Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Lehet a taekwandot tekvandóra...

Lehet a taekwandot tekvandóra magyarosítani?

Figyelt kérdés
2021. júl. 27. 16:11
1 2
 11/17 anonim válasza:
Hát én be írom úgy hogy tekvandó de nekem nem ad így ki semmit....
2021. júl. 28. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim válasza:
[link] na itt megnézheted hogy nem lehet úgy leírni ahogy te annyira akarod ,nem lehet magyarul írniert nem helyes...........
2021. júl. 28. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 chtt ***** válasza:

"Hát én be írom úgy hogy tekvandó de nekem nem ad így ki semmit...."

Az enyém rendes, ad rá találatot:

[link]

Amúgy, régen néztem már sportközvetítést, de akkoriban a "kwon" "o"-ja ellenére "tekvandó"-nak vagy "tékvandó"-nak mondták a szót a riporterek (függetlenül attól, hogy helyes vagy sem, egyébként: [ˌtaɪkwɑnˈdoʊ / ˌtaɪkwɒnˈdəʊ]), szóval ahogy az idők során a campingből kemping, a sandwichből szenvics, file-ból fájl, a software-ből szoftver (és hosszú a sor) lett, el tudom képzelni, hogy egyszer a "kiejtés" szerinti tek/tékvandó lesz a helyes.

2021. júl. 28. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 BringaManó ***** válasza:
100%

#13: "el tudom képzelni, hogy egyszer......":

???

mi nem érthető azon, hogy a taekwondo és a tekvandó már most egyaránt helyes a szabályzat szótára szerint? (ahogy az e-mail és az ímél, a spray és a spré meg a szpré, a storno és a sztornó, a chat és a cset, stb.)


"a "kwon" "o"-ja ellenére "tekvandó"-nak vagy "tékvandó"-nak mondták":


hogyhogy "ellenére"? gondolom, hogy valami [a]-szerű hang van benne eredetileg, amit az angolos írással o-ként kódoltak. (természetes, hogy nem kwan-t írtak, azt hiszen akkor sokan e-nek ejtették volna a mgh.-t...)

pl. a chat/cset helyesírású szót sem mondjuk csat-nak, csak azért, mert angolul chat-nak írják...)


----


#12: köszi a wiki-linket! kicsit csodálkozom, hogy hivatkozási alapnak szántad... ez alapján mondtad, hogy "nem helyes"?... szórakoztató az eszmecsere...

szemmel láthatóan hibás az oldal: idejétmúlt, túl régi adatokat tartalmaz. most ezzel mit csináljak, szívem szép szerelme? hova ásod még magad?...


ui.: megvan, hogy mit csináljak vele! kijavítom! :-D a taekwondót javítottam, remélem, nemsoká "átmegy", aztán talán a többit is megcsinálom majd (pl. cset, immunis, spré/szpré stb.)

úgyhogy ha szeretnél egy igazán ósdi szószedetet, akkor még idejében szkrínsatold!... ;-)


----


#9: "Nem használják sehol sem"


és az hogy jön ide, szívem szottya? ebben a topikban arról szoktunk beszélgetni, hogy hogyan helyes... a statisztika más tészta.

(komputert se sokat látsz, ímélt sem, dzadzíkit sem, ómegát sem...)


----


#11: "nekem nem ad így ki semmit"

nekem meg azt mondja, hogy van vagy 6450 találat...

[link]

2021. júl. 28. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 chtt ***** válasza:
100%

"nekem meg azt mondja, hogy van vagy 6450 találat..."

Hihi, azóta töröltek belőle, mert nekem most csak 5320 találatot mutat. XD - [link]


Szomorú vagyok, hogy így lecsesztél, hisz téged akartalak támogatni. Úgy tűnik, nagyon nem sikerült. Oké, átfogalmazom: igen, a helyesírási szabályzat szerint helyes, ettől függetlenül ugyanúgy nem használja a nagy többség, mint ahogy pl. a fengsujt sem sűrűn (még a szerkesztőm is visszaírta Feng Shuira, pedig neki igazán illett volna tudnia). A fájl, szoftver viszonylag gyorsan átment a mindennapos használatba, a tekvandó, fengsuj nem. Ez van.


hogyhogy "ellenére"?

Abban az időben, amiről beszélek, nem volt természetes az angol - ha ott egyszer "o" van... :) Amúgy olyan maradi és csökött vagyok, hogy számomra a "chat" nem chat, csat és cset, hanem csevegő. Akadnak ilyen visszamaradott alakok is, mint én, ha kevesen is. :)


Azért, ha nem haragszol, továbbra is felnézek rád, és figyelem a hozzászólásaidat, mert sokat tanulok belőlük.

