Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Milyért írjuk a mulandót...

Milyért írjuk a mulandót rövid ú-val, ha a múlhatatlant hosszúval írjuk?

Figyelt kérdés
Sehol nem látom benne a logikát. Gondolom, kell, hogy legyen valamilyen nyelvtudományi alapja.

#mulandó #múlhatatlan
2023. jún. 23. 19:38
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
92%

"Sehol nem látom benne a logikát."

A nyelv sokkal inkább épül megszokásra és hagyományra, mint logikára.

2023. jún. 23. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

A nyelvtanban igenis van logika általában.


A szótő "múlik" a rag "-andó". Az andó milyen kontextusban képes még levenni az ékezetet a szótőről?

A lövendő az egyetlen ilyen, ami most egy viszonylag hosszú gondolkodási folyamat eredményeképpen eszembe jutott, de az a V miatt eléggé speciális esetnek tűnik.

lő - LÖVÉS - lőhetetlen

múlik - MÚLÁS - múlhatatlan


A fúj, főz, mászik, úszik igéknél megmarad a hosszú magánhangzó, én úgy hiszem.

Az igék nagy többségét nem módosítja. Nem tudom, ki hogy van vele, de én hosszú ú-val

szoktam ejteni, szóval nem látom indokoltnak a rövidülést.

2023. jún. 23. 20:17
 3/19 A kérdező kommentje:

Ha már itt tartunk hogyan alakulhatott ki ez a V betűs ragozási forma néhány rendhagyó igénél és főnévnél?

ló, lovat, lovak; szó, szót, szavak; tó, tót, tavak; havat, stb

2023. jún. 23. 20:20
 4/19 A kérdező kommentje:

lövés, növés, növény, evés, ivás...

Azt tudom, hogy az iszik, eszik, alszik stb igékben az 'sz' eredetileg a jelen idő jele volt, ezért is van, hogy más igeidőkben, más módokban nincs jelen ez a betű egyáltalán.

alvás, aludt, aludni, enni...

2023. jún. 23. 20:25
 5/19 anonim ***** válasza:
66%
Tiszta logikus nyelvért keresd az eszperantót.
2023. jún. 23. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
3.-ra: Itt olvashatsz egy egész szakdolgozatot róla. Kettős tövű szavaknak hívják őket. A 3. fejezet szól róluk. Abból megtudhatod, hogy "milyért". [link]
2023. jún. 23. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

#6 köszi, hogy felhívtad a figyelmem a hibára. Esküszöm, nem vagyok ostoba, csak egy picikét figyelmetlen és tapasztalatlan.

Van, hogy nem figyelek, és fájdalmasan egyértelmű helyesírási alakokat írok le rosszul.

Olyan ez, mint egy kezdetleges autopilot egy olcsó repülőgépen. Megfelelő tudatos felügyelet nélkül simán véthet egy-két súlyos hibát...

2023. jún. 23. 22:57
 8/19 anonim ***** válasza:

A helyesírásnak nem sok köze van a nyelvtudományhoz. Az egy szabálygyűjtemény

Mivel a helyesírási szabályzat erre nem tét ki külön, feltételezhető, hogy az írásmód ahhoz illeszkedik, ahogyan a lejegyzéskor ejtették. Mert pl. az "írandó" hosszú "í"-vel írandó, ellenben inkább röviddel ejtendő.

2023. jún. 23. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
Nagy valószínűséggel a „milyen”-nel kevertem össze
2023. jún. 23. 23:01
 10/19 A kérdező kommentje:
Lehet arrafelé rövid í-vel ejtendő, de számomra így nagyon idegennek hangzik...
2023. jún. 23. 23:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!