Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az ana/kata irányokat hogyan...

U. Xorter kérdése:

Az ana/kata irányokat hogyan kell toldalékolni?

Figyelt kérdés

A wiki cikk a negyedik dimenzióról azt mondja, hogy a teret meghatározó fel/le, jobbra/balra, előre/hátra irányokon túl szükség lenne egy új fogalompárra a negyedik irányhoz, amire az ana/katát javasolja:

[link]

Tegyük fel, hogy olyan szituációba gabalyodok, hogy ezt a szót kell használnom. Na de hogy ragozzam? Van ennek szakirodalma?

Ha jól gondolom, akkor az ana/kata szavak alapesetben is betöltenek helyhatározói funkciót, mint a fent/lent.

Talán analógiával a legérthetőbb a kérdésem: ami a felnek a fenn, fent, fentről, felfelé, fenti, fentre, az az anának meg katának micsoda? Illetve igekötőként lehet használni? Mert olyan van, hogy felnézek, lekérem, előrenyitom, hátrahúzom, de az anát és katát hol lehet így használni?

Remélem értitek a problémám nyelvészeti nehézségét? (A kétséges gyakorlati része meg hab a tortán.)



dec. 18. 01:22
 1/10 BringaManó ***** válasza:
67%

Nagy nyelvészeti kérdést nem látok ebben: ha kitalálnak szavakat a hiányzó funkciókra is, akkor lesznek, ha nem, akkor nem lesznek...

Vagy gondolod, hogy ezeket ki lehet következtetni? Nem lehet.

dec. 18. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
88%

Annra, anrán, anráról, anrafelé, anai, anrára.


Nem nehéz értelmes ragozást találni.

dec. 18. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
@BringaManó, pedig pont arra gondoltam, hogy hátha ki lehet következtetni, vagy mert külföldi irodalma van - angolul is ana/kata -, és abból, vagy van magyar irodalma is, csak nem találom, és akkor kézenfekvő azt használni. Vagy ha semmi sincs, akkor mint a magyar nyelv elsődleges forrásai, mi, anyanyelvi beszélők, megpróbálnánk "érzésre" kitalálni rájuk valamit, ahogy azt #2-es is megkísérelte.
dec. 18. 19:34
 4/10 BringaManó ***** válasza:

az idegen nyelvű szakirodalom nem tűnik relevánsnak ebben a kérdésben;

ha van magyar terminológia, akkor azt kéne használni (de ez nem "kikövetkeztetés");

ha meg nincs még semmi, akkor valóban az anyanyelvi beszélőknek kéne valamit kitalálni, de ezt se nevezném kikövetkeztetésnek.

dec. 18. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
A magyarban előtagként felfedezni vélhetjük például a katakomba és az anamnézis szavak léteznek, de az anakomba és katamnézis nem. Ott van viszont az analízis és a katalízis szópár, csak kérdés, hogy az ana-kata skálán elhelyezhetőek-e, azaz van-e értelme/van-e köze egymáshoz a kettőnek? Vannak-e más példák? Azok értelmesek-e?
dec. 19. 23:22
 6/10 BringaManó ***** válasza:

"A magyarban előtagként felfedezni vélhetjük például a katakomba és az anamnézis szavak léteznek,"


mármint mit "vélünk felfedezni" ezekben a régi, görög eredetű szavakban? azt, hogy több száz/ezer évvel ezelőtt milyen előtagokat használtak a régi görögök a negyedik dimenzióra?...


de amúgy jó helyen jársz, mert úgy tűnik, hogy a negyedik dimenzióhoz tényleg ezeket a görög előtagokat használták, ahogy az angol wiki írja:

"Charles Howard Hinton coined the terms ana and kata, from the Greek words meaning "up toward" and "down from", respectively."


"de az anakomba és katamnézis nem."


persze, hogy nem. remélem, hogy ezen nem vagy meglepve...


"Ott van viszont az analízis és a katalízis szópár, csak kérdés, hogy az ana-kata skálán elhelyezhetőek-e, azaz van-e értelme/van-e köze egymáshoz a kettőnek?"


igen, nagyon jó észrevétel, van is közül egymáshoz: valóban ezek is a görög ana/kata előtagokat tartalmazzák.


(de természetesen ezek sem a 4. dimenzióról szólnak... és nincs ana–kata skála, ezek inkább "irányok")


"Vannak-e más példák? Azok értelmesek-e?"


mi az, hogy értelmesek-e?... milyen példa lenne, ami nem értelmes?... az nem jó példa... na de térjünk rá a példákra:


pl. itt egy rakás:

[link]

catachresis / katakrézis (visszaélés)

catalogue / katalógus

és sok más: katatónia, katasztrófa, kataklizma stb.


[link]

itt is van sok szó: anabaptista, analógia, anagramma, anabolikus, anafora stb.


de mindezek csak a görög ana/cata előtag előfordulására példák, nem a negyedik dimenzióra...

és ha megnézed, hogy ezek az előtagok mennyi mindent jelenthetnek (és jelentenek is az ott felsorolt szavakban), akkor látható, hogy ez nem egy egyszerű le/föl vagy jobbra/balra "skála", hanem a nyelv ennél sokkal bonyolultabb.


ennek ellenére persze megteheted, hogy az általad hiányolt formákat te is a görögből veszed át, és azt mondod – Hintonhoz hasonlóan –, hogy "eddig azt jelentették, de mostantól ezt is"...

dec. 20. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

> > "Ott van viszont az analízis és a katalízis szópár, csak kérdés, hogy az ana-kata skálán elhelyezhetőek-e, azaz van-e értelme/van-e köze egymáshoz a kettőnek?"

