Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért beszélnek így a fiatalok?

Miért beszélnek így a fiatalok?

Figyelt kérdés

Vidékiként bekerültem egy budapesti kollégiumi közegbe, ahol szörnyű "nyelvjárást" használnak a társaim. Példának okáért: "Az van, hogy ez így tök fontos lenne, meg így vannak ilyen dolgok, amik így tök jók, de hogy így mégis más." "Nagyon megvitt az egyetem a héten."

MIVAAAN? :D Bocsi, én is fiatal vagyok, 22 éves, de mi történik a magyar nyelvvel? Én értem, hogy az angol dialektusból ered minden, de könyörgöm... Hányinger ezt hallgatni. A gyerekeiket erre fogják tanítani? 20 év és a magyar szavak bizonyos része 1. passzívvá válik, senki nem használja őket, 2. átmegy angolba.

Öröm lenne, ha tudnánk erről gondolkodni. Más is észrevette rajtam kívül?



2021. okt. 10. 01:16
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 1/83 anonim ***** válasza:
68%
Ezt a sírást minden generáció lejátszotta, semmi nem történik a magyar nyelvvel ami ne történt volna 200 évvel ezelőtt is. A hiba a te készülékedben van, engedd el. ;)
2021. okt. 10. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/83 anonim ***** válasza:
73%
Ha már szókincs, le tudnád írni a dialektus szó jelentését?
2021. okt. 10. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/83 anonim ***** válasza:
56%
Értjük az alap problémát, de túl van ez lihegve kérem. A nagyvárosi fiatalok már az 1700-as években sem úgy beszéltek, mint a vidékiek, sőt akkor még nagyobb volt a kontraszt. Minden nyelv folyamatosan változik, bizonyos szavakat felvesz, másokat elhagy. Egy hétköznapi ember sem teljesen az irodalmi nyelvet beszéli, és a magyarban ilyen szempontból még nincsenek is nagy különbségek. Elmondom teneked, hogy az irodalmi olasz, és a köznyelvi olasz pl két teljesen külön nyelv. Ha nem akarják, hogy megértsd őket, akkor átváltanak a hétköznapira, és egy mukkot sem fogsz érteni, még középfokú nyelvvizsgával se. Te simán megértetted a városi srácok szövegét, max nem vagy hozzászokva. De az internet világában nem is lehet elvárni, hogy "Adjon isten!"-el köszönjenek, vagy a vajköpülés fortélyairól diskuráljanak. Ezzel nem lenézni, vagy megbántani akarok senkit, csak rávilágítottam a helyzetre. Ha segít, akkor elmondom, hogy nekik meg a te vidéki tájszólásod, és szókincsed hangzik rémesnek.
2021. okt. 10. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/83 anonim ***** válasza:
100%
Igen, az így szót használják minden második szókent, én is észrevettem, a falra lehet tőle mászni. 😂 De még mindig jobb egy fokkal, mint a bmeg. Amúgy meg majd elhagyjak, csak nem fognak felnőtt korukban is így beszélni.
2021. okt. 10. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/83 anonim ***** válasza:
64%

"Ejjh, ezek a mai fiatalok... Hova fajul a világ?"

idézet bármelyik korból az utolsó 500 évből

2021. okt. 10. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/83 anonim ***** válasza:
53%
Valóban “nincs itt semmi látnivaló, tessék továbbhaladni!”, a nyelvek nem csunyulnak, vagy szépülnek, hanem folyamatosan változnak. De ettől nem kell félteni a nyelveket még ha minden korban sokan ezt is teszik. Tradicionálisan azért az idősebbek szokták édes anyanyelvünk közelítő “végromlását” vizionálni, nem a fiatalok, de most erre is látunk egy példát.
2021. okt. 10. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/83 anonim ***** válasza:
57%

Így nem. Meg jól sem. Ez nem trehányság, ez nem a nyelv nem ismerete, ez közönségesen igénytelenség. És tévedés azt hinni, hogy szelektív. Hogy csak a nyelvben, beszédben ilyen. Nem, az igénytelenség belülről jön. Nem lehetséges egyes dolgokban igényesnek lenni, másban meg igénytelennek. A kérdező valójában nem is csak a nyelvjáráson akadt fenn. Ő otthon megszokott egy módszertant, egy elvárást önmagától, és elsősorban az a tudatalatti félelem zavarja, hogy mi lesz, ha ő is megszokja ezt az igénytelenséget. Van egy jó hírem. Akit másképp neveltek, nem fog váltani. Ez egyben a rossz hír is. Az igénytelen se.

És #3, nincs túllihegve, amiről te beszélsz az más. Van a kifejezésképtelenség, a nyökörgés, a dadogás, ami igen erős odafigyeléssel érthető meg. És van a szleng, ami egy "másik nyelv". A kérdésben idézett mondat egy zavaros szöveg, világosan érthető szavakból áll, csak szokatlan a gyakori ismétlés, a zavaros szórend, ami gondolati zavarra utal, jól megtárgyalja ezt az orvostudomány. Ehhez képest a szleng egy másik nyelv. Ott ugyanarra a fogalomra másik szó van, néha olyan, amit egy teljesen más fogalomra használunk, de van áthallás, ezt használja ki a a szó "alkotója". A szleng nem igénytelenség, annak célja éppen a nem értés elérése. És szórakoztató is, meg az agy kifejezett edzésére is szolgál, hiszen folyamatosan változtatják. Persze hogy egy olasz szlenget nem ért egy olasz nyelvvizsgával rendelkező magyar. Megsúgom: egy magyar szlenget se ért egy intelligens magyar anyanyelvű. Legalábbis elveszti a fonalat. A nyelvjárásokkal pedig végképp ne keverjük az igénytelenséget. Használjuk a megfelelő fogalmakra a megfelelő szót! Ez fontos, ha meg akarunk beszélni valamit. Különben hatalmas félreértéske lesznek. Márpedig a nyelv mégiscsak a kommmunikáció céljából született.

2021. okt. 10. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/83 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. Tulajdonképpen nem lényeges, hogy vidéki vagyok-e vagy sem. Most ezt a példát tudtam felhozni, mert ezt tapasztaltam. A dialektus szót nyelvjárásként értettem.

Tájszólásról nem beszélnék, mert én is városi vagyok, nem egy zsákfaluból jöttem. Mindig igényes voltam a nyelvre, sokat olvastam kiskoromtól fogva, és szeretném, ha már annyira kiáll mindenért (klímaválság, állatokon való tesztelés, nem etikus forrásból származó ruhák stb.) a generációm, akkor tudjon is rendesen beszélni, hogy valami hitelesség is legyen bennünk...

2021. okt. 10. 12:45
 9/83 anonim ***** válasza:
22%
boooomer
2021. okt. 10. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/83 A kérdező kommentje:
Lehet... :)
2021. okt. 10. 13:14
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!