagy esetleg mindkettő, vagy egyik sem)?'


---


"Jó, az "előírás" kicsit mást jelent"


Nem kicsit.


---


"de azt a szabadosságot, amiket felsoroltál, semmiképpen nem jelentik. Azt a jelenséget - kissé nyersen - tudatlanságnak nevezik. Lehet még egy jelzője is, manapság erősen terjed. Erőszakos tudatlanság."


Megbélyegezheted bárminek, de attól még ez a nyelvünk. Az rendben van, ha neked ennyire nem tetszik, ez esetben bizonyára nem része a te nyelvváltozatodnak. Nem baj, akkor te ne mondd úgy. Senki sem kötelez rá.

A nyelv szabad, szabadon működik – ám ha a nyelv leírását "szabadosságnak" nevezed, akkor vagy a nyelv működését nem ismered eléggé, vagy a szabadosság szót...


---


"Az eredeti kérdést illetően is van támpont, a jelentés. A "fel", "le", "el" irányt jelent."


Igen, csakhogy sokszor nem "gravitációs alapon" használjuk ezeket az irányokat, hanem pl. egy tárgy felszínéhez mint "alapvonalhoz", kvázi "talajhoz" képest. Vegyük észre, hogy már a "felszín" is jópofa szó! Pont ugyanezért van benne a "fel": pl. "a talpunk felszíne" a testünk belülről kifelé való vizsgálata szempontjából van "felül", vagyis valójában kívül. Ahogy a bőrünk felső rétege is. Ugyanígy általában a cipőtalp felszíne sem felül van, hanem alul – mégsem "leszín". :-) No de elkalandoztam, bocs, térjünk vissza az irányt [is] jelentő igekötővel ellátott igékhez:

pl. ha valami felpúposodik, akkor az a gravitációtól független: pl. ha a láda alja púposodik fel(!), akkor a láda billegni fog.


Aztán a felülethez képest való le/fel jelentésen túl más dolgok is befigyelnek: pl. a le- jelentheti a rá- ellentétét is, ez megint egy másik viszonyítási helyzet:

"rákentem a festéket, de a tetejéről egy hét múlva lejött" (tehát nem fel-, vagy csak nagyon ritkán)


Apropó, ha már ott van az on/en/ön (meg "rá" meg "rajta"): ezeknél nincs is választás: valaminek a tetejére vagy a külsejére, felszínére utal, a gravitációtól függetlenül:

"ráragasztom a talpamra, tehát rajta van a talpamon..."


Szóval a helyzet egyrészt bonyolultabb annál, mint amit elővezettél, másrészt egyszerűbb is bizonyos szempontból... De

hát a nyelv már csak ilyen "szabados" – figyeld csak meg, érdekes! :-)


---


"A ragtapasz jellemzően testen van, lényegesen kisebb, ezért ő leválni, elválni tud a nagyobb tömegtől (mert ahhoz képest teszi, amit tesz). Éppen ezért a körömgombás (jellemzően lábon) példa helyes."


Nocsak... Pedig ott éppen egy "lényegesen kisebb" dolog válik el/le/fel egy "nagyobb tömegtől" – mégis azt mondod, hogy a "felvált" szó "helyes"?... :-o

2021. ápr. 29. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

6

Erőszakos tudatlanságnak én inkább azt nevezném, ha valaki megkérdőjelez egy kifejezést csak azért, mert az ő vidékén pont másként mondják.

A nyelvhelyességet nem lehet logikai úton meghatározni. Ha belegondolsz, milyen szavakat ismersz, használsz, és tartasz teljesen jónak, mindennapinak, akkor rengeteg olyan lesz köztük, ami teljesen logikátlan. Mondjuk, a pandamaci kihal. Ki, honnan? A valóságban az adott utolsó állatpéldányok ugyanott maradnak, a földön, csak mondjuk megeszik a dögevők a maradványaikat. De semmiféle kifelé irányuló dolog nem történik velük.

Meg kell érteni, hogy különböző földrajzi területeken ugyanarra a dologra más szót, kifejezést használnak. És ha ezt az ott élők egyformán használják, a gyerek az anyjától használt kifejezést pontosan, a szokásnak megfelelően foglalja mondatba, akkor nem lehet azt mondani, hogy az úgy helytelen lenne. Csak azt, hogy más területeken másként mondják.

A 'felvált' pedig sok vidéken ilyen hagyományos dolog. Mondjuk, itt az Észak-Alföldön.

2021. máj. 2. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!