> igen, nagyon jó észrevétel, van is közü[k] egymáshoz: valóban ezek is a görög ana/kata előtagokat tartalmazzák.


> > "Vannak-e más példák? Azok értelmesek-e?"

> mi az, hogy értelmesek-e?... milyen példa lenne, ami nem értelmes?


Példa alatt egy szópárt értek, aminek tagjai az ana-/kata- előtagtól eltekintve ugyanazok. Az analízis-katalízis ilyen. Olyan értelemben jó, hogy mindkét szó külön-külön létezik, viszont a kérdés, hogy ezen túl értelmes-e.

Amiket írtál példák, @BringaManó, azok csak a potenciális párjuk másik fele, és szerintem egyiknek sem értelmes a másik fele: hiszen nem tudok anakrézis, anasztrófa, anaklizma ill. a másik oldaról katabaptista, katagramma, katafora kifejezésekről.

Az analógia-katalógia párban látok fantáziát, de talán erőltetett. Természetes, már eleve létező, leírt és használt példák érdekelnek.

Összehasonlítva a két linket, a szótár szerint például mégis létezik az anastrophe (anasztrófa) kifejezés. Szóval akkor már két szópár is van.

Itt szerintem az a kihívás, azon túl, hogy találjunk ilyen példákat, hogy elvonatkoztassunk a "tényleges" térdimenzióktól, ha kell, hiszen a felírom, előrelátó, lebutít, felruház, stb. szavak előtagjai sem közvetlenül a térdimenzióra utalnak.

dec. 20. 14:51
 8/10 BringaManó ***** válasza:

ja, hogy párokat keresel, értem. de miért kéne párokat találni? érdekes feladat, valóban, el lehet vele játszani – de mi köze az általad felvetett eredeti problémához? előre visz? ettől közelebb kerülünk "felnek", fenn/fent, fentről, felfelé, fenti, fentre 4D megfelelőihez?...


(az ana/kata jelentésében, eredetében, használhatóságában nekem elégnek tűnik, ha a "félpárakat" vizsgáljuk, a további formákban pedig (szeriontem) a további párok sem segítenek, de lehet, hogy nem látok át valamit.)

dec. 20. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Az az ötlet, hogy ha van több szópárunk, akkor ki lehetne találni, hogy van-e mögöttük az ana-kata skálán elhelyezhető logika. Ha van, vagy illeszthető rá ilyesmi, akkor ezt tovább lehet vinni. Így kevésbé lenne mesterkélt, mintha csak a hasamra csapnék.

Ez csak egy töredéke a problémának - az irányt jelölő helyhatározók nem csak előtagként használhatók, ld. kérdésleírás. Viszont néhány régi szóban eleve ott van ez az előtag. Megértve a logikájukat, abban bízom, hogy a kreált új szavak - pontosabban csak a ragozásuk - is logikusabb lesz.

Például van egy matematikai objektumunk, mondjuk egy negyedrendű tenzor, melynek négy iránya van, és az első hármat a térdimenzióból kölcsönözzük neki. Arra ki lehetne találni kifejezéseket, hogy a negyedik indexet növeljük: lépjünk egyet anábbra/katábbra? Az első három síkot nevezhetjük az anatómiából kölcsönözve koronálisnak (XZ), horizontálisnak (XY) és szaggitálisnak (YZ), de mi lenne a negyedik tengellyel vett kombinációjuk? Illetve a hipertér 3 dimenziós hipersíkjait hogy nevezzük? És még lehetne sorolni? Egyáltalán szükség van-e ezekre vagy csak konvenció nélkül sorszámozzuk a tengelyeket, indexeket, síkokat?

dec. 20. 16:07
 10/10 BringaManó ***** válasza:

"az ana-kata skálán elhelyezhető logika"

ezt továbbra sem értem: mindkét előtagnak van egy nagyjábóli "jelentésmezője" (ld. pl. a fenti linkeken), ezek kábé egymás ellentétei (nem mindig), az ilyen előtagú szavaknak van valami konkrét jelentése, amelyben vagy tetten érhetőek ezek a jelentek, vagy nem – mindegy.

nem kell, hogy mindennek legyen párja, a "felruház" mellett sincs "leruház", a "leteremt" mellett sincs "felteremt", az "előrelátó" mellett sincs "hátralátó" (kivéve Captain Hindsight ;-) ).


van néhány párunk is, remek, de mivel mi nem tudunk se (ó/)görögül, se latinul (főleg én nem :-), ezért teljesen homályban tapogatózunk (a guglitalálataim bőven ebbe a kategóriába esnek). mindeközben valami olyat szeretnél kapni, ami nem mesterkélt (gondolom, a görög felől nézve nem az), jól illik a nyelvbe, az adott szavak, előtagok jelentését tekintve is.

hát ez nem kecsegtet eredménnyel... szükségtelen és reménytelen találgatás, helyette meg kellene kérdezni valakit, aki ért valamelyest az adott nyelveken (nem egy-egy szót, hanem "rendesen"...), ő tudná eldönteni, hogy egy-egy javaslat mennyire klappol, nem "üt"-e más szavakat, nem szabálytalan-e bármilyen szempontból az adott nyelvben, használható-e, lehet-e értelme.


felmerül a kérdés, hogy ha nem tudok görögül, akkor mi a fenének ugattam bele. oké, ez jogos. :-x

dec. 20. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!