Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hűtőpaszta vagy hűtő paszta?

Hűtőpaszta vagy hűtő paszta?

Figyelt kérdés

Hűtő pasztázás vagy hűtőpasztázás?

Hűtőpaszta alatt a számítógép-processzorokra kenendő hővezető anyagra gondolok, aminek semmi köze a hűtőszekrényhez, továbbá nem is hűt semmit, csak hőt vezet a processzorból a hűtőbordába.

Az interneten mindenki egybeírja. Én csak arra lennék kíváncsi, milyen szabályok vonatkoznak rá pontosan.


Még egy kérdés:

Hűtőborda vagy hűtő borda? (A neten szintén mindenki egybeírja)


A válaszokat előre is köszönöm :)



2023. jún. 22. 12:24
1 2
 11/15 BringaManó ***** válasza:
0%

Jó kérdés! :-)

Beletenyereltél a helyesírás egyik "neuralgikus pontjába"...


Nos, ahogy a 118. pont végén utalnak is rá, a 136-os pont is erről szól:

[link]

"A kialakult szokást megtartva néhány olyan (rendszerint jelentésváltozást is mutató) -ó, -ő képzős előtagú kapcsolatot is egybeírunk, amelynek valamelyik tagja maga is összetett szó (különösen akkor, ha az összetett utótag mindössze két szótagos), például: bevásárlóközpont, forgószínpad, javítóműhely, mérőműszer, mozgókórház, vendéglátóipar."


Itt tehát vannak további szavak, de ezek is csak "például"...

A teljes lista a szabályzatban nincs összegyűjtve, de a hozzá tartozó szótárban benne vannak a szavak, "csak" össze kell szedni...

A szótár részből kigyűjtöttem azokat a szavakat, amelyek mellett a 136.-ra hivatkoznak – a listát lásd alul –, és azt láthatjuk, hogy a fő gyűjtőszempont(!! ;-) valóban az, hogy "az összetett utótag mindössze két szótagos", méghozzá olyan, gyakran használt összetétel, amely már így, együtt is lexikalizálódott (pl. képernyő, naptár, hangszer, tanfolyam, szemüveg), sőt, némelyiknek az átlagos nyelvérzék már-már nem is érzi az összetétel voltát (pl. műhely, központ, rendszer, alagút).

A lista másik része pedig olyan, hogy a többszótagos igekötővel ellátott igéket tekinti egyszerű szónak (előhívótank, szappanutántöltő, túlélőtúra),

plusz van egy ezekből kilógó példa: a vendéglátóipar.


Persze nem baj, ha kilóg, hiszen nem írták, hogy ezek konkrét, élesen körvonalazott szabályok, csupán "rendszerint..." meg "különösen akkor, ha..."

Szóval a szabály lényege inkább az, hogy a hagyomány alapján írjuk így (vagyis már megszoktuk így, ne bolygassuk... vagy ahogy a szabályzat fogalmaz: "A kialakult szokást megtartva..."), és az csak kis plusz infó, hogy kábé mik tartoznak ebbe bele.


(Ja, és "kilóg" még a szappanutántöltő is, hiszen ott nem az előtag -ó, -ő képzős, hanem az utótag... sebaj.)


Ha azt hitted, hogy lezártuk ezt az egyszerű kérdést, mert ha "hagyomány" és "kivétel", akkor nincs már min gondolkozni, akkor tévedsz, most jön a neheze...

Ugyanis fölmerül a következő kérdés: mit is jelent ez a "kialakult szokást megtartva"? Vajon a konkrét szavakra vonatkozik ("kivételek" esetében ezt várnánk...), vagy inkább az említett utótagokra (rendszer, központ stb.), bármilyen ó/ő-s előtag mellett?...


Más szóval: ezek a szabályszerűségek – amelyeket a kivétellistában megfigyelhetünk – mennyire általánosíthatók? Vajon ha a lenti listában van kilenc szó, ami -rendszer-re végződik, akkor kiterjeszthetem az egybeírást az összes "<-ó/ő végű egyszerű szó> + rendszer"-re, ha az nem folyamatot jelöl?...

Ha az öntözőrendszer egybeírandó, akkor a locsolórendszer is?...

ha hűtőrendszer, akkor fűtőrendszer?

ha beléptetőrendszer, akkor kiléptetőrendszer?...

