Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van-e erre valami könnyen...

Van-e erre valami könnyen megjegyezhető szabály, hogy mikor "j" és mikor "ly"?

Figyelt kérdés
2010. dec. 13. 09:55
 1/9 anonim ***** válasza:
91%
nincs
2010. dec. 13. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:

Nem olyan vészes az! Legfeljebb bemagolod.

Ha sokszor elolvasod a helyesírási szótárban azt a fél oldalt, ami erről szól, akkor meg lehet jegyezni. Szerintem nem sok. Meg persze gyakorlással.

Én most a 4. osztályos fiammal gyakoroltatom. Innen a netről szedtem le egy csomó j és ly betűs szót, kipontoztam a helyét. kb. 300 szó. Ezt végigírta 3-szor, utána már csak azokat gyakorolja, ami elrontott. Ez kb. 20 szó. Ha megvan az akaratod, akkor menni fog!

2010. dec. 13. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
96%

nekem anno azt mondták, hogy ha a megpróbálod kimondani "l"-lel és érthető, akkor ly, ha nem, akkor j.


kb. be is válik, de arra nem esküszöm meg, hogy minden esetben jó.

2010. dec. 13. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
71%
Azt hiszem hogy van egy olyan szabály hogy ha kimondjuk a szót akkor az "ly"-t hosszabban ejtjük mint a "j"-t.
2010. dec. 13. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Maximum annyi, hogy a régi magyar szavak ly-osak, tehát a jövevényszavak nem, mint pl. a muszáj.
2010. dec. 13. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
82%

1. -ály, -ély végű KÉPZETT szavak esetén mindig: uszály, estély, ünnepély; NEM képzett szavak esetén általában ly.

2. tejtermékek pontosak, kivéve gomolya

3. testrészek pontosak

4. szó elején pontosak, kivéve a lyuk (meg Lyon, de qaz más:D)

5. ragok részei általában: KutyáJa

6. R után és T előtt pontos: férj, sejt

7. Ha egy szótagból áll, akkor általában pontos: baj, báj, DE hely, súly

8. jövevényszavak: pontos

9. -oly, -öly, -ely, -lya, -lye végű szavak nagy része ly, de sok kivétel van..

10. névmások: ilyen, milyen



Ennyit sikerült összegyűjtenem most így... Remélem, ez is segítség.

2010. dec. 13. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Ha dunántúli vagy, működhet az a szabály, hogy amit felétek l-lel is szoktak mondani, azt elipszilonnal kell írni. Egy kelet-magyarországi gyerek viszont ebből nem tud elindulni.

Mellesleg a régi magyar nyelvben volt lágyított "l" hang, ami később sima "j"-vé alakult, annak maradványa az elipszilon.

2010. dec. 22. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Én ha nem tudom eldönteni melyik, megnézem mindkét formában leírva, és amelyik oda illik.. Elég vizuális típus vagyok, nekem ez mindig beválik!
2010. dec. 29. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Én azt vettem észre, hogy a pontos J-vel írt szavak általába gyorsabban kimondottak, mint a LY-vel mondottak. Jó, persze itt is VAN SOK kivétel.


Például: papagáj, tej, vaj, ajtó, de a GÓLYA, GOLYÓ, VESZÉLY, picit "lassabnak" tűnik. Vagy csak nekem tűnt fel?

2013. júl. 21. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!