Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Milyen szófaju szavakra...

Milyen szófaju szavakra vonatkozhat a hagyomány elve? Példákkal lécci.

Figyelt kérdés
2010. aug. 28. 13:57
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
Tévedés, 14.14, ez bizony a kiejtés elve. Az, hogy nem mindenki ejti ezeket úgy, ahogy írva vannak, pl tetű, az egyéni változat, dialektus, de a szabály szerinti helyes ejtés a magánhangzó időtartamban az írást követi. De mi lenne, ha aki itt okoskodik, kinyitná a nyelvtankönyvét vagy a helyesírási szabályzatot?
2010. aug. 29. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Kedves 12:23-as, milyen dátumról beszélsz? Egyáltalán elolvastad, amit írtam, vagy csak dől belőled az, aminek nem kellene?


Pedro

2010. aug. 29. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
A dátumot nem te írtad, hanem a 20 óra 10-es. Az a mondat már nem rád vonatkozik. De hogy neked is indokoljak: a hagyomány elve a többi hárommal együtt a helyesírás alapelvei közé tartozik, a főnevek többes száma pedig nem helyesírási kérdés.
2010. aug. 29. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

"...főnevek többes száma pedig nem helyesírási kérdés"

Hanem micsoda? Főleg egy régies többesszám esetén???


Pedro

2010. aug. 29. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
Alaktani, szakszóval morfológiai. A többes számot ugyanis képezned kell akkor is, ha csak kiejted a szót, nem kell hozzá leírni, a helyesírás pedig ugye nyilvánvalóan csak írásban van.
2010. aug. 29. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

Értem, elfogadom. Viszont a "hagyomány elve" (ami a kérdés volt) akkor is vonatkozik rá szerintem.


De lehet, hogy a régies többes szám nem is hagyomány... Hogy is feltételezhettem ilyet?


Pedro

2010. aug. 29. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Ha így vesszük, akkor az egész nyelv hagyomány. A helyesírás alapelvei egy egzakt tudományos tétel:

a) kiejtés elve: ez vonatkozik szinte mindenre a magyarban, a magánhangzó időtartam feltétlenül idetrtozik.

b) Szóelemzés elve, ide tartoznak a hasonulások, összeolvadás pl adj

c) A hagyomány elve, amiről itt beszélünk, a régies családnevek és az ly, tehát főleg főnevekre és melléknevekre jellemző.

d) Egyszerűsítés elve: pl öccse, nem öcscse

Mindezek benne vannak a Magyar helyesírás szabályai című akadémiai kiadványban, interneten is megtalálható.

2010. aug. 30. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
Most jutott eszembe, hogy a kérdő, vonatkozó és mutató névmások is jellemzően ly-os szavak, az eredeti kérdésre visszatérve, tehát: melyik, milyen, amelyik, amilyen, ilyen, olyan.
2010. aug. 30. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Kedves 87%-os, köszönöm a PONTOS választ, ezt hiányoltam. Így már helyre tudom tenni a dolgot, és értem, hogy miért volt a tegnapi 12:23-as válaszod. Enélkül ugyanis (nem szakember számára) értelmezhetetlen.


Tisztelettel:

Pedro

2010. aug. 30. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim válasza:

Hagyomány elve:

Ezeket a szavakat akkor tudod leírni

helyesen , ha figyelsz a hagyományra

ha megtudanulod,régen hogyan írták őket.


A ly és a j régen két különböző hang

volt a magyar nyelvben.Vagyis a ly-os

szavakban a hogyomény érve érvényesül.



pl.

selymes

somplyog

harkály

seregély

bagoly

hely

stb...


A régies családnevek esetébben

úgy érvényesül a hagyomány elve,

hogy megőrizzük az eredeti írásmódot.


Pl. Eötvös

Kiss

Bátorhy

Tóth

Lotz Károly

Ady Endre

Széchenyi István

2015. ápr. 8. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!