Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha nagyon szigorúak vagyunk,...

Ha nagyon szigorúak vagyunk, akkor az alábbi módon kéne írni a lentebb írt szavakat?

Figyelt kérdés

Amikor a " sem " helyett " se " van használva, akkor az nyelvtanilag, akkor szép, ha " se' "-nek van írva.

Valamint az alábbi szavakat is így kéne használni?

Akik helyett 'kik

Ami helyett 'mi

Amikor helyett 'mikor

Ahonnan helyett 'honnan

Kifejezetten azokra a helyzetekre gondolok, 'mikor a rövidebb változat ugyanazzal a jelentéssel bír, mint a hosszabb, szebb változata a szónak.



2023. aug. 5. 17:01
 1/8 anonim ***** válasza:
55%
Az általad felsorolt példák még vélelten sem jelentik ugyanazt.
2023. aug. 5. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Jelenthetik ugyanazt. Azt nem tudom, hogy a magyar nyelvtan elfogadja őket azonos értékrendű szónak. A "se" és a "sem" használata vitatott, ezért kérdem, hogy a többi is vitatott-e, vagy pedig mindegy, hogy melyiket használja valaki.

Példamondat:

"Mindenki jöjjön, aki jönni szeretne" vagy "Mindenki jöjjön, ki jönni szeretne". Ebben az esetben a "ki"-nél kell a hiányjel?

2023. aug. 5. 17:24
 3/8 anonim ***** válasza:
68%
Hiányjel mindig ott kell, ahol egy szóból úgy hagysz le darabot, hogy nem lenne értelmes.
2023. aug. 5. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
85%
Nem, az aki-ki csak változatai a szónak. Teljesen más kategória, mint a se-sem.
2023. aug. 5. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már világos.
2023. aug. 5. 18:22
 6/8 BringaManó ***** válasza:
87%

„Amikor a "sem" helyett "se" van használva, akkor az nyelvtanilag akkor szép, ha "se'"-nek van írva.”


Ez miféle kijelentés? Honnan jön? MIII EEEZ?? Egyáltalán, mi az, hogy "nyelvtanilag szép"?


(Tényleg fűzzél, kérlek, valami magyarázatot ehhez a kiindulóponthoz, mert már ott ledobtam az ékszíjat, pedig annyi sületlenség következett még utána is, a válaszokban is......)

2023. aug. 5. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 BringaManó ***** válasza:
79%

...Azét megpróbálok magamhoz térni, ha már erre járok:


"Valamint az alábbi szavakat is így kéne használni?"


Nem kell.


"Jelenthetik ugyanazt."


Ezzel spec egyetértek.


"Azt nem tudom, hogy a magyar nyelvtan elfogadja őket azonos értékrendű szónak."


"Azonos értékrendű szó"? Azmiaz?


"A "se" és a "sem" használata vitatott"


Ki vitatja? Mi a vita tárgya?

(Erről legalább már sejtésem van, de kíváncsi vagyok, hogy honnan indulunk, azért kérdezem.)


"ezért kérdem, hogy a többi is vitatott-e"


Ezt tökre nem kérdezted, az aposztróf használatáról kérdeztél.


"vagy pedig mindegy, hogy melyiket használja valaki."


Hogy mindegy-e, az attól függ, mik a szempontok...

Pl. a hosszuk nem ugyanaz, ha valahol ez számít, akkor már csak ezért sem mindegy.

A szótagszámuk sem.

A stílusértékük sem.

...


""Mindenki jöjjön, aki jönni szeretne" vagy "Mindenki jöjjön, ki jönni szeretne". Ebben az esetben a "ki"-nél kell a hiányjel?"


Nem kell.

De szerintem sosem KELL, az aposztróf a magyarban csak egy lehetőség. Nálunk nem úgy van, mint pl. az angolban, ahol a "szabványos" megoldások része, pl. don’t vagy Peter’s son. Magyarban bizonyos hiányok esetén lehet használni, akár még azt is lehet mondani, hogy egyes esetekben szokás (pl. a szabályzatban említett példák esetén: „hál’ istennek!; ’95 (= 1995)”), de ezeknél sem kötelező, más megoldás is szóbajöhet, pl. hálistennek vagy 95-ben.


(A hálistennek nincs a szótárban, de ettől még nem gondolnám, hogy helytelen. Ha valaki mégis "támadhatatlanul helyesen" szeretne írni, akkor egyefene, írja hál’ isten-nek...)

2023. aug. 5. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Engem több minden zavart meg ebben a kérdésben. Egyrészt az, hogy elvileg a "se", mint tagadószó nem szép. [link]

Másrészt pedig, az, hogy volt egy tanárom, aki a "kik" szót egy olyan mondatban, mint például, amit második kommentnek írtam azt mindig aposztróffal jelölte. (Külföldön született, azt hiszem Németországban, szóval lehet, hogy emiatt.)


A lényeg az, hogy elgondolkodtam azon, hogy ez vajon létező dolog-e, hogy az "igényes" emberek kiírják az aposztrófot. Szóval köszönöm a türelmes válaszokat, de azokat is ami türelmetlenek voltak, de legalább lényegre törőek.

2023. aug. 5. 21:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!