2021. júl. 28. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 BringaManó ***** válasza:
100%

Ez nagyon kedves, és köszönöm a szép szavakat, nem baj, hogy túlzás, azért jó olvasni. ;-)

(De azért ugye belátod, hogy itt most jogos volt a leszúrás?... :-)

Persze a példák jók, amiket írtál, köszi! Arra sajnos valóban nem kaptál külön dicséretet... :-D Ezúton pótoltam. ;-)


Google: persze, ahány ember, ahány böngésző, ahány keresés, annyiféle találat, tudom, nyilván nem egzakt dolog, nekem most pl. 5340-et mond. (épp ezért írtam az előbb is bele, hogy "nekem" :-)


"ugyanúgy nem használja a nagy többség, mint ahogy pl. a fengsujt sem sűrűn"


hát akkor lehet, hogy az egy félresikerült magyarítás, ha ennyire szembemegy az általános használattal...


"még a szerkesztőm is visszaírta Feng Shuira, pedig neki igazán illett volna tudnia"


lehet, hogy tudta, csak neki úgy nem tetszett. nem baj, az élet legtöbb területén nem kötelező helyesen írni, pl. el tudom képzelni, hogy egy olyan szakkönyvben/szaklapban, amely ilyen témákról szól, úgy döntenek, hogy saját helyesírást alkalmaznak egyes szavakra, mert nem tetszik nekik (akár elvi, akár csak esztétikai szempontból) az akadémiai megoldás. ezzel nincs is semmi gond, fontosabb, hogy valamennyire következetes legyen, meg az olvasóknak ne legyen zavaró (lehet, hogy ebből a szempontból jobb az ő megoldása, mint a hivatalos), illeszkedjen a korábbi részek megfogalmazásához, ha sorozatról van szó, és még sok más szempont is lehet... az akadémiai helyesírás sokszor csak a "default", de ha van valami oka/célja annak, hogy szembe menjen vele az ember, akkor hajrá. :-)


remélem, hogy senki nem érti félre az itteni Helyesírás kategóriát, vagy a máshol lévő helyesírási tanácsadásokat: ezek arra valók, hogy az ember megtudja, hogy ha teljesen szabályosan, "tökéletesen helyesen" kellene írni valamit, azt hogyan kéne. Aztán, hogy az adott helyzetben ezt felülírja-e bármilyen szempont, azt neki kell eldöntenie. csak ismételni tudom: az élet legtöbb területén nem kötelező helyesen írni.

sokszor könnyebb megmondani, hogy hogyan lenne helyes valami, mint egy adott konkrét helyzetben eldönteni, hogy helyesen legyen-e írva (pl. egy marha hosszú "szókígyó" jellegű összetétel, vagy egy senki által nem használt "fengsuj" vagy "tekvandó", vagy pedig inkább valami más szemponthoz legyen igazítva.


---


"Abban az időben, amiről beszélek, nem volt természetes az angol - ha ott egyszer "o" van... :)"


hát nem tudom, ez az én fülemben mindig is "tékvándó" volt, nekem sosem volt a közepén "o", de lehet hogy ez csak az elkényeztetett belbudai agyamban van így, és az ország más részein csomóan tékvondónak mondják/mondták.......(??)


"Amúgy olyan maradi és csökött vagyok, hogy számomra a "chat" nem chat, csat és cset, hanem csevegő. Akadnak ilyen visszamaradott alakok is, mint én, ha kevesen is. :)"


csevegő?... :-o csevegőn megbeszéljük? nyiss egy csevegőablakot? majd mindjárt átküldöm csevegőn? menjünk másik csevegőszobába? csevegőzés közben nem tudok a filmre figyelni? a csevegőpartnereim jó arcok?... – hát ez tényleg elég perverz... :-) sebaj, tolerálom.

viszont ezzel a témával egy szempillantás alatt átugrottunk a helyesírásbó valami egészen másba (nevezhetjük nyelvművelésnek, nyelvhasználati tanácsadásnak... – de ez nem helyesírási kérdés, az biztos).

2021. júl. 28. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim válasza:

Lehet, mert sokan megteszik. Azt nem tudom, hogy a helyesírási szabályzat mikor fogja követni, és elfogadni az összes változatot, de elég szép számmal vannak rájuk találatok.

Példák:

Tekvandó és tekvondó (1 cikken belül mindkét változat előfordul)

[link]

[link]


Tékvandó

[link]

2021. aug. 17. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!