Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Lavórt vagy Lavrot? Melyik a...

Lavórt vagy Lavrot? Melyik a helyes?

Figyelt kérdés

2021. nov. 1. 12:41
1 2
 1/11 A nagy Levin ***** válasza:
60%
Lavór az alapszó, tárgyas ragozása a lavórt.
2021. nov. 1. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
47%
#1 bokor az alapszó, tárgyas ragozása a bokrot.
2021. nov. 1. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A nagy Levin ***** válasza:
55%
#2 de most nem a bokorról, hanem a lavórról van szó.
2021. nov. 1. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
54%
#3 rendben, de van jó pár olyan szavunk, ami a lavrot alakra enged következtetni (pl vödör, ökör, árok, majom, szobor, méreg, szatyor, terem, tükör).
2021. nov. 1. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
48%
2-es/4-es: kivételek vannak, de a többit szabályosan kell tagozni, föleg a nem magyar eredetü szavak esetében.
2021. nov. 1. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Több békési, magyar anyanyelvű ismerősömtől hallottam azt, hogy motrot. A szlovák anyanyelvűeken nem csodálkoztam, de rajtuk igen. A "lavrotra" nem állna rá a szám, de tájszólásként nem példátlan.
2021. nov. 1. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Békésben sok szlovák él. Békéscsabán még szlovák nyelvű gimi is van
2021. nov. 1. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

A kivételes szavak ragozása is ugyanúgy működik alapesetben; bokorot, vödöröt, majomot, stb.. Azonban ezeknél a szavaknál úgy egyszerűsödött a nyelv, hogy a középső magánhangzó kiesett, és azt az alakot használjuk.


Ennek fényében kellene eldönteni, hogy lavórt vagy lavórot lenne-e a helyes ragozás. Mivel a második szótagban a magánhangzó hosszú, ezért nem indokolja semmi, hogy a tárgyrag mögé kötőhangzót tegyünk, így a „lavórt” alak lesz a helyes(ebb).


A bokor és a motor esetén érdekes a dolog, ugyanis, a „bokort” alak is helyes és használatban is van, a motor esetén a „motort” alak azért jó, mert annak ellenére, hogy a szóban mindkét „o” rövid, a másodikat mégis hosszúnak ejtjük, és itt sem indokolt a kötőhangzó beszúrása a „motorot” alakhoz, amiből aztán az egyszerűsödés útján kapnánk a „motrot” alakot.

2021. nov. 1. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, merre ejtik úgy, de én még sosem hallottam a motor szó második o-ját hosszan ejteni.
2021. nov. 2. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

És leírva sem láttad úgy? Motór?

Másik ilyen szavunk az árboc, azt már csak láttad leírva ó-val. Ráadásul annak a ragozása árbocot, pedig a rövid o miatt az árboct lenne a logikus alak.

2021. nov. 4. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!