Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kell kérdőjel? Hova kell, és...

Kell kérdőjel? Hova kell, és hogyan kell elválasztani a tagmondatokat?

Figyelt kérdés

Essemm - Akik nevetnek és sírnak számából, ez a két sor helyesírása érdekel.

"

Mégis 20 évig azt kérdezték rólam - ki ez

Mikor a szövegeimre rávágták, hogy mi ez

"

zeneszöveg.hu oldalán így oldották meg, de nekem kételyeim vannak.

Helyes ez így? Hogyan kéne tagolnom, hogy helyes legyen?



2022. jan. 17. 17:56
1 2
 1/12 BringaManó ***** válasza:
81%

1) az adott esetben az van, hogy Essemm saját maga is így írta az offical klip leírásában ( [link] márpedig ha a szerző így írta, akkor (egyelőre) jó lesz így, ez a hiteles verzió

aztán majd ha kiadják nyomtatásban, akkor megbeszélik a szerzővel (ha még él), hogy mennyire szabad korrektúrázni a szöveget :-)


2) amúgy kb. így lehetne szabályosan, értelmesen leírni az idézett két sort, amelyben a költő az érzékeinket simogató művében egyszersmind intellektusunkat is kényezteti a fergeteges rímmel:


Mégis 20 évig azt kérdezték rólam: "Ki ez?",

Mikor a szövegeimre rávágták, hogy "Mi ez?"


de ismétlem, ha a költő úgy írta, akkor "jóvanazúgy"... manapság a dalszövegekben amúgy sem szokták túlspilázni a központozást meg egyéb írásjeleket...

(már csak azért sem, mert ezeknek a szövegeknek a "természetes élőhelye" az előadott dal maga, zenével, ritmussal, az előadó által elmondva/elénekelve. abban a formában pedig úgyis érthető minden (vagy nem*, mindegy), így nem csak a leírt szöveg alapján kell az olvasónak értenie és éreznie, hogy "mire gondolt a költő", hogyan adta volna elő az énekes, hanem fordítva: a meghallgatott számhoz, a már fülünkben lévő énekhez csupán egy "segédanyag", egy kiegészítés a leírt szöveg.)

de egyébként sokszor a versekben se nagyon központoznak, csak ahol nagyon kell...


amúgy helyesírás szempontjából nemcsak ez a két sor, hanem az egész dalszöveg olyan, hogy ha kijavítanánk, "rá sem ismernénk"... (– az már akkora munka lenne, hogy csak fizetős szolgáltatásként vállalnám... :-DDD)


és hogy ne csak a helyesírásról beszéljek: a szóban forgó két kérdés (ki ez??, mi ez??) bennem is felmerült :-)


___________


* pl. ennek a közepén mi a WTF az a dzs betűs akármi?...:

"Az élet a pályán néha jól passzolt

Volt, hogy jó szar dzsót, de egy jó span szólt

Hogy ne érdekeljen, hogy mi volt, csak hogy mi lesz"

2022. jan. 18. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Na köszi. A gondolatjelet próbáltamm elkerülni, mert a Musixmatch nagyon komolyan leírja, hogy mit szabad és mit nem a dalszövegek leírásakor. Ezek a szabályok az írónak az írását is felülírják. :) (Nem mindegy, mi kerül be Spotifyra, meg Apple Musicra)

A dzsó amúgy a jointra (füves cigire) használt utcai szleng.

2022. jan. 18. 20:11
 3/12 anonim ***** válasza:

nem muszáj a kérdőjel, a vessző sem, meg hát úgy semmi lényegében, mivel ez egy dalszöveg, bár elég zavaró a következetlenség a fentebbi sorokban


Mégis 20 évig azt kérdezték rólam, ki ez, mikor a szövegeimre rávágták, hogy mi ez.

így nézne ki az elválasztás "helyesen"


"de egyébként sokszor a versekben se nagyon központoznak, csak ahol nagyon kell..."

