Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hűtőpaszta vagy hűtő paszta?

Hűtőpaszta vagy hűtő paszta?

Figyelt kérdés

Hűtő pasztázás vagy hűtőpasztázás?

Hűtőpaszta alatt a számítógép-processzorokra kenendő hővezető anyagra gondolok, aminek semmi köze a hűtőszekrényhez, továbbá nem is hűt semmit, csak hőt vezet a processzorból a hűtőbordába.

Az interneten mindenki egybeírja. Én csak arra lennék kíváncsi, milyen szabályok vonatkoznak rá pontosan.


Még egy kérdés:

Hűtőborda vagy hűtő borda? (A neten szintén mindenki egybeírja)


A válaszokat előre is köszönöm :)



2023. jún. 22. 12:24
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:

A hűtőborda tényleg hűt, és nincs a két szó között semmiféle jelöletlen birtokos jelző vagy tárgyrag, vagy nem tudom mik vannak még.

A 'hűtő' itt melléknév szerepet tölt be, jól gondolom?

2023. jún. 22. 12:27
 2/15 A kérdező kommentje:
Jelentésváltozás lép fel? Állandósult szókapcsolatról van szó esetleg?
2023. jún. 22. 12:30
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

hűtőpaszta és hűtőborda

mivel nem arról van szó, hogy a paszta és borda éppen hűtést végez, hanem hogy hűtésre szolgálnak.

2023. jún. 22. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 2*Sü ***** válasza:
100%

[link]


Itt jelentés szempontjából a jelző egybeforr a főnévvel. Nem arról van szó, hogy van egy pasztám, illetve egy bordám, ami most éppen történetesen hűt, de amúgy másra is jó, hanem a jelző itt az adott dolog rendeltetésére utal. A hűtőborda és a hűtőpaszta akkor is „hűtő”, ha jelenleg éppen nem hűt, illetve nem vesz részt semminek a hűtésében. (Ráadásul sem a borda, sem a paszta nem hűt igazából, csak részt vesz a hűtés folyamatában. Tegyél be egy 80 ˚C-os szobába egy 80 ˚C-on üzemelő processzort, és láthatod, hogy sem a paszta, sem a borda nem fogja csökkenteni a processzor hőmérsékletét.)

2023. jún. 22. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

ahogy pl. varró nő = egy nő, aki éppen varr

varrónő = egy nő, aki nem biztos, hogy éppen varr, viszont a varrás a foglalkozása

2023. jún. 22. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 BringaManó ***** válasza:
59%

a válaszokkal egyetértek, egybeírandó, mert az a rendeltetése, hogy hűtsön.

persze kontextustól is függ, lehet külön is, pl.:

"A szélzaj csökkenthető körültekintő tervezéssel is, ez legtöbb esetben a processzort hűtő borda és a ventilátor egymáshoz hangolt kialakítását jelenti [...]"


---


eltérve a kérdéstől:

"sem a borda, sem a paszta nem hűt igazából"


á, ez "túllogikázás"... szerintem ezek is hűtenek olyankor, amikor éppen részt vesznek a hűtés folyamatában. ahogy én is hűtöm, ha fújom vagy ráöntök egy pohár vizet. :-)

2023. jún. 22. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 BringaManó ***** válasza:
47%

"Jelentésváltozás lép fel? Állandósult szókapcsolatról van szó esetleg?"


Egyik sem, hanem nem egy aktuális cselekvést/történést fejez ki:

AkH.118:

[link]

"az igenévi jelzős alakulat tagjai jelentés tekintetében összeforrtak (vagy az igenév nem folyamatot fejez ki)"


a régi megfogalmazás szerintem érthetőbb volt (ezért idéztem ebből fentebb én is a "rendeltetést"):

[link]

"Ha viszont az igenévi jelzős kapcsolatok tagjai jelentés tekintetében összeforrtak (az igenév nem folyamatot, hanem valamire való képességet, rendeltetést fejez ki; illetőleg a jelzett szó az igenévben kifejezett cselekvésnek valamilyen határozója), a két egyszerű szót egybeírjuk"

2023. jún. 22. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. Most már ezt a szabályt is ismerem :)
2023. jún. 23. 10:40
 9/15 BringaManó ***** válasza:
32%

ja, és ha már a szabályról van szó, akkor vigyázz, mert azzal folytatódik, hogy mikor kell az ugyanilyeneket mégis különírni.... :-)

"De különírjuk őket, ha a kapcsolatnak valamelyik vagy mindkét tagja összetett szó, például: szélező körfűrész; növényvédő szer, rakétaindító állvány; földrengésjelző műszer, időjárás-előrejelző rendszer; ellenőrző leltár, előadó körút, összekötő híd. – Kivételek: mérőműszer, vendéglátóipar stb."


tehát pl. ha van olyan, hogy "házhűtő ventilátor" (aminek szintén ez a rendeltetése), azt már nem írjuk egybe....

2023. jún. 23. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Van valami oka annak, miért kivétel a mérőműszer és a vendéglátóipar?

Van egy „stb” is utána, tehát több kivétel is létezik ezeken kívül. Honnan tudhatja az ember mik a kivételnek, ha stb-vel jelölik?

2023. jún. 23. 18:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!