Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miután + múlt idő?

Miután + múlt idő?

Figyelt kérdés

Miután a gyerekek visszajöttek a túrából, jelmezbál lesz.

Miután a gyerekek visszajönnek a túrából, jelmezbál lesz.

Melyik helyes?


2023. szept. 1. 23:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
96%

Mindkettő forma teljesen helyes.

Miért?

Azért, mert a jelmezbál mindenképp a folyamatban levő és már teljesen lefolytatott visszajövetel után lesz.

2023. szept. 2. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
3%
Az első inkább tájszólás jellegű. Az abszolút helyes változat a második.
2023. szept. 2. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
96%
mind a kettő jó
2023. szept. 2. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
76%

a kettő között stirális eltérés van mindössze, de ez viszont indokol két kifejezésmódot.

Az egyik egy kijelentés arról, hogy a gyerekek most túráznak, de egyszer visszajönnek, és ha ez bekövetkezett (múlt lett), utána lesz egy másik esemény, jelmezbál.

A másik ugyanezt állítja, csak nem választja el a két eseményt, pusztán egy jövőbeli történéssort mond el.

2023. szept. 3. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszi!

Még szeretnék kérdezni:

Ezeknél a múlt vagy jelen idő helyes?

Utazás előtt mondta nekem, hogy egyik táskája tele van játékokkal.

Utazás előtt mondta nekem, hogy egyik táskája tele volt játékokkal.

(az utazás már több hete történt)


Az állatorvos megállapította a vizsgálat során, hogy a kutya vékonybele tele van férgekkel.

Az állatorvos megállapította a vizsgálat során, hogy a kutya vékonybele tele volt férgekkel.

(ez régebben történt, a kutya már jól van)

2023. szept. 3. 12:33
 6/11 anonim ***** válasza:
84%

A felhozott példákban a jelen idő helyesebb, mert amikor már múlt időt használunk, akkor már a jelen perspektívánkból fogalmazunk, ami már nem konzisztens a mondat első felével.


Persze mindenki megérti a mondanivalót, de biztosan nem helyes a megfogalmazás.

2023. szept. 3. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
84%

#5

Igazából, a "Utazás előtt mondta nekem, hogy egyik táskája tele volt játékokkal." mondat is helyes, abban az esetben ha múlt időben mondta neki az illető, hogy korábban tele volt a táskája játékokkal.



"Az állatorvos megállapította a vizsgálat során, hogy a kutya vékonybele tele van férgekkel.

Az állatorvos megállapította a vizsgálat során, hogy a kutya vékonybele tele volt férgekkel."

Itt meg attól függ mi a helyes, hogy a megállapítás idején még benne voltak-e a férgek vagy sem. Mert ha benne akkor a jelent, ha nem volt benne akkor a múlt.

2023. szept. 4. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

"Utazás előtt mondta nekem, hogy egyik táskája tele volt játékokkal." mondat is helyes, abban az esetben ha múlt időben mondta neki az illető, hogy korábban tele volt a táskája játékokkal."


Amikor mondta, akkor tele volt a táskája játékokkal. Amikor én mondom utólag, akkor már nem (az utazás korábban történt)

2023. szept. 4. 15:41
 9/11 A kérdező kommentje:

Szóval az utazás pl. júniusban volt, és a részt vevő gyerekek számára vitt egy táskányi játékot. Az említett mondatot pedig szeptemberben mondom.


A kutyás példánál pedig a férgek az állatorvos megállapításakor (még) bent voltak, utána kezelést kapott a kutya. Amikor ezt a mondatot mondjuk, már nincsenek benne férgek.


Szóval a kérdéses helyeken inkább jelen idő kell, ugye? Mivel nem előidejűségről van szó.

2023. szept. 4. 15:50
 10/11 anonim ***** válasza:
67%
Annyira bírom ezt a lepontozást. Tudományos szempontból megválaszolom a kérdést, erre megy a lepontozás, mert valaki sértőnek érzi, hogy tájszólás az első variáció vagy nem tudom. Egyáltalán értitek, amit írtam? Olyan ez, mint amikor angolban is többféle igeidőben lehet leírni a mondatokat és mindegyik helyes, de az amerikai és a brit is eltérő igeidőt használ a beszédében. Ilyenkor az amerikai ember számára a brit tájszólással beszél, a brit számára meg az amerikai beszél tájszólásban a nyelvterületén. Ha valaki ezt sértésnek érzi, akkor ne foglalkozzon nyelvtudománnyal.
2023. szept. 4. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!