én ilyennel még nem találkoztam, hogy oda rakná ki csak a költő a pontot meg a vesszőt, ahol "nagyon kell", ez maximum amatőröknél fordul elő

egyébként hol kell nagyon?

ha egy versben hiányzik a központozás, vagy "fura", annak oka van, nem szokták ezt randomizálni a költők

2022. jan. 18. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
A hip-hop-ban, főleg a kevésbé ismert előadóknál (bár Essemmet nem ide sorolnám) nagyon ritka, hogy egy költő a szöveget igényesen átgondolva írja le. Túl sokszor találkozom olyannal, hogy az előadó végig kisbetűvel ír, néha használ vesszőt, néha nem. Rengeteg az elgépelés, rövid-hosszú ékezetek hibásan használata stb. Ezért nem alapozhatok a költő írására.
2022. jan. 18. 22:27
 5/12 BringaManó ***** válasza:
0%

#2: ha joint, akkor sem értem a mondatot...

mármint "volt, hogy jó szar dzsót passzolt az élet"?...

vagy mi van?


(lehet, hogy csak én nem értem... :-) – de én úgy érzem, hogy ennyire nem kellett volna a költőnek feláldoznia az érthetőséget csak azért, hogy minél több rímet kiizzadjon a "88"-ra... namindegy, nem műelemzek. :-)


#3: "ilyennel még nem találkoztam"


akkor egy példa:

[link]

amint látod, nagyon kevés írásjel van benne, a sorok végén csomószor kéne, de ott sor vége van, úgyhogy "minek" :-), azt lehetne gondolni, hogy abban a kevés esetben teszi ki, amikor soron belül van, de jobban megnézve még akkor sem mindig, hiszen pl. ebből a részből három sorbelseji vessző is hiányzik:

"viszem a pirosat a

fehéret a zöldet

elviszem ezt is

elviszem azt is

viszem a jófiút de

elviszem a faszt is"


"nem szokták ezt randomizálni a költők"


azt egy szóval nem mondtam, sőt, pont ellenkezőleg: azt mondtam, hogy "ahol nagyon kell" (és azt ő dönti el, hogy neki hol kell nagyon :-)

2022. jan. 18. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 BringaManó ***** válasza:
0%

"sokszor találkozom olyannal, hogy az előadó végig kisbetűvel ír, néha használ vesszőt, néha nem. Rengeteg az elgépelés, rövid-hosszú ékezetek hibásan használata stb."


szoktam látni dalszövegeket a neten, tudom, hogy sokszor nem figyelnek rá, de attól még az úgy van, ha ő úgy adta ki a kezéből. nyilván az artisjusnak is úgy adta le... :-D


mindenki csináljon magának egy javított verziót?


"Ezért nem alapozhatok a költő írására."


azt nem tudom, hogy _te_ miért ne alapozhatnál, nem tudom, hogy ki vagy: egy folyóiratot gyártasz, ahol korrektúrázott szövegek jelennek meg?

te gyártod a CD-borítójukat, amiben benne lesz a szöveg? (ha lenne még CD... az ilyen fényes-csillgó korong volt, valaha, tudod... ;-)


(amúgy csak kötekszem, én is kijavításmániás vagyok(/voltam) – bár még így is nehezen tudom elképzelni, hogy milyen tevékenység az, amikor _fontos_ kijavítva eltárolni Essemm dalszövegét – és megöl a kíváncsiság :-)


á, megvan!:

egyik ötlet: rajongó vagy, és magadra tetováltatod (– na de pont ezt??...)

másik ötlet: szerelmes levélbe írod bele idézetként (– na de pont ezt??...)

harmadik ötlet: felvédőre hímezteted a nagyival (– na de pont ezt??...)

2022. jan. 18. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Szerintem is erőltetett rím a "jó szar dzsót", de több Essemm számban is van arról szó, hogy a nehéz időkben még a gyomot is elszívod.

(Essemm, Süti - Loco)

"Elmondom, mert sokat akarsz te

A latba a havi nyom a fizetés

A stresszre azt is elszívod, ami gyom "


Most elkezdtem füstös számainak a leírását és hűű. Oda rak vesszőt ahova éépen gondolja, ott rak nagybetűt ahol éppen úgy érzi.