és ha bevásárlóközpont és elosztóközpont és feldolgozóközpont és irányítóközpont, akkor csomagolóközpont és postázóközpont és értesítőközpont?

ha látóközpont, akkor hallóközpont és érzőközpont?

ha kutatóközpont, akkor fejlesztőközpont?

ha javítóműhely, akkor felújítóműhely?

ha hegesztőszemüveg, akkor nagyítószemüveg?

(stb., hosszan folytathatnám)


Szerintem igen, én ezeket a "hagyományos" megoldásokat analógiásan kiterjeszteném a hasonlókra, vagyis azt tekintem hagyománynak, hogy ezt a néhány két szótagú összetételt itt(!!) nem tekintjük összetételnek.

De vigyázz! Más szabályok alkalmazásakor összetételnek vesszük, pl. szótagszámláláskor: koordináta-rendszer, könyvtár-üzemeltetés....

Vagy az anyagnévi mozgószabály esetében: fa színpad...


----


Aztán vannak másfajta, "hagyományosan" egybeírt kivételek is, átevezhetnénk a 134.-re, melynek a szabályzatbeli példái: "dércsípte, légiposta, bérbeadás stb." (a szótárbelieket majd kikeresi más :-),

vagy a 139.-re: "Kivétel: akasztófáravaló, fizetővendéglátás, pénzügyminisztérium, valószínűségszámítás stb."


És ha már a 134.-et említettem, akkor abban találjuk ezt a mondatot:

"A szabálypontok nem tartalmazzák az összes kivételes helyesírású szót és szókapcsolatot, ezért szükséges a helyesírási szótár használata is."

Ez tkp. ugyanazt mondja, amivel én is kezdtem jelen válaszomat: nincsenek megadva teljes listák, ezek csak példálózó felsorolások, a többit a szótárban tessék keresgélni...


Pedig néha hasznos volna, ha legalább azokról lenne egy lista, amelyeket az Akadémia már szótárba foglalt, mint hagyományos kivételeket... (– és ez talán nem is lenne nagy elvárás ebben a digitális korban... namindegy)


Itt az AkH.-ból kihámozott lista (már legalábbis ami a 136.-os hivatkozású kivételeket illeti):


állónaptár

beléptetőrendszer

bevásárlóközpont

elosztóközpont

előhívótank

érintőképernyő

feldolgozóközpont

forgószínpad

hegesztőszemüveg

hűtőrendszer

irányítóközpont

javítóműhely

jelzőrendszer

kutatóközpont

látóközpont

légzőrendszer

levelezőrendszer

mérőrendszer

mozgókórház

mozgókönyvtár

oktatóközpont

oltóközpont

olvasószemüveg

osztószámnév

öntőműhely

öntözőrendszer

szabályozórendszer

szaglóközpont

szappanutántöltő

szellőzőalagút

tárolórendszer

túlélőtúra

ütőhangszer

varrótanfolyam

védőszemüveg

vendéglátóipar


(valamint az "anyatej-kiegészítő tápszer" mellé is azt írták, hogy "118., 136.", de ott nem értem, mire utal a 136...)


Ez persze még csak az AkH. szótárában lévő kivételek halmaza, de lehetnek még ilyenek máshol is, pl. az MHSz.-ben.

Aki gondolja, nyálazza végig azt is – de abban sajnos nincs olyan segítség, hogy mellé lenne írva, hogy "136."...


-----


Itt is olvashatsz még erről a témáról némi nyelvészi morgást, ha érdekel:

[link]

2023. jún. 24. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a részletes, mindenre kiterjedő választ :)


fa színpad? Az nem egyben van, mint a faszék vagy a faszállító, vagy éppen a rézkilincs? A többtagú anyagjelző összetételeket külün írjuk, pl bármilyen műanyagból készült tárgyat is?

Miért nem jó ide is a klasszikus hatszótagos szabály?

2023. jún. 26. 10:21
 13/15 A kérdező kommentje:
Ja igen, a faszállító az nem az anyagot jelzi. Figyelmetlen voltam kicsit.
2023. jún. 26. 10:23
 14/15 A kérdező kommentje:

Megvan :D

Egy Ctrl+F billentyűkombináció csodákra képes az AkH oldalon.


[link]

2023. jún. 26. 10:29
 15/15 BringaManó ***** válasza:
0%

Lehet akár fából is az a szállító :-)

[link]

2023. jún. 26. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!