Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Korábban, hamarabb vagy előbb?

Korábban, hamarabb vagy előbb?

Figyelt kérdés

Ha például egyik barátommal találkoznék, és ő azt mondja, hogy hétfő este ér rá, de nekem hétfő délután lenne jó, akkor melyik szó jó ide? Korábban, hamarabb vagy előbb?


ami nem félreérthető


És ha hétfő helyett vasárnap (tehát nem ugyanazon a napon belül mozgatjuk az időpontot), akkor melyik jó?


2022. máj. 25. 15:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Mindegyik kifejezés egyformán megfelelő. A legfontosabb, hogy utána érthetően közöld az elfogadható időintervallumot!


(Tipikusan a nárcista nők szokása idegesíteni a férfiakat a félreérthető megfogalmazásokkal úgy, hogy igyekeznek pontosan megfogalmazni a félinformációt - utána a másikat megvádolni értetlenkedéssel.)

2022. máj. 25. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Árnyalatnyi a különbség, élőszóban általában felcserélhetők. De ha személyes véleményt kérsz, én a korábban szót használnám.
2022. máj. 25. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Mint már írták neked... Talán az elsőt arra használnám inkább, hogy "neked" mi a jó. A másik kettőt meg úgy, hogy az "eseményre" értve.


Én is a "korábban"-ra szavazok. A "hamarabb" szerintem inkább arra használt szó, amikor valaki már jön és egy kicsit sikerül gyorsabban odaérnie - vagyis hamarabb ér oda. De ha úgy fogalmazol mindegyik megfelelő lehet.

2022. máj. 25. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

#3: +1

Az árnyalatnyi különbség, szövegkörnyezettől függően kb:

- korábban: adott időpontnál korábbi időpontban, általánosan,

- hamarabb: valamilyen előre tervezett vagy számolt időpont előtt,

- előbb: ez is általánosan használható a fentiek helyett, de egyszerű sorrendet is meghatározhat.


Érdekes, hogy az ellenkezőjére csak a később és az után/utána szavak vannak. (Asszem.)

2022. máj. 25. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 BringaManó ***** válasza:
100%

"akkor melyik szó jó ide"


Hova?... Írtál egy mondatot, csak elkerülte a figyelmem?

2022. máj. 25. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Hétfő este helyett a hétfő délután - korábban van, előbb vagy hamarabb? :)
2022. máj. 25. 23:20
 7/12 A kérdező kommentje:
Illetve ha hétfő helyett vasárnapról van szó.
2022. máj. 25. 23:21
 8/12 anonim ***** válasza:
13%
Esetedben egyik szó se jó oda. Inkább hallgass, ha nem vagy képes 16+ évesen egy másik emberrel tisztességgel közölni a mondanivalódat!
2022. máj. 25. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 BringaManó ***** válasza:
80%

na jó, akkor hagyjuk.


(most pl. már nem is időhatározókat írtál, mint az elején:

#0: "azt mondja, hogy hétfő este ér rá, de nekem hétfő délután lenne jó"

#6: "_a_ hétfő délután" viszont már az alany...

tényleg jobb lenne mondatokról beszélgetni, mert így homályos általánosságban persze mindhárom jó – de ezt te is tudod, hiszen magyar az anyanyelved, nem?...)

2022. máj. 26. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 TappancsMancs ***** válasza:
100%

- Korábban is jöhetnél, mert estére programom van.

- Hamarabb nem tudnál jönni? Mondjuk délután, mert estére már jönnek rokonok vidékről és egy hete meg lett beszélve.

- Nekem nem jó az este, mert a kedvenc brazil szappanyos operám kezdődik. Tudnál esetleg előbb jönni, még délelőtt?


stb

2022. máj. 26. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!