PL:


haver ez kemény Füstös különvélemény

de nem vagyok irigy társadalmi célú a közlemény

tudom hogy szerény vagy megvigasztal a remény

de nekem a lelemény erény kib*szott főnyeremény

na mesélj, milyen a kedély? személytelen szenvedély

az esély csekély, ne legyél kevély, erély kell hogy megélj,

hogy valamit elérj itt nincsen tied csak is az enyém

te tömegbe vagy erős szerintem meg fontosabb az egyén

teli vagy üres az edény valaki gazdag és valaki szegény

csak az a kérdés hogy mire van igény

nincsen előre megírva a regény

kib*szott kemény a legény, mindennek bedől mint Talmácsi

egy két gádzsi kokain vágod Dagobert bácsi

2022. jan. 18. 23:11
 8/12 BringaManó ***** válasza:
0%

essemm:


dzsó: jó, de én még a mondatot sem értem... de mindegy is.


"A latba a havi nyom a fizetés": na hát ez se semmi... most erre pl. nem is tudom, hogy poénból csinált a szólásban még igei "nyom"-ból főnevet, vagy egyszerűen nem is érti, hogy "nyom a latban" az nem főnével kezdődik, hanem igével... (tartok tőle, hogy az utóbbi, vagyis fogalmatlan szegény)


-----


füstös: látom, végig is hallgattam (kétszer!! :-), hát, vegyes... erőltetett, "értelmetlen", küzd, hogy sorakozzanak a rímek, különösebb tartalom nélkül, csak beszóláskupac, gizdáskodás, kínrímhalom, triolára ráfeszülés, ha-kell-ha-nem...

tudom, hogy ez a hiphop, hogy én vagyok a kemény gyerek, és jól beszólok "neked", de azért ez a szöveg, ilyen töménységben nekem felesleges túlhabosítás... (de ez csak én vagyok)


essemm egy fokkal jobb volt, de csak eggyel :-)


viszont a füstösben legalább csak ott van vessző, ahol kell, essemben meg összevissza...

"Három kívánságból, gyors beváltok kettőt"

"Még utalgat rám, pár kis fasz gimis"

...


-----


szerintem ha valamennyire javítod is ezeket, ne akard teljesen szabályosra, hanem valami irányelvek mentén: pl. ha füstös csupa kicsivel van, akkor hadd maradjon úgy, ha csak néha tesz vesszőt, akkor ne pakold tele te se (pláne minden sor végére), ékezethibát persze javíts, egybe/külön hiba általában javítható (pl. egy két meg hím soviniszta), de ha sok van benne, akkor mindegy...

szóval csak mértékkel, csak annyira kozmetikázd az eredetit, amikor már nem "rossz olvasni"... tökéletesre nem kell, az már nagyon elütne a stílustól. :-)

2022. jan. 19. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Én úgy gondolom, hogy a Füstös nem azért kis betűzik, mert azzal nyílvánuk meg az ő művészi stílusa, hanem mert nem veszi a fáradságot, hogy kicsit a formaságokkal is foglalkozzon.

Lehet nagyok az elvárásaim, de szerintem az lenne normális, hogyha már ír egy számot egy művész ami tele van szedettvetett szlenggel akkor a dalszöveget ossza meg, vagy pedig válalja azt a feladatot, hogy majd ő beküldi a szöveget a Musixmatchnek, vagy Geniusnak, vagy dalszzöveg.hu stb. És ne nekünk kelljen a semmiből kitalálni, hogy éppen miről van szó.

2022. jan. 19. 00:23
 10/12 A kérdező kommentje:
Vagy pedig ha nem annyira fontos a dalszöveg, hogy megosszák azt velünk érthető formában, akkor ne szóljon minden számban legalább 3 sor arról, hogy éppen (xy író) az aki az igazit tolja, és amit ő mond arra figyeljünk és kövessük.
2022. jan. 19. 